25.03.2023

Koniec programu Mój Prąd 4.0! 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że 17 marca o godzinie 9:00 budżet programu Mój Prąd, czyli głównego programu wspierającego fotowoltaikę w naszym kraju, wyczerpał się. 

Mój Prąd 4.0 miał zakończyć się już pod koniec 2022 roku, jednak 15.12.2022 r. zmieniono zasady i podwyższono poziom dofinansowania na instalację fotowoltaiczną o 2 tys. zł (do 7 tys. zł) i na magazyny energii o 8,5 tys. zł (do 16 tys. zł). W sumie na wszystkie komponenty można było otrzymać nawet do 31 tys. zł. Podwyżka ta miała wpływ na szybkie wyczerpanie się budżetu, który był mniejszy niż w poprzednich dotacjach. Podwyższając poziomy dotacji, nabór przedłużono do 31.03.2023 r. Budżet wyczerpał się więc 2 tygodnie przed planowanym zakończeniem programu. 

Choć ta edycja programu nie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem jak zeszłoroczna, która wyczerpała się już po trzech miesiącach od uruchomienia dofinansowania, to dalej była bardzo ważnym programem dla inwestujących w fotowoltaikę. 

Potwierdzenie uruchomienia kolejnej edycji programu powinno ucieszyć więc potencjalnych przyszłych prosumentów. Od kwietnia bowiem rusza Mój Prąd 5.0, w ramach którego współfinansowane będą oprócz fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Zgodnie z zapowiedziami będzie można otrzymać nawet 58 tys. zł.