Pompy ciepła pomogą w dekarbonizacji systemu energetycznego w Wielkiej Brytanii

Do 2035 roku Wielka Brytania planuje zdekarbonizować system energetyczny, a okazuje się, że jest co dekarbonizować! Obecnie w Wielkiej Brytanii aż 90% gospodarstw domowych wykorzystuje do ogrzewania paliwa kopalne, co stanowi 1/3 zużycia gazu na Wyspach. Jest jednak plan na poprawę tego wyniku, a pomogą pompy ciepła!

Do 2035 roku rząd Wielkiej Brytanii zamierza stopniowo wycofywać z rynku kotły gazowe. W związku z tym, konieczne było obranie kierunku, w którym powinno rozwijać się ciepłownictwo. Wybrane zostały dwa rozwiązania, które pomogą w realizacji tego celu. Pierwszym jest rozbudowa zielonych sieci ciepłowniczych działających z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, nad czym prace ma koordynować Fundusz Zielonych Sieci Cieplnych. Drugim, jest wprowadzenie pakietu rozwiązań, które mają na celu zwiększenie wykorzystania pomp ciepła. W ramach realizacji drugiego punktu, do 2028 roku w Wielkiej Brytanii ma powstawać aż 600 tys. instalacji rocznie.

W inwestycjach ma pomóc strategia Heat and Buildings Strategy przyjęta w 2021 roku, której budżet opiewa na 3,9 miliarda funtów, z których aż 1,8 miliarda przeznaczono dla Funduszu Dekarbonizacji Mieszkalnictwa Społecznego i dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, które same nie mogłyby w pełni przeprowadzić termomodernizacji. Dzięki środkom możliwa będzie modernizacja 500 tys. domów, które na energii będą mogły oszczędzać rocznie nawet kilkaset funtów. W celu promocji pomp ciepła, rząd Wielkiej Brytanii planuje również wprowadzić m.in. zerową stawkę VAT na okres pięciu lat na materiały izolacyjne i ogrzewanie niskoemisyjne.