Oszczędzanie energii - co w obliczu kryzysu robią kraje Unii Europejskiej?
Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest oszczędzanie energii, które pośrednio może pomóc w uniezależnieniu się od importowanych surowców energetycznych. Energię można oszczędzać na wiele prostych sposobów. Badania przeprowadzone przez IBRiS na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej w dniach 22-25 czerwca 2022 r. na próbie 1000 osób wykazały, że w Polsce aż 91% respondentów oszczędza energię elektryczną w Polsce. Coraz częściej jesteśmy też zachęcani do oszczędzania energii przez różnego rodzaju kampanie. Tego typu działania są już widoczne w innych krajach wspólnoty. Przykładowo, Francuzi są zachęcani do tego, by ograniczać włączanie zmywarki do naczyń. Zachęca się ich, by robili to maksymalnie raz dziennie oraz by wyłączali światła w pomieszczeniach, z których akurat nie korzystają.
Na ciekawy pomysł wpadli Włosi. We Włoszech w budynkach publicznych ograniczono temperaturę do której mogą być chłodzone pomieszczenia. Klimatyzatory nie mogą chłodzić temperatury poniżej 27 st. C. Gdy nadejdzie sezon grzewczy, będą obowiązywały podobne ograniczenia. Zimą budynki publiczne będzie można ogrzewać do temperatury maksymalnie 19 st. C. Za złamanie zasad będzie groziła grzywna w wysokości od 500 do 3000 euro.
W Belgii zamiast kar przewidziano system zachęt. Obywatele są zachęcani do oszczędzania energii poprzez obniżkę podatku VAT na urządzenia OZE oraz produkty i usługi budowlane służące oszczędzaniu energii. Warto dodać, że do takich działań są przez Komisję Europejską zachęcane wszystkie kraje Wspólnoty.