Jak radzą sobie gminy z wymianą kopciuchów? Uchwały antysmogowe coraz bliżej!

Walka ze smogiem o czyste powietrze w Polsce trwa. Cele są jasne, a do ich realizacji motywują zarówno wchodzące wkrótce w życie uchwały antysmogowe, jak i możliwość otrzymania dotacji. Już od 1 stycznia 2023 r. przepisy uchwał antysmogowych zaczną obowiązywać w województwie małopolskim, mazowieckim i łódzkim. Będą one zabraniać korzystania z najbardziej emisyjnych kotłów i pieców. To jak tym województwom idzie wymiana nieefektywnych źródeł ciepła możemy zweryfikować w rankingu gmin z największą aktywnością w składaniu wniosków do programu Czyste Powietrze opublikowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patrząc na gminy znajdujące się w pierwszej pięćdziesiątce rankingu można zauważyć, że z tych trzech województw najlepiej radzi sobie Małopolska. W TOP 50 rankingu znalazło się 7 gmin z tego województwa. Jak możemy przeczytać w komunikacie NFOŚiGW, mieszkańcy gmin z Małopolski złożyli drugą w kolejności liczbę wniosków do programu w pierwszym kwartale 2022 roku. Było to blisko 5000 wniosków. Sytuacja województwa mazowieckiego i łódzkiego wygląda zdecydowanie gorzej. Z tych regionów, w rankingu TOP 50 znajduje się zaledwie po jednej gminie. 

Co ciekawe, tylko jedna z gmin, w których uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać w przyszłym roku, znalazła się w ścisłym TOP 10. Jest to gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, która znalazła się na 7 miejscu w rankingu. Liderem w rankingu jest województwo pomorskie, z którego aż 7 gmin znalazło się w TOP 10 rankingu na największą liczbę wniosków. W tym województwie zakaz stosowania kotłów pozaklasowych wejdzie w życie 1 września 2024 r.