Niemcy mogą sprawdzić na mapie jaka pompa ciepła będzie dla nich odpowiednia!

Wärmepumpen Ampel, czyli w wolnym tłumaczeniu “sygnalizacja świetlna pomp ciepła” to projekt zrealizowany przez FfE Münche, dzięki któremu każdy obywatel Niemiec będzie mógł w przybliżeniu określić czy i jaka pompa ciepła może się u niego sprawdzić! Narzędzie oczywiście nie może w żaden sposób zastąpić specjalistycznej porady, ale może dać właścicielom domów bezpłatną i pomocną wskazówkę. 

Analiza

Przed opracowaniem mapy, w pierwszej kolejności został opracowany model, za pomocą którego określono potencjał zastosowania pomp ciepła według poszczególnych dolnych źródeł. Wykorzystano w tym celu dane geograficzne i statystyczne dla nieruchomości. Przeanalizowano wykorzystanie powietrznych pomp ciepła, gruntowych pomp ciepła z kolektorami pionowymi, gruntowych pomp ciepła z kolektorami poziomymi oraz pomp ciepła zintegrowanych z kolektorami słonecznymi.

Analizie zostało poddanych 17 milionów z 19 milionów budynków mieszkalnych, czyli ponad 89% budynków mieszkalnych w Niemczech. Wyniki analizy są bardzo obiecujące! Okazuje się, że aż 75% budynków mieszkalnych w Niemczech jest przystosowanych do co najmniej jednej technologii pomp ciepła!

Jak sprawdzić jaka pompa ciepła będzie odpowiednia? Mieszkańcy Niemiec potencjał dla swojego budynku mogą sprawdzić na interaktywnej mapie. Wystarczy, że wpiszą kod pocztowy.