Jak Kraków walczy ze smogiem? Widać efekty?
Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zaczął obowiązywać zakaz wykorzystywania paliw stałych. Dzięki temu to miasto jest dziś uznawane za lidera w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Czy słusznie?
Częściowo tak! Pokazują to również wyniki badań, bo w pierwszych dwóch miesiącach sezonu grzewczego 2021/2022, czyli październiku i listopadzie 2021, jakość powietrza była dobra lub nawet bardzo dobra. Dopuszczalne wartości średniodobowe dla pyłu zawieszonego PM10 w tych miesiącach nie były przekraczane.
Niestety w grudniu 2021 jakość powietrza nieco się pogorszyła. W ciągu czterech grudniowych dni odnotowano bardzo wysokie stężenia szkodliwych substancji w powietrzu , a w pozostałe dni stężenia spadały, ale również ich zawartość w powietrzu była zdecydowanie za wysoka. Na gorszą jakość powietrza w grudniu w Krakowie wpłynęły mniej korzystne warunki meteorologiczne oraz wzmożone ogrzewanie paliwami stałymi w gminach sąsiednich, czyli w tzw. obwarzanku krakowskim. To właśnie ten obszar jest głównym problemem, który nie pozwala pozbyć się na stałe smogu z Krakowa. Problem jest odczuwalny do tego stopnia, że 14.12.2021 r. Kraków znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata według IQAir, wyprzedzając nawet Lahaur w Pakistanie i Dhaka w Bangladeszu.
To na pewno nie może się powtórzyć! W związku z tym, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaapelował do władz gmin ościennych o przyspieszenie działań antysmogowych, szczególnie, że już po 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie małopolska uchwała antysmogowa. A co mieszkańcy mogą zrobić we własnym zakresie? Pisaliśmy już o tym!