Społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR)

Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) to strategia zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe lub relacje z różnymi grupami interesariuszy - w szczególności z pracownikami. Firmy najczęściej angażują się w działania z zakresu edukacji, kultury, społeczeństwa oraz sportu.

Dla większości firm CSR jest dodatkiem mającym ocieplić wizerunek i pozwolić lepiej zapaść w pamięć potencjalnym nabywcom lub usługobiorcom. Zdarza się jednak coraz częściej, że CSR staje się częścią tożsamości danej marki – czyli istotnym, stałym i ważnym punktem w całej strategii rozwoju. Najwięcej korzyści, działania tego typu przynoszą obu stronom, właśnie wtedy, kiedy wspierane przez przedsiębiorstwo inicjatywy ściśle łączą się z wizją, misją i rodzajem produktów, które firma oferuje.

 

Ekologia i zrównoważony rozwój to przyszłość

Firma Viessmann, we współpracy z Partnerami, od początku swojej działalności w Polsce, działa na rzecz przyszłych pokoleń angażując się w projekty, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego oraz walkę ze smogiem. Viessmann aktywnie edukuje i poszerza świadomość w najróżniejszych aspektach związanych z OZE, ochroną środowiska oraz zdrowym stylem życia. Zakres działań, jakich podejmuje się Viessmann jest bardzo szeroki: od udziału w konferencjach, szkoleniach, wydarzeniach proekologicznych, poprzez pomoc osobom prywatnym w uzyskaniu dofinansowania na energooszczędne rozwiązania grzewcze, na produkcji energooszczędnych urządzeń skończywszy. Firma powołała również do życia Fundację „Świadomi Klimatu, której misją jest budowanie świadomości ekologicznej oraz zapobieganie tzw. niskiej emisji.

Nie od dziś wiadomo, że warto wspierać firmy, które działają w sposób zrównoważony, dbają o swoich pracowników i prowadzone są w taki sposób, by mogły wnosić do społeczeństwa i otoczenia więcej, niż z niego uzyskują! Taka właśnie jest firma Viessmann!

leap.png

Nasza odpowiedź na zmiany klimatu

Zestawiając konieczność pilnej reakcji na zmiany klimatyczne i dziedzictwo Viessmann w zakresie kreowania innowacji – jesteśmy pewni, że wspólnie możemy i musimy zrobić więcej, aby wprowadzić i rozpowszechnić zrównoważone rozwiązania w zakresie ogrzewania, wentylacji i chłodzenia. Wspólnie musimy i możemy zrobić więcej, aby doprowadzić do transformacji systemowej i nadać tempo rozwoju budownictwa zero energetycznego. I w końcu: wspólnie musimy i możemy zrobić więcej, aby przyszłe pokolenia mogły cieszyć się zdrowiem i życiem, tak jak my. I to właśnie zamierzamy zrobić wprowadzając strategię klimatyczną Viessmann „LEAP to Net Zero


LEAD, czyli kierować dając przykład

Akcja honorowego oddawania krwi „Pomaganie mamy we krwi”

W dobie koronawirusa firma Viessmann przeprowadziła akcję honorowego oddawania krwi wśród swoich Pracowników w całej Polsce. Podczas akcji udało się zebrać ponad (liczba) litrów krwi. Firma przekazała również Regionalnym Centrum Krwiodawstwa paczki ze środkami ochrony indywidualnej oraz sercami antystresowymi. Łącznie 12 500 maseczek jednorazowych, 500 przyłbic oraz 750 serc antystresowych trafiło do Centrów Krwiodawstwa we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie i Białymstoku.

czerwony-2-S.jpg

Współpraca z Fundacją „Pszczoła musi być”

