Pompy ciepła: ogrzewanie i chłodzenie z wykorzystaniem energii z natury

Niższe koszty eksploatacji dzięki wydajnej technice – także w starym budownictwie

Prosta zasada, skuteczne działanie: pompa ciepła kumuluje ciepło z gruntu, wody gruntowej lub powietrza zewnętrznego, „pompuje” je za pomocą sprężarki do wyższej temperatury, by następnie przekazać je do systemu grzewczego. Odwrotność tej zasady można zaobserwować w każdej lodówce.

To zaawansowana, uniwersalna technika – przystosowana do nowego budownictwa, jak i do zastosowania w połączeniu z istniejącym ogrzewaniem. Pompa ciepła przejmuje w tym przypadku główne zasilanie w ciepło, a stary kocioł olejowy i gazowy stosowany jest już tylko w bardzo chłodne zimowe dni.

Efektywne wykorzystanie ciepła z natury

Nowoczesne pompy ciepła większość energii koniecznej do ogrzewania czerpią ze środowiska naturalnego. Jedynie około jedna czwarta energii musi być doprowadzana z sieci elektrycznej. Niższe koszty eksploatacji, aspekty ochrony środowiska oraz daleko idąca niezależność od dostaw oleju i gazu to tylko niektóre zalety tej sprawdzonej technologii. Jeżeli do zasilania pompy ciepła wykorzystuje się energię ze źródeł odnawialnych, jej praca nie generuje emisji CO2, co przyczynia się do ochrony klimatu.

Pompy ciepła można ponadto wykorzystać do chłodzenia budynku. W przypadku tzw. funkcji „natural cooling” solanka lub woda gruntowa akumuluje ciepło i odprowadza je na zewnątrz. O aktywnym chłodzeniu („active cooling”) mowa jest natomiast wtedy, gdy zasada działania pompy ciepła jest odwrotna i – jak w przypadku lodówki – w sposób aktywny wytwarzane jest chłodne powietrze.

Wody gruntowe, ciepło gruntu i powietrze w roli źródeł ciepła

Rodzaj źródła ciepła wykorzystywanego do eksploatacji pompy ciepła zależy od uwarunkowań lokalnych i zapotrzebowania budynku na ciepło. Jeżeli do dyspozycji jest dostateczna ilość wody gruntowej o odpowiedniej jakości, pompa ciepła woda/woda stanowi wyjątkowo efektywne rozwiązanie. Pompa ciepła solanka/woda pobiera natomiast za pomocą sondy lub kolektora gruntowego ciepło skumulowane w gruncie. Trzecią alternatywą jest wykorzystanie powietrza zewnętrznego jako źródła ciepła. W tym zakresie oferowane są pompy ciepła powietrze/woda, które w zależności od dostępnego miejsca można ustawić w kotłowni lub przy domu.

Modernizatorzy zyskują dzięki atrakcyjnym możliwościom dofinansowania

Właściciele domów, którzy zdecydują się teraz na modernizację z wykorzystaniem pompy ciepła, mogą korzystać z atrakcyjnych możliwości dofinansowania w ramach programu stymulacji rynku. W zależności od typu i mocy pompy ciepła dofinansowanie podstawowe sięga 4500 euro. W przypadku połączenia inwestycji z termiczną instalacją solarną dodatkowo wypłacany jest bonus w wysokości 500 euro. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.viessmann.de.

 

Linie obrazu

Zdjęcie 1:

Pompa ciepła powietrze/woda Vitocal 300-A firmy Viessmann jest niezwykle efektywna i osiąga wysokie roczne stopnie pracy. Można ją stosować zarówno do ogrzewania, jak i podgrzewu wody użytkowej.

Zdjęcie 2:

Pompa ciepła Vitocal 200-S w wersji Split dysponuje jednostką zewnętrzną z możliwością elastycznego ustawienia. Właściwa pompa ciepła jest wyposażona w zintegrowany zasobnik ciepłej wody użytkowej i, jak każda inna instalacja grzewcza, jest ustawiana w piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym w budynku.

Zdjęcie 3:

Kompaktowa pompa ciepła Vitocal 242-G dysponuje zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej i jest przystosowana do podłączenia termicznej instalacji solarnej.

Maj 2015


Zdjęcia do tekstu prasowego