04.01.2023

Tauron zachęca do większego zużycia energii elektrycznej

Aktualnie Prosumenci wykorzystują tylko 20% wyprodukowanej energii. Według analiz spółki Tauron, konsumowanie na własne potrzeby przynajmniej 40% energii elektrycznej produkowanej w mikroinstalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność i jakość jej pracy. 

Jak podaje spółka, przeciętna instalacja o mocy 5 kWp w Polsce produkuje rocznie średnio 5 000 kWh energii elektrycznej, z czego 80% energii trafia bezpośrednio do sieci, a reszta jest konsumowana na bieżąco w domu. Autokonsumpcja na poziomie 20% pozwala zaoszczędzić jedynie 20% na kosztach dystrybucyjnych. Tauron podkreśla, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie w gospodarstwie domowym ponad 40% energii, ponieważ taki poziom poprawia nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, ale też pozwala na poprawę parametrów jakościowych energii, co przekłada się na dłuższy czas życia urządzeń. Im większa jest autokonsumpcja energii wyprodukowanej przez instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię.

Jak podnieść poziom autokonsumpcji?

Aby podnieść poziom autokonsumpcji, można zainwestować w klimatyzację lub samochód elektryczny, gdzie wykorzystamy energią z fotowoltaiki. Innym rozwiązaniem jest zakup magazynu energii. Tauron wyjaśnia, że w miesiącach zimowych odpowiednio dobrany magazyn zapewni nawet 100% autokonsumpcji.