W 2021 roku, we współpracy z Fundacją „Pszczoła Musi Być” (FEPMB), powstała pierwsza pasieka ekologiczna Viessmann. Pasieka prowadzona jest w sposób ekstensywny, czyli nie jest nastawiona jedynie na  pozyskiwanie miodu i cele komercyjne. Celem jest przede wszystkim dobrostan pszczół, umożliwienie im jak najlepszego rozwoju i wprowadzanie do środowiska kolejnych rodzin pszczelich. W ramach współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być,  firma Viessmann przeprowadziła również akcje edukacyjne, uświadamiające skalę zagrożeń i promujące działania na rzecz zapylaczy, które każdy może podjąć na miarę swoich możliwości. Wśród aktywności Viessmann i Fundacji była również pomoc w zakładaniu łąk kwietnych.

pszczola-S.png

Wsparcie dla Partnerów i Program Instalator

Ścisła współpraca między Viessmann, a Instalatorami stanowi wieloletnią tradycję. W ramach Programu Instalator, Marka gwarantuje swoim Partnerom nie tylko kompleksową ofertę produktów, ale również obszerną paletę usług – od wsparcia dystrybucji, logistyki, konserwacji i serwisu, poprzez serwis oprogramowania i serwis internetowy, aż po webinary, pomoc w działaniach marketingowych i doradztwo. Viessmann szkoli również swoich Instalatorów z technik bezpiecznej i ekonomicznej jazdy. Wraz ze szkołą Driving Academy zrealizowaliśmy już trzy edycje tego typu spotkań, na których Instalatorzy z całej Polski mogli zapoznać się z nowościami produktowymi, a także wziąć udział w szkoleniach na torach jazdy.

program-instalator-2-S.png

Road show - Stop SMOG Car

Specjalnie do celów edukacyjnych Viessmann zaprojektowano Infomobil „Stop SMOG Car”, szkoleniowy pojazd z ekologicznymi urządzeniami Viessmann: pompą ciepła powietrze / woda Vitocal 200-A, najnowszym kondensacyjnym kotłem gazowym Vitodens 200-W oraz panelami fotowoltaicznymi i oczyszczaczem powietrza HL-OP-15. W porozumieniu z lokalnymi firmami partnerskimi, doradcy Viessmann oraz przedstawiciele Fundacji prezentują go w różnych regionach kraju. Uczestnicy tego typu imprez mają możliwość zapoznać się z nowościami produktowymi, porozmawiać z ekspertami i przetestować nowinki technologiczne.

stop-smog-car-S.png

„ECO Summer Camp” – ekologiczne obozy dla dzieci i młodzieży

Nuda w wakacje? Nie z nami! Jak wakacje to tylko z Viessmann i Fundacja Świadomi Klimatu. Już po raz drugi zaprosiliśmy dzieci i młodzież do udziału w letnim obozie ekologicznym nad morzem.

esc-S.png

„Nasz Śviat”. Strona WWW viessmann-kariera.pl

Tylko wspólnymi siłami możemy się wspierać i dalej rozwijać – to hasło od początku działalności przyświeca firmie Viessmann w budowaniu relacji z Pracownikami oraz Partnerami. Kluczem do sukcesu jest działanie zespołowe! Praca w oddziałach firmy Viessmann to przede wszystkim wspaniała atmosfera osób tworzących markę, pełen profesjonalizm oraz wszechobecna  współpraca. Firma od lat zostaje doceniona i wyróżniona zdobywając tytuły Solidnego Pracodawcy Roku w kategorii ogólnopolskiej. Z okazji jubileuszu 30-lecia istnienia marki Viessann w Polsce powstał serwis „Nasz Śviat”, czyli serwis tworzony przez naszych pracowników. Co tu znajdziesz? Przede wszystkim najświeższe informacje o tym, co się dzieje w firmie, zdjęcia i filmy „zza kulis” oraz wypowiedzi wybranych osób na temat swojej pracy w Viessmann. Przekonacie się jak barwna i ciekawa mozaika osobowości, charakterów i życiorysów stoi za sukcesem naszego biało-pomarańczowego logo.

nasz-swiat-S.JPG

Akademia Viessmann

Rozszerzanie wiedzy na temat możliwości, jakie niosą za sobą odnawialne źródła energii, a także kosztów ich przetworzenia na energię cieplną, to jedno z priorytetowych działań firmy Viessmann. Akademia Viessmann, flagowy projekt marki w Polsce, prowadzi szkolenia nie tylko dla pracowników ale także dla projektantów, firm partnerskich oraz wykonawców systemów grzewczych. W ramach Akademii nauka odbywa głównie online, w systemie e-learningu, głównie poprzez webinary, poradniki online oraz produkcje filmowe nagrywanie przez szkoleniowców Akademii Viessmann. Staramy się zapewniać swoim Uczniom i Pracownikom wartościowe praktyki, staże zawodowe oraz pełną edukację w zakresie technik grzewczych i OZE.  Dzięki temu, Spółka zyskuje dobrze wykształconych, rzetelnie przygotowanych i zmotywowanych Pracowników - od razu gotowych do pracy na urządzeniach Viessmann.

akademia-viessmann-S.png


EMPOWER, czyli umożliwiać działanie

STOP-ubostwu-2-S.png

Wsparcie walki z ubóstwem energetycznym w Polsce

W ramach akcji charytatywnej pod nazwą „Wspieramy Fundusz Modernizacyjny”, część środków pochodzących z zakupu każdego produktu firmy Viessmann oznaczonego symbolem akcji, zasila Fundusz Modernizacyjny i posłuży jako wsparcie umożliwiające termomodernizację budynków lub mieszkań osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Firma Viessmann zostając partnerem Funduszu Modernizacyjnego niesie pomoc osobom mieszkających poniżej minimalnych standardów, wspiera również działania mające na celu ochronę klimatu, m.in. poprzez pomoc w wymianie przestarzałych pieców i kotłów spalających paliwa stałe na ekologiczne urządzeń grzewczych.


moj-zdrowy-dom-3-S.png

Siła jest kobietą. Forum Kobiet Viessmann

Viessmann jest organizatorem Forum Kobiet - to pierwsze tego typu wydarzenia w Polsce spotkanie dedykowane kobietom, które świadomie i z zaangażowaniem chcą tworzyć komfortową przestrzeń dla swojej rodziny. Czy design może być tożsamy z funkcjonalnością i ekologią? W co inwestować, by być szczęśliwą w domu marzeń? Jak na co dzień dbać o ekologię? O tym wszystkim rozmawiają uczestniczki organizowanego przez Viessmann, Forum Kobiet. Do tej pory odbyły się dwie edycje wydarzenia – każda edycja została wsparta przez takie osobistości, jak Barbara Stuhr, Grażyna Torbicka czy Grażyna Wolszczak. Patronat medialny obu edycji Forum dla kobiet objął  portal SuperBabka.pl – kobiecy portal tworzony przez Viessmann.


V-S.png

Współpraca z Klastrami i szkolenia dla urzędników

Projekt dla mieszkańców klastra energii „Autonomiczny Region Energetyczny Sudety” w ramach projektu „Dobry Klimat dla Dolnego Śląska” trwał od marca do końca czerwca 2018r. W ramach projektu przeprowadzono szkolenia dla: przedstawicieli gmin Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój oraz Szczytna.


ADVOCATE, czyli wspomagać rozwój i kreatywność

Krajowy Konkurs Energetyczny „Wszystko zależy od energii”

Ideą konkursu jest promowanie i wspieranie młodzieży uzdolnionej naukowo i posiadającej pasję badawczą. Celem konkursu jest budowanie społeczeństwa świadomego energetycznie i ekologicznie oraz rozwijanie umiejętności samodzielnego i krytycznego rozwiązywania problemów współczesnej energetyki. Udział w konkursie pozwala młodzieży wykazać się wiedzą i kreatywnością w ramach swobodnej wypowiedzi na tematy zaproponowane przez Radę Programową Konkursu, której przewodniczy Edward Słoma, ekspert energetyczny Viessmann.

kke-S.png

„Ekologia z klasą”

Viessmann wspiera procesy edukacyjne mające na celu ukształtowanie w świadomości młodych ludzi potrzeby troski o środowisko naturalne, dbałości o klimat. Celem działań jest pobudzenie umysłów dzieci i młodzieży do poszukiwań rozwiązań - w tym rozwiązań technologicznych, które będą miały znaczący wpływ na stworzenie warunków do życia w zdrowym środowisku naturalnym.

ekologia-z-klasa-2-S.jpg

Pomoc podopiecznym Fundacji i Stowarzyszeń

Viessmann od lat czynnie wspiera również m.in. podopiecznych Centrum Psychoonkologii Unicorn w Krakowie. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Centrum rodzinne turnusy psychoonkologiczne. Był to czas letniego wypoczynku i powrotu do radości dla rodzin mierzących się na co dzień z onkologicznym stresem. W otulinie przyrody, w atmosferze zabawy dzieci i ich rodziny znajdowały dla siebie moment wytchnienia i refleksji. Rodzinom w pobycie towarzyszyła grupa przyjaciół – psychoonkologów, pedagogów, instruktorów różnych metod terapeutycznych –  udzielających wsparcia, tak potrzebnego w  procesie mierzenia się z  emocjami,  budowania odwagi i wiary w powrót do zdrowia i dobrego życia. Viessmann wspiera też Stowarzyszenie „Otwarte drzwi”, gdzie otwiera możliwości wsparcia osobom wykluczonym (z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, bezrobotnym, dzieciom i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych) oraz tworzenie warunków ich powrotu do społeczeństwa i pełni praw.

unicorn-familiy-camp-S.jpg

Pomoc Ukrainie

Dziękujemy za zaangażowanie oraz wielkie serce włożone w  organizację pomocy na rzecz poszkodowanych w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. W tym niepewnym czasie potrzebujemy solidarności, współpracy i myślenia kategoriami dobra wspólnego. Nie ustawiajmy więc w pomocy, najpewniej będzie jej potrzeba jeszcze długo. Działanie! Niektórym z nas właśnie to pomaga dziś uporządkować emocje i zmniejszyć lęki. Dzięki temu możemy też poczuć ogromną siłę. I najważniejsze – pomóc innym!

WspieramyUkraine-S.png

Mecenat i sponsoring sportowy

Marka od kilkudziesięciu lat sponsoruje sporty zimowe – m.in. biathlon, skoki i biegi narciarskie. Firma została również oficjalnym partnerem FC Bayern Monachium w Europie w zakresie ochrony klimatu. Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości dlatego Viessmann nie zamyka się na inicjatywy lokalne. Dzięki wsparciu udzielanemu Klubowi Żeglarskiemu Horn, krakowska młodzież może rozwijać się w obszarze pięknego sportu, jakim jest żeglarstwo. Młodzieżowa drużyna skoczkiń z Fundacji Jakuba Kota zdobywa kolejne medale również pod patronatem Viessmann. Marka wspiera również Fundację – Centrum Skoków Narciarskich i Sportów Zimowych oraz Akademię Badmintona z Bolesławca.

mis-S.png


PARTNER, czyli poszerzać obszar działania przez partnerstwo

Global-Week_Partner-Template_S_PL.png

Światowy Dzień Działania na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju

Rok 2022 -  Globalny Tydzień na rzecz #Act4SDGs, który odbywa się w dniach 16-25 września!  Dołączamy, aby zmobilizować wszystkich do podjęcia działań na rzecz klimatu, sprawiedliwości i pokoju!Teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy #odwrócićscenariusz (#FlipTheScript) w sprawie globalnych wyzwań - dołącz do nas: https://bit.ly/Viessmann_Act4SDGs

teatr-S.png

Mecenat teatru pozytywnych emocji – Przyjaciel teatru Garnizon Sztuki

Firma Viessmann postanowiła również wesprzeć artystów i aktorów warszawskiego teatru Garnizon Sztuki dołączając do Klubu Przyjaciół Garnizonu Sztuki. Kultura w Polsce pełni istotną rolę w stabilizacji sytuacji ekonomicznej, integruje i wzmacnia relacje społeczne. Dzięki naszej współpracy mieliśmy