Kopalnie kryptowalut robią krok w stronę OZE

Kopalnie kryptowalut wykonały kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju, co potwierdziło globalne forum firm z branży kryptowalut - Bitcoin Mining Council (BMC). Okazuje się, że nie tylko poprawiono wydajności technologiczne, ale również miks energetyczny! W drugim kwartale 2022 roku, udział bezemisyjnej energii elektrycznej w wydobyciu bitcoinów wzrósł do około 59,5 proc.

Zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii w kopalniach kryptowalut jest bardzo ważny, gdyż zużywają one znaczne ilości energii, a cała dziedzina jest bardzo energochłonna. W 2021 roku, Bitcoin zużywał 8 razy więcej energii niż na przykład Facebook. Nowoczesne i duże koparki kryptowalut mogą pracować z mocą równą nawet 4 kW. Tak duże zapotrzebowanie w połączeniu z produkcją energii za pomocą paliw kopalnych przekłada się niestety na rosnące emisje zanieczyszczeń. Cieszy więc zwrot w kierunku OZE, które te emisje pozwalają ograniczyć. 

Według danych BMC zebranych do raportu, działania mające na celu zrównoważenie wykorzystywanej energii elektrycznej wśród producentów kryptowalut wykazały efekt! Obecnie sieć producentów bitcoinów zużywa energię elektryczną w 66,8 proc. w sposób zrównoważony. Organizacja szacuje, że w ogólnym ujęciu zrównoważony miks energetyczny globalnej sieci bitcoinów wynosi obecnie wspomniane już 59,5 proc.