Kolejne zmiany w Programie Czyste Powietrze na horyzoncie!

Początki programu Czyste Powietrze sięgają września 2018 roku, jednak wtedy program był zdecydowanie bardziej skomplikowany. Choć w maju 2020 roku program przeszedł gruntowną zmianę, jego szczegóły cały czas są zmieniane i dopracowywane. Również w 2022 roku planowane są nowości w programie, a liczba zainteresowanych stale rośnie! 

Według stanu na koniec roku - dzień 31 grudnia 2021 roku, w Programie Czyste Powietrze było złożonych dokładnie 378 955 wniosków na łączną kwotę dofinansowania 6,37 mld zł. W ich ramach podpisano aż 299 056 umów, które przekładają się na dofinansowanie w wysokości 4,91 mld zł. 

Mimo nowości w programie, jego główny cel pozostaje bez zmian - zlikwidować kopciuchy, które powodują smog w Polsce. W związku z tym, program jest nastawiony w głównej mierze na wymianę źródeł ciepła. Największym zainteresowaniem Polaków jak do tej pory cieszą się kotły gazowe, na które złożono aż 44,37 proc. wniosków o wymianę źródła ciepła.

Jakie zmiany?

W 2021 roku w programie zostało wprowadzonych kilka udogodnień. Uruchomiono między innymi ścieżkę bankową, która ruszyła 6 lipca 2021 roku. W jej ramach beneficjenci mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty na termomodernizację domu lub wymianę starego kotła w bankach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

W 2022 roku planowane są kolejne zmiany w programie! Między innymi ruszy kolejny komponent - skierowany do osób w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Komponent będzie obejmował najwyższy poziom dofinansowania, który wyniesie nawet 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Również dofinansowanie będzie dużo wyższe i będzie mogło sięgnąć maksymalnie do 69 tys. zł. Aby z niego skorzystać, dochód w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego nie będzie mógł przekroczyć 900 zł/os w przypadku gospodarstwa wieloosobowego i 1260 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

Pamiętacie jeszcze w jak gruntowny sposób został zmieniony program Czyste Powietrze w maju 2020? Sprawdźcie TUTAJ