Viessmann przestawia część swojej produkcji na respiratory, mobilne bloki intensywnej opieki medycznej, maski do ochrony układu oddechowego oraz środki do dezynfekcji

  • Rodzinne przedsiębiorstwo zwiększa odpowiedzialność społeczną w czasach kryzysu
  • Linie produkcyjne przekształcone na realizację nowych celów
  • Respiratory opracowane we współpracy z Uniwersytetem Technicznym Nadrenii Północnej – Westfalii w Akwizgranie (Uniwersytet RWTH w Akwizgranie) i powiązanym z nim szpitalem klinicznym Wydziału Medycznego
  • Wszystkie pomysły pochodzą od naszych pracowników
  • Praktykant zainicjował produkcję masek do ochrony układu oddechowego

Allendorf (Eder), 19.04.2020 – W walce z pandemią COVID-19, Grupa Viessmann rozszerza swoje działania w ramach tak zwanej odpowiedzialności społecznej. Rodzinne przedsiębiorstwo przekształciło część swoich obiektów produkcyjnych i wytwarza obecnie – poza wiodącymi rozwiązaniami dotyczącymi klimatu i energii – także respiratory, mobilne bloki intensywnej opieki medycznej, maski do oddychania oraz środki do dezynfekcji.

Max Viessmann, Dyrektor Zarządzający firmy Viessmann: "Walka z aktualną pandemią wymaga spójności, ducha zespołu i kreatywności, aby jak najlepiej poradzić sobie w bieżącej trudnej sytuacji. Jestem niezmiernie dumny, że mogę, wraz z około 12 300 członkami rodziny Viessmann, doświadczać tych wartości każdego dnia. Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności społecznej w czasach kryzysu i teraz, po raz kolejny dajemy temu dowód. Problem pandemii pokonamy dopiero wtedy, gdy zagrożenie skończy się dla każdego – na całym świecie. Sposób, w jaki radzimy sobie z koronawirusem dzisiaj, zdeterminuje to, jak będziemy pamiętać ten czas w przyszłości – miejmy nadzieję, że osiągnięty nowy wymiar solidarności sprawi, że mimo wszystko będziemy mogli o nim myśleć ze dumą”.

Dr Markus Klausner, Dyrektor ds. Technologii w Viessmann Climate Solutions: "Wszystkie pomysły pochodzą od naszych zespołów. Kreatywność naszych pracowników wzbudziła we mnie niezmierny podziw. Za wszystkimi naszymi rozwiązaniami stoją ogromne umiejętności inżynierskie, przywiązywanie wagi do detalu i wysoka niezawodność. Cechy te stanowiły od zawsze integralne elementy DNA ponad 100-letniej firmy Viessmann. Środek do dezynfekcji i maski do ochrony układu oddechowego zostały już ofiarowane szpitalom i obiektom opieki zdrowotnej w okręgu. Opracowywanie respiratorów odbywa się w ścisłej współpracy z lekarzami z Luisenhospital - akademickiego szpitala klinicznego Wydziału Medycznego Uniwersytetu RWTH w Akwizgranie, prof. dr Dirkiem Müllerem z Centrum Badawczego E.ON Energy Uniwersytetu RWTH w Akwizgranie, jak również z innymi szpitalami. Luisenhospital wydał już pozytywną ocenę przydatności urządzenia. Właśnie ruszył proces zmierzający do uzyskania specjalnego zezwolenia, nad którym pracujemy z Federalnym Urzędem ds. Leków i Technologii Medycznej przy wsparciu Federalnego Ministerstwa Zdrowia. Wszystkie te instytucje mobilizują siły i wykazują wysoce dynamiczne zaangażowanie w jak najszybsze wdrożenie produkcji masowej. Po udzieleniu zezwolenia, możliwa będzie produkcja ponad 600 urządzeń na dobę".

Produkcja przestawiona w ciągu kilku dni

Jedna z linii do produkcji wiszących kotłów gazowych, znajdująca się w siedzibie głównej firmy w Allendorf (Eder), została w ciągu kilku dni przestawiona na wytwarzanie wyrobów medycznych do intensywnej opieki. Sam fakt, iż w ogóle możliwe było opracowanie uproszczonego respiratora w tak krótkim czasie wynika z wykorzystania projektu wiszących urządzeń grzewczych. Do wykonania respiratora można było bowiem przystosować wiele komponentów tych produktów, takich jak elektroniczne przyłącze gazu i powietrza. Ponadto, Viessmann posiada niezmiernie elastyczny obiekt produkcyjny, który można w bardzo krótkim czasie dopasować do nowych wymagań.

Respiratory są mobilne i niezależne od infrastruktury szpitalnej

Inżynierowie Viessmann ściśle współpracują z lekarzami z intensywnej opieki medycznej, którzy towarzyszyli im w procesie opracowywania urządzeń. Zespół jest ponadto aktywnie wspierany przez prof. dra Müllera z Centrum Badawczego E.ON Energy przy Uniwersytecie RWTH. Respiratory umożliwiają indywidualną regulację odpowiednich poziomów ciśnienia jak również tempa oddychania i pozwalają na zmienną domieszkę tlenu. Spełniają one wymagania inwazyjnej wentylacji pacjentów cierpiących z powodu COVID-19. Te kompaktowe respiratory są przenośne i niezależne od infrastruktury technicznej szpitala - można z nich korzystać za pośrednictwem szpitalnej sieci zaopatrzenia w tlen, albo przez podłączenie butli z tlenem. Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Hiszpania i wiele innych krajów ma aktualnie ogromny niedobór respiratorów. Firma Viessmann jest już w kontakcie z władzami tych krajów w celu zbadania możliwości ich lokalnego zastosowania. Aktualnie dokładane są wszelkie starania mające na celu uzyskanie szybkiego zezwolenia na stosowanie tych respiratorów w Niemczech.

Przewoźne bloki do intensywnej opieki medycznej mogą być ustawiane szybko i w dowolnym miejscu

Firma Viessmann Technologies, członek grupy Viessmann, będzie również oferować modułowe bloki do intensywnej opieki medycznej, które mogą mieć fundamentalny wkład w opiekę nad pacjentami poważnie chorymi z powodu COVID-19. Dzięki prefabrykowanej i modułowej konstrukcji, bloki mogą być szybko instalowane. Urządzenia są dostępne w wersjach dla jednego lub dwóch pacjentów.Przewoźne bloki do intensywnej opieki medycznej (przy zapewnieniu odpowiedniej osłony) mogą być ustawiane w różnego rodzaju budynkach, na przykład w halach wystawowych lub arenach sportowych.

Praktykanci ustawili w centrum szkoleniowym linię do produkcji masek do ochrony układu oddechowego

Firma Viessmann przywiązuje ogromną wagę do szkolenia młodych ludzi. W rezultacie oni także wykazują się ogromną inicjatywą i odpowiedzialnością przy wspieraniu walki z pandemią. Dzięki ich pracy w centrum szkoleń technicznych Grupy Viessmann w Allendorf (Eder), powstała linia produkcyjna do wytwarzania wysokiej jakości masek do ochrony układu oddechowego dla sektora medycznego. Maski te zostały już przekazane do lokalnych szpitali i instytucji opiekuńczych w okręgu Waldeck-Frankenberg.

Wiele przedsięwzięć zaczyna się od pomysłów pracowników

Każdego roku pracownicy Grupy Viessmann składają około 150 000 pomysłów i sugestii ulepszeń – rekordowa ilość na jednego pracownika w Niemczech. Aktualnie wiele pomysłów wiąże się bezpośrednio z kryzysem spowodowanym koronawirusem. Na przykład, produkcja własnego środka do dezynfekcji została wdrożona po sugestii pracowników. Na apel firmy Viessmann odpowiedziało ostatnio ponad 250 partnerów, którzy zadeklarowali chęć połączenia sił w celu okazania solidarności w mediach i wspólnego przezwyciężenia kryzysu. Pierwsze partie wytwarzanego u nas środka do dezynfekcji zostały udostępnione do użytku zewnętrznego w lokalnych szpitalach i instytucjach opiekuńczych.

--

Fotografie przedstawiają respiratory, mobilne bloki do intensywnej opieki medycznej, maski do ochrony układu oddechowego, środek do dezynfekcji i osobiste otwieracze do drzwi: