W obliczu kryzysu świat sięga po węgiel. W 2022 roku jego zużycie sięgnie rekordów
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poddała analizie rynek węgla w kontekście obecnego kryzysu energetycznego. rynkowi węgla w trakcie kryzysu energetycznego. Globalne zapotrzebowanie na węgiel ma wzrosnąć nieznacznie w 2022 r. - niemniej będzie to wynik rekordowy.
Globalne zużycie węgla ma wzrosnąć o 1,2% w 2022 roku i po raz pierwszy przekroczy 8 mld ton w ciągu roku.Eksperci przewidują, że światowe zużycie węgla pozostanie na podobnym poziomie do 2025 roku w przypadku braku silniejszych wysiłków na rzecz przyspieszenia przejścia na zeroemisyjne technologie.
Węgiel wrócił do łask ze względu na wyższe ceny gazu ziemnego. To one, w czasie globalnego kryzysu energetycznego doprowadziły do zwiększenia zależności od węgla w wytwarzaniu energii, ale spowalniające gospodarki jednocześnie zmniejszyły zapotrzebowanie na energię elektryczną i produkcję przemysłową.
Ceny węgla rosły bardzo dynamicznie - do bezprecedensowych poziomów w marcu i w czerwcu, co było efektem skoków cen gazu ziemnego, a także niekorzystnych warunków pogodowych w Australii, która jest kluczowym międzynarodowym dostawcą węgla.
Co ciekawe Europa, jako lider transformacji energetycznej, prawdopodobnie będzie mogła się pochwalić zwiększeniem zużycia węgla drugi rok z rzędu. Trzej najwięksi producenci węgla na świecie - Chiny, Indie i Indonezja - pobiją w 2022 roku rekordy wydobycia węgla.
Przewiduje się, że w najbliższych latach popyt na węgiel w zaawansowanych gospodarkach spadnie, ponieważ OZE coraz częściej wypierają go z produkcji energii elektrycznej ze względu na różnice w kosztach produkcji.
Źródło: IEA.