27.02.2023

Polska w czołówce sprzedanych pomp ciepła w 2022 roku!

W Polsce powstanie odwiert geotermalny o głębokości aż 7 km! Udostępniona woda ma zasilać sieć ciepłowniczą w gminie Szaflary oraz w Nowym Targu. Prace już rozpoczęto, a zakończenie planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku. Koszt inwestycji wynosi aż 107 198 724 zł. Skąd gmina posiada tak duże środki na wykonanie odwiertu? Gmina Szaflary otrzymała całościowe finansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Poza wykonaniem odwiertu jest jeszcze sporo pracy

Po wykonaniu odwiertu należy jeszcze przeprowadzić mnóstwo testów hydrologicznych i pompowania pomiarowego, które poświadczą o możliwej wydajności eksploatowania wód geotermalnych otworu oraz o jego zasobach. Spodziewane jest, że na głębokości 3,5 km woda będzie miała 90°C, a na docelowej głębokości 7 km temperatura wody będzie wynosić już 180°C. Wykonanie tak głębokiego odwiertu będzie wymagało dużej staranności i uwagi przy procesie wiercenia, szczególnie, że jeszcze nikt nie wykonał otworu o takiej głębokości. 

Warianty eksploatacji otworu

Rejon Podhala z uwagi na swoją budowę geologiczną uważany jest za unikatowy na światową skalę. Gdyby okazało się jednak, że na głębokości 7 km woda nie występuje, zaplanowano trzy warianty. Pierwszym jest eksploatacja wody z maksymalnej głębokości 7 km. W razie powikłań i braku wody na tej głębokości, z pomocą przychodzi drugi wariant, który zakłada pobieranie wody z głębokości około 4650 m. Trzecią opcją jest eksploatacja wody z głębokości 3750 m. 

Urząd Gminy Szaflary planuje także rozbudowę sieci geotermalnej w gminie Szaflary, Zaskale, Bór oraz Bańska Niżna. Łączna długość sieci ma wynieść 76,2 km. Wartość rozbudowy sieci wraz z wykonaniem przyłączy będzie kosztować około 4,4 mln zł.