Efektywna technika systemowa w obiektach produkcyjnych i administracyjnych Leica

W imponującym pod względem architektonicznym budownictwie coraz większą uwagę poświęca się wysokiej efektywności energetycznej

Makra Leica cieszy się legendarną sławą wśród fotografów na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym jest doskonała jakość i wyjątkowa kultura postrzegania. Podczas obchodów „100 lat fotografii Leica” w siedzibie głównej Leica Camera AG w Wetzlarze uroczyście zainaugurowano otwarcie nowego budynku produkcyjnego i administracyjnego, który jest wręcz przeniknięty ideą efektywności energetycznej. Podczas gdy na parterze z najwyższą precyzją tworzone są kamery, obiektywy i układy optyczne stosowane w sporcie (lornetki, celowniki optyczne i dalmierze), w podziemiach pracuje cechujący się najwyższą efektywnością i innowacyjnością system energetyczny marki Viessmann, który przejmuje zadania zasilania cieplnego i chłodniczego w tym imponującym pod względem architektonicznym obiekcie.

Dwa moduły kogeneracyjne z trybem zasilania zastępczego

Dwa moduły kogeneracyjne Vitobloc 200 o mocy elektrycznej 238 i 140 kilowatów pokrywają podstawowe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Ponadto, w razie awarii zasilania energetycznego po stronie dostawcy energii, przejmują one zasilanie energetyczne w trybie zasilania zastępczego, zapewniając tym samym ciągłość produkcji. Jednocześnie powstające ciepło zostaje w zależności od wymogów wykorzystane do pokrycia podstawowego zapotrzebowania na ciepło budynku lub do zasilania absorpcyjnych instalacji chłodniczych. Nadwyżka niezużytego ciepła odpadowego może zostać zmagazynowana w zasobniku buforowym do późniejszego wykorzystania. Gazowy kocioł kondensacyjny Vitocrossal 200 o mocy 460 kilowatów włącza się automatycznie w celu pokrycia szczytowego zapotrzebowania na ciepło.

80 sond gruntowych na głębokości 120 metrów

Dodatkowo zainstalowano pompę solanka/woda dużej mocy umożliwiającą ogrzewanie i chłodzenie budynku. Jej moc cieplna wynosi 510 kW. Energię do eksploatacji grzewczej pobiera ona z pola, na którym znajduje się 80 sond gruntowych, umieszczonych w ziemi pod powierzchnią parkingu na głębokości 120 metrów. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu na chłodzenie, dzięki mocy chłodniczej sięgającej 482 kW, pompa stanowi wsparcie dla instalacji absorpcyjnej. Woda chłodnicza wytwarzana przez pompę ciepła jest akumulowana w otwartym zbiorniku tryskaczowym przeznaczonym do chłodzenia instalacji produkcyjnych. W razie wyjątkowo wysokiego obciążenia chłodniczego pompa ciepła i absorpcyjna instalacja chłodnicza są wspierane przez dwie dodatkowe, powietrzne instalacje chłodnicze, wytwarzające chłodne powietrze w okresach obciążenia szczytowego.

System zarządzania MultiModul dający pełnię kontroli nad systemami

Połączenie wszystkich urządzeń gwarantuje eksploatację o wysokim stopniu efektywności i ekonomiczności. Sprawny monitoring całego systemu energetycznego nowego obiektu Leica oraz sterowanie nim zapewnia układ regulacyjny MMM 300 marki Viessmann. Układ regulacji systemu określa najefektywniejsze na daną chwilę połączenie pracy wytwornic ciepła i instalacji chłodniczych. Głównym celem, do którego dąży się podczas eksploatacji całego systemu jest maksymalne wydłużenie czasu pracy obu modułów kogeneracyjnych przy jednoczesnym pełnym wykorzystaniu ciepła powstałego podczas wytwarzania prądu.

Wymogi niemieckiego rozporządzenia o oszczędzaniu energii spełnione z rezerwą ponad 46 procent

Ta koncepcja energetyczna została opracowana przez spółkę HPI Himmen Ingenieurgesellschaft z siedzibą w Kolonii. Pod kierownictwem dyplomowanego inżyniera Jürgena Drolshagena, wspólnika zarządzającego, udało się spełnić wymogi niemieckiego rozporządzenia o oszczędzaniu energii z 2009 roku z rezerwą ponad 46 procent. Budynek uzyskał certyfikat GreenBuilding Unii Europejskiej oraz złote odznaczenie w ramach wstępnego badania zgodności Niemieckiego Związku Budownictwa Zrównoważonego.

Nowa centrala firmy Leica w liczbach

Na powierzchni blisko 27 000 m2 zgodnie z projektem biura architektonicznego Gruber + Kleine-Kraneburg powstał niezwykle nowoczesny kompleks obiektów produkcyjnych, administracyjnych, akademii i działu obsługi klienta firmy Leica Camera AG. Ten zaprojektowany zgodnie z najnowocześniejszymi standardami energetycznymi obiekt oferuje miejsce dla blisko 700 pracowników. Przeszklone obszary produkcyjne, strefa doświadczeń, galeria Leica oraz sklep, studio fotograficzne, restauracja i kawiarnia dopełniają ofertę przygotowaną dla odwiedzających, przyjaciół firmy Leica i pasjonatów fotografii. Nowe zabudowania w parku Leitz to inwestycja warta 60 mln euro.

Linie obrazu:

Zdjęcie 1:

Jeden z dwóch modułów kogeneracyjnych: w przypadku awarii zasilania moduły Vitobloc 200 przejmują zasilanie elektryczne, gwarantując ciągłość produkcji.

Zdjęcie 2:

Pompa ciepła wysokiej mocy czerpie energię z pola, na którym znajduje się 80 sond gruntowych, umieszczonych w ziemi na głębokości 120 metrów.

Styczeń 2015