Zakaz sprzedaży kotłów na paliwa kopalne w Belgii już w 2025 r.

Zgodnie z planem REPowerEU przedstawionym przez Komisję Europejską 18 maja 2022 roku, zakaz sprzedaży kotłów na wszystkie paliwa kopalne miałby obowiązywać najpóźniej od 2029 roku. W praktyce zakaz ten przekłada się niejako na obowiązek montażu pomp ciepła w nowych budynkach. Wyjątkiem w tej kwestii będą tylko wysokoefektywne rozwiązania hybrydowe, polegające na współpracy pomp ciepła z kotłami gazowymi.

Zakaz ma obowiązywać dopiero pod koniec dekady, ale niektóre kraje i samorządy decydują się na wprowadzenie podobnych przepisów kilka lat wcześniej. Przykładem może być Flandria - region w Belgii, gdzie zakaz ogrzewania gazem ziemnym w nowych budynkach zostanie wprowadzony już od początku 2025 roku. 

Decyzję o wprowadzeniu obowiązku stosowania pomp ciepła w nowych budynkach podjęto we Flandrii już w ubiegłym roku. Taki nakaz miał obowiązywać od 2026 roku. Jednakże, w związku z koniecznością ograniczenia zależności Unii Europejskiej od rosyjskich paliw kopalnych oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu, flamandzki rząd zdecydował się na przesunięcie wejścia w życie nakazu o rok. W efekcie, od 1 stycznia 2025 roku we Flandrii nie będzie można przyłączyć nowego budynku do sieci gazowej.