10.02.2023

Sprzedaż pomp ciepła w Skandynawii stale rośnie

Kraje skandynawskie przodują w produkcji energii odnawialnej na świecie, szczególnie jeśli chodzi o udział pomp ciepła na mieszkańca, jednak największą ilość sprzedanych pomp ciepła odnotowano w Finlandii. Jak wyglądają statystyki sprzedaży pomp ciepła w tych krajach? Sprawdzamy!

Norwegia

W gospodarstwach domowych Norwegów sprzedaż pomp ciepła ciągle wzrasta. W 2022 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-powietrze wzrosła o 24%, powietrze-woda o 34%, oraz solanka-woda o 36%. Wśród firm niestety nie widać podobnego trendu. Jest to spowodowane brakiem chęci inwestowania w technologię w wynajmowanych budynkach, a także wzrostem cen energii elektrycznej. 

Szwecja

W Szwecji sprzedaż urządzeń nasiliła się aż o 30% w ostatnim kwartale 2022 roku, jednak biorąc pod uwagę cały rok wzrost wyniósł tylko 10%. Powodem zwiększenia popularności pomp ciepła w tym kraju są wysokie ceny energii oraz transformacja energetyczna.

Finlandia liderem

Według statystyk Fińskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła SULPU w 2022 r. w Finlandii sprzedano łącznie 196 tys. pomp ciepła. W przypadku pomp ciepła powietrze/woda dystrybucja wzrosła o prawie 60%, co jest głównie efektem wojny Rosji z Ukrainą. 

Brak wykwalifikowanych instalatorów powoduje problemy w sektorze pomp ciepła

W całej Europie sprzedaż pomp ciepła osiągnęła rekordowy poziom 2,18 mln w 2021 roku - rok do roku przyrost wynosi 34%. Unijny pakiet FIT for 55 oraz RePowerEU oznacza potrojenie liczby pomp ciepła w Europie, dzięki czemu w 2050 roku na świecie powinno być zainstalowane 1,8 mld tych urządzeń. Wraz z rosnącą popularnością pomp ciepła zapotrzebowanie na instalatorów wzrasta, co stwarza problemy praktycznie we wszystkich krajach Europy. Jest to obecnie poważne wyzwanie dla sektora pomp ciepła.