25.02.2023

Polska w czołówce sprzedanych pomp ciepła w 2022 roku!

2022 rok pod względem liczby sprzedanych pomp ciepła w Europie był rekordowy. Według Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) w sprzedaży nastąpił wzrost w wysokości aż 38%. Sprzedanych zostało aż 3 mln urządzeń!

Jak wygląda Polska na tle Europy?

Obecnie na naszym kontynencie działa około 20 mln sztuk wszystkich pomp ciepła, które pokrywają 16% zapotrzebowania na ogrzewanie dla budynków w Europie. W 2022 roku w Polsce aż co trzecie sprzedane urządzenie było pompą ciepła, co oznacza, że zakupiliśmy 6,5% wszystkich pomp ciepła w całej Europie. Najbardziej popularne okazały się powietrzne pompy ciepła.


Sprzedaż pomp ciepła w Europie na przestrzeni lat, źródło: EHPA

Dlaczego pompy ciepła są tak popularne?

Podziękowania należą się sektorowi energetycznemu, który rozwija się w spektakularny sposób: działa na rzecz klimatu oraz środowiska, a także przyspiesza wydajność i tworzy nowe miejsca pracy. 
Jednak nadal wiele gospodarstw domowych nie posiada pompy ciepła. Może wiązać się to z wysokimi kosztami początkowymi, małą wiedzą na temat dostępnych technologii, czy po prostu brakiem dostępności urządzeń. Na szczęście EHPA wraz z koalicją organizacji i Komisją Europejską pracują nad rozwiązaniem tych problemów.