W 2023 r. doświadczymy pierwszych spadków cen polikrzemu

Krzem polikrystaliczny (inaczej zwany polikrzemem) jest jednym z najważniejszych materiałów niezbędnych do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Ceny surowca znacznie wzrosły od 2020 roku. Kiedy ceny polikrzemu zaczną spadać?

Na rynku polikrzemu podaż nie nadąża za popytem. Ma to odzwierciedlenie w cenach. Obecnie za kilogram polikrzemu trzeba zapłacić około 45,47 dolarów. Ceny tego surowca wzrosły o blisko 550 proc. względem drugiego kwartału 2020 r. Wzrost cen zdecydowanie przełożył się na ceny modułów fotowoltaicznych.

Branża spodziewa się, że pod koniec 2022 roku rynek PV będzie dysponował dużą liczbą linii produkcyjnych polikrzemu. Do końca br. globalne zdolności produkcyjne polikrzemu mają osiągnąć 285 GW. Ekspansja producentów sprawi, że rynek polikrzemu stanie się bardziej konkurencyjny, co przełoży się na ceny surowca. Jak zmieni się cena?

Zgodnie z szacunkami Clean Energy Associates (CEA), cena polikrzemu do końca 2022 roku utrzyma się na poziomie około 30 dolarów za kilogram. Cena spadnie po raz pierwszy dopiero w pierwszym kwartale 2023 roku, ponieważ coraz więcej producentów w Chinach rozpoczyna produkcję na nowych liniach.