Wymieniłeś źródło ciepła? Pamiętaj o uldze termomodernizacyjnej!

Zakończył się rok podatkowy 2021, więc warto przypomnieć o jednej, bardzo ważnej kwestii! Oprócz ogólnopolskich i gminnych programów wsparcia, które pomagają w przeprowadzeniu termomodernizacji budynku i wymianie źródła ciepła, duża część podatników może również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej.

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa, która obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2019 roku. Polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Można więc odliczyć również wydatki poniesione na wymianę urządzenia grzewczego. Ulga przysługuje tym podatnikom, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Ulgę można łączyć z dotacjami i co ważne, nie ma w niej wymogu wymiany źródła ciepła na paliwo stałe. Mogą z niej skorzystać również ci inwestorzy, którzy wymienią stary kocioł gazowy na nowy - kondensacyjny. Warto wiedzieć, że już od kolejnego roku nie będzie można skorzystać z ulgi, jeśli nowe źródło ciepła będzie na paliwo stałe.