W którym kraju największy procent mieszkańców korzysta z pomp ciepła?

Duża liczba sprzedanych, czy zainstalowanych pomp ciepła w danym kraju wcale nie musi oznaczać, że w tym kraju pompy ciepła mają największy udział w źródłach ogrzewania wśród mieszkańców. Który kraj prowadzi w europejskim wyścigu pomp ciepła, a z ekologicznego ogrzewania korzysta tam najwięcej mieszkańców?

Liczba pomp ciepła na 100 tys. mieszkańców

Według danych portalu ecoexperts na koniec 2021 roku, największą liczbą pomp ciepła na 100 tys. mieszkańców może pochwalić się Norwegia. W tym kraju na 100 tys. osób funkcjonuje prawie 25 tys. pomp ciepła. To oznacza, że 25% - co czwarty mieszkaniec ogrzewa swój dom pompą ciepła! Warto również podkreślić, że w Norwegii energia elektryczna pochodzi niemal w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii. Tym samym ogrzewanie pompami ciepła jest tam maksymalnie ekologiczne. 

Drugie miejsce w rankingu przypada Szwecji, gdzie pracuje 19,5 tys. pomp ciepła na 100 tys. osób. Podium zamyka Finlandia, w której na 100 tys. mieszkańców pracuje ponad 18 tys. pomp ciepła.

Polska, z 713 pompami ciepła na 100 tys. mieszkańców znalazła się na 18 miejscu po Estonii (14,7 tys.), Danii (7,5 tys.), Francji (4,6 tys.), Szwajcarii (4,1 tys.), Austrii (4 tys.) Włoszech, Litwie, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Holandii, Belgii i Irlandii.