Eco-bot zoptymalizuje zużycie energii w domu i firmie!

Sposobów na oszczędzanie energii jest wiele. Nawet pozornie nieistotne działania, takie jak ustawianie termostatu na wyższą temperaturę latem i niższą zimą, czy odłączanie urządzeń elektrycznych po zakończeniu korzystania z nich, mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za energię, ale nie tylko! Dzięki takim działaniom można jednocześnie efektywnie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. A czy myśleliście kiedyś o tym, że w oszczędzaniu energii i ograniczaniu zmian klimatycznych może pomóc sztuczna inteligencja?

Okazuje się, że tak! Chodzi o chatboty, a konkretnie jednego - Eco-bota, którego powstanie wspiera Unia Europejska. Dzięki inteligentnym czujnikom, aplikacja Eco-bot może podawać w czasie rzeczywistym dane o zużyciu energii. Może ona mieć zastosowanie zarówno w całym gospodarstwie domowym jak i przedsiębiorstwie.Ponadto, aplikacja może doradzać w jaki sposób zoptymalizować zużycie energii, ale przede wszystkim zmniejszyć koszty oraz edukować użytkowników w tym zakresie.

Projekt został dofinansowany kwotą 2 mln euro ze środków unijnych z programu Horyzont 2020. Swój udział w opracowaniu wirtualnego asystenta mają także Polacy, a dokładnie naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego (UE) w Katowicach. Zespół z polskiego uniwersytetu był odpowiedzialny za stworzenie modelu klasyfikacyjnego, który rozpoznaje typ zachowania użytkownika i na jego podstawie kieruje do danej osoby spersonalizowane rekomendacje, pozwalające na ograniczenie zużycia energii. Dzięki sztucznej inteligencji w domu, być może już w niedalekiej przyszłości będziemy mogli zintensyfikować walkę ze zmianami klimatu, jednocześnie obniżając wydatki.