Koszty energii motywują Polaków do jej oszczędzania

Badania przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej na próbie 1000 osób wykazały, że aż 92% respondentów oszczędza energię elektryczną, przy czym 82% z nich twierdzi, że przywiązuje do tego dużą wagę. Co najskuteczniej motywuje Polaków do oszczędzania? Okazuje się, że koszty energii elektrycznej.

Co nas motywuje do oszczędzania?

W ostatnim czasie wszyscy doświadczamy gwałtownych wzrostów cen energii elektrycznej, które są widoczne na naszych rachunkach za prąd. I to właśnie one motywują aż 84% respondentów do oszczędzania energii elektrycznej. Niewiele mniej respondentów, bo 80% wskazuje troskę o środowisko jako czynnik motywujący do oszczędzania.

W jaki sposób Polacy oszczędzają energię?

Polacy starają się zwracać uwagę na oszczędzanie energii w swoim życiu codziennym. Największy procent ankietowanych - 92% - stosuje żarówki energooszczędne. 89% gasi światło wychodząc z pomieszczenia, a 81% nie wkłada ciepłego jedzenia do lodówki. Nieco mniej, bo 80% uruchamia pralkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Ankietowani zwracają również uwagę na to, by wyjmować ładowarki z gniazdka, odłączać nieużywany sprzęt, gotować w czajniku odpowiednią ilość wody i korzystać z listwy odłączającej sprzęt w jednym momencie. Tylko 4% ankietowanych nie prowadzi żadnych działań mających na celu oszczędzanie energii.

Pozytywną informacją jest fakt, że 81 proc. badanych zadeklarowało, że podczas kupowania nowego urządzenia zwraca baczną uwagę na jego klasę energetyczną.