Holendrzy stawiają na oszczędzanie gazu!

Wzrost cen energii elektrycznej i ciepła obserwowany jest obecnie w całej Europie jako wynik kryzysu energetycznego i rekordowej inflacji. W tym kontekście coraz ważniejsze staje się oszczędzanie energii. Niektóre kraje biorą sobie tę kwestię bardziej do serca, niż inne.

Z badań pracowni Panel Inzicht wynika, że ponad ośmiu na dziesięciu Holendrów, a dokładnie 84 proc. gospodarstw domowych w Holandii próbuje zmniejszyć zużycie gazu i prądu. W jaki sposób? Ponad ⅔ respondentów zmniejsza temperaturę ogrzewania mieszkań. Co więcej, aż 82 proc. Holendrów deklaruje, że rzadziej bierze prysznic. Aby zaoszczędzić na wodzie, jedna trzecia badanych rzadziej podlewa trawnik, a prawie dwie trzecie mieszkańców Holandii zakręca kran podczas mycia zębów. Wysokie ceny paliw powodują, że 44 proc. mieszkańców Niderlandów rzadziej korzysta z samochodu. 

Czy takie oszczędzanie ma sens? Prawdopodobnie tak! Raport Holenderskiego urzędu statystycznego (CBS) wykazał, że holenderskie przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe w pierwszej połowie 2022 roku zużyły o 25 proc. mniej gazu ziemnego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.