Czy Polska jest gotowa na elektromobilność?

Polska, podobnie jak inne kraje rozwinięte przechodzi na mobilność elektryczną i tę z zastosowaniem paliw alternatywnych. W latach 2018-2020 nasz kraj potroił liczbę rejestracji pojazdów elektrycznych (pojazdów elektrycznych na baterie lub pojazdów typu BEV oraz hybrydowych pojazdów elektrycznych typu plug-in lub PHEV) do 6000 sztuk! W 2020 roku warianty elektryczne stanowiły 1,5% wszystkich rejestracji nowych samochodów w Polsce.

Niestety Polska w dalszym ciągu pozostaje w tyle za krajami takimi jak Norwegia, Dania i Szwecja, pod względem elektryfikacji floty pojazdów, polityk rządowych i zachęt regulacyjnych, rosnącej podaży niedrogich pojazdów elektrycznych, rosnących dochodów konsumentów, ulepszaniu infrastruktury ładowania elektrycznego i rosnącej świadomości problemów środowiskowych. W związku z tym, powinniśmy pobudzić w przyszłości boom w sprzedaży pojazdów elektrycznych w naszym kraju.
Według najnowszego wydania raportu “Polish EV Outlook”, flota całkowicie elektrycznych samochodów w Polsce w ciągu trzech kolejnych lat powiększy się ponad 14-krotnie - z 20 tys. do 290 tys. Udział pojazdów zeroemisyjnych w sprzedaży wszystkich nowych pojazdów osobowych może przekroczyć 10 proc. już w 2024 roku.

Obecnie Polacy mogą wybierać spośród 81 modeli samochodów całkowicie elektrycznych (55 osobowych i 12 dostawczych) oraz 114 hybryd typu plug-in. W okresie od końca czerwca 2021 do końca grudnia 2021 roku w polskiej ofercie pojawiło się 13 nowych modeli BEV i 32 nowe modele PHEV.