Lotnisko w Allendorfie (Eder)

Lotnisko w Allendorfie (Eder) zostało zbudowane w 1966 roku, w 2005 roku przeszło gruntowną modernizację i zostało rozbudowane. Dziś spełnia wszystkie wymogi stawiane nowoczesnym lotniskom biznesowym. Ponadto służy także jako baza dla Związku Lotnictwa Sportowego Ederbergland, który wykorzystuje je głównie do kształcenia młodych adeptów sztuki lotniczej.

> Lotnisko w Allendorfie (Eder) | PDF

Start_Landebahn.jpg

Pas startowy i do lądowania

Pas startowy i do lądowania ma 1240 metrów długości i 30 metrów szerokości.

Podejście do lądowania według wskazań przyrządów

Lotnisko dysponuje systemem podejścia do lądowania według GPS, co umożliwia lądowanie przy ograniczonej widoczności zgodnie z procedurą podejścia do lądowania na podstawie wskazań przyrządów. Nowoczesne oświetlenie strefy podejścia (PAPI) stanowi wsparcie podczas lądowania z widocznością i według wskazań przyrządów.

System pogodowy Vaisala AW11 – Lotnisko w Allendorfie dysponuje automatycznym systemem pomiaru i rejestracji danych pogodowych. Dane te są rejestrowane przez całą dobę i można je odczytać radiowo (ATIS) i telefonicznie.

Biznesowy ruch lotniczy

Lotnisko na potrzeby kontaktów biznesowych

Lotnisko w Allendorfie jest ważną częścią infrastruktury i tym samym istotnym czynnikiem sukcesu.
Rynki międzynarodowe

Biznesowy ruch lotniczy ma dla firmy Viessmann tradycyjnie duże znaczenie i odgrywa dziś większą rolę niż kiedykolwiek wcześniej. Z jednej strony w ostatnich latach silnego tempa nabrała internacjonalizacja przedsiębiorstwa – 55 procent obrotów wypracowano zagranicą. Z drugiej zaś strony od chwili uruchomienia lotniska nie poczyniono wystarczających postępów w poprawie połączenia regionu z siecią komunikacji dalekobieżnej.

Geschaeftsflugbetrieb.jpg
Kundengruppe.jpg

Klienci odwiedzają Allendorf

Blisko jedna trzecia wszystkich przelotów przypada na podróże biznesowe. Większość lotów ma na celu zaoszczędzenie czasu podróży klientów. Przybywają oni z całej Europy, by odwiedzić siedzibę główną grupy Viessmann. W tym miejscu mogą przekonać się samodzielnie, jak działa przedsiębiorstwo, odpowiedzialne za produkty, które na co dzień wykorzystują oni w swoich projektach i eksploatują. Ponadto jest to okazja do uzyskania informacji o strategicznym projekcie zrównoważonego rozwoju, realizowanym przez firmę Viessmann w zakładzie w Allendorfie (Eder).

Związek Lotnictwa Sportowego Ederbergland e. V.

Od chwili powstania lotniska w 1966 roku służy ono Związkowi Lotnictwa Sportowego Ederbergland e.V. jako lotnisko macierzyste. Dzięki rozwojowi szybowiska w nowoczesne lotnisko w Allendorfie (Eder) oferuje pilotom indywidualnym atrakcyjne otoczenie i optymalne warunki. Kształcenie i wychowanie młodzieży – centralny obszar działań Związku

W trybie ciągłym przez cały rok nauczyciele lotnictwa kształcą pilotów motolotni, szybowców i samolotów ultralekkich. Dotychczas Związek Lotnictwa Sportowego Ederbergland wyszkolił ponad 500 pilotów indywidualnych. Wielu z nich osiągnęło znaczące sukcesy sportowe – na płaszczyźnie lokalnej landu Hesja, ale również w zawodach niemieckich i europejskich. Centralnym punktem działań pozostaje nadal praca na rzecz młodzieży, o co intensywnie zabiegają członkowie Związku.

Mapa podejścia do lądowania na
lotnisku
w Allendorfie (Eder)
(Not for Navigational
Purposes – Information only)
®Jeppesen Sanderson, Inc.
All rights reserved.

Segelflug.jpg
Schneider_LS_8.jpg

Nowoczesny park lotniczy

Ponad 300 członków ma dyspozycji nowoczesny park lotniczy. Flota Związku, posiadająca w swoich zbiorach samostartujący szybowiec ASK 21 Mi do pierwszych prób w powietrzu, szybowiec wysokiej mocy LS 8 do sportu ekstremalnego, czy jednosilnikowe samoloty ultralekkie, motolotnie i samoloty motorowe firm Piper lub Cessna, wypełnia całe spektrum lotnictwa sportowego.

Bogata oferta aktywności Związku

Działania Związku to z jednej strony aktywności lotnicze, z drugiej zaś – imprezy towarzyskie, takie jak wędrówki, imprezy halowe czy biesiady z grillem, wieczory fotograficzne i filmowe. Głównymi atrakcjami programu rocznego są zakrojone na szeroką skalę loty zagraniczne grupy motolotniarzy i obozy lotnicze grupy szybowcowej w kraju i za granicą. Bistro Tri-Sixty z tarasem dla odwiedzających zaprasza lotników i gości na kawę oraz ciasto.

Dane lotniska

 • Właściciel
  Viessmann Werke GmbH & Co. KG
  Viessmannstraße 1
  35108 Allendorf (Eder)

 • Widok z lotu ptaka
  Telefon: +49 6452 1227
  Faks: +49 6452 7588
  Częstotliwość: 118,175 MHz
  ATIS 120,475 MHz
 • Godziny otwarcia
  Zima: PPR
  Od kwietnia do września
  Poniedziałek: PPR
  Od wtorku do piątku: od 9.00 do 17.30
  Sobota i niedziela: od 10.00 do 18.30
 • Przelot nocą/IFR
  PPR
 • Tor lądowania
  1240 x 30 m
 • Wysokość lotniska
  355 m/1164 ft

 • Ustawienie toru lądowania
  112°/292°
 • Paliwo
  Jet A1-AVGAS-100LL
 • Odprawa celna i paszportowa
  O/R – 24 h

 • Służba Informacji Lotniczej (AIS)
  Frankfurt nad Menem

 • Osłona Meteorologiczna Służby Informacji Powietrznej (MET)
  Możliwość uzyskania informacji o pogodzie przez PC-Met i Meteo-Sat

 • Bistro Tri-Sixty, godziny otwarcia
  Od wtorku do piątku: od 15.00 do 21.00
  Sobota i niedziela: od 10.00 do 21.00
  Poniedziałek – nieczynne

 • Taksówka
  Telefon: +49 6451 1873

 • Pieszo do
  Allendorf: ok. 5 minut

 • Hotel
  Sonne Frankenberg
  www.sonne-frankenberg.de
  Telefon: +49 6451 750-0

 • Czas przejazdu do
  Frankenbergu: ok. 15 minut
  Battenbergu: ok. 10 minut
  Winterbergu: ok. 30 minut
  Edersee: ok. 40 minut
  Marburga: ok. 30 minut
anflugblatt_verkehrslandeplatz_allendorf_eder.jpg

Mapa podejścia do lądowania na lotnisku w Allendorfie (Eder)