Na świecie zostanie zainstalowane 600 mln pomp ciepła do 2030 r.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w perspektywie 2030 r. liczba instalowanych pomp ciepła wzrośnie z obecnego pułapu 1,5 mln sztuk instalowanych miesięcznie do około 5 mln. Wysokowydajne elektryczne pompy ciepła są podstawową technologią znacznie obniżającą emisję zanieczyszczeń. Zgodnie z szacunkami, liczba zainstalowanych na świecie pomp ciepła wzrośnie z poziomu 180 mln w 2020 roku do około 600 mln w 2030 roku.

Pompy ciepła są znacznie bardziej energooszczędne niż inne proponowane rozwiązania, w tym kotły na wodór i kotły na biomasę. Jedna jednostka energii elektrycznej wykorzystywana przez pompę ciepła dostarcza średnio od trzech do pięciu jednostek ciepła w sezonie grzewczym. Natomiast jedna jednostka energii elektrycznej zużywana przez elektrolizer do produkcji wodoru, który następnie jest spalany, daje 0,6-0,8 jednostki ciepła. Z kolei, sprawność wysokosprawnego kotła na biomasę wynosi około 0,9, przy czym spalanie biomasy nie jest bezemisyjne. Ponadto należy pamiętać, że pompy ciepła są dostawcami wielu usług, ponieważ mogą zaspokoić potrzeby w zakresie ogrzewania, chłodzenia i osuszania pomieszczeń.

Pompy ciepła a bezpieczeństwo energetyczne

Pompy ciepła zostały uznane za rozwiązanie wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne, a ich rozwój ma pomóc w przeciwdziałaniu globalnemu kryzysowi energetycznemu. Plan REPowerEU przedstawiony przez Komisję Europejską sugeruje podwojenie tempa wdrażania pomp ciepła w ciągu najbliższych lat w celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu ziemnego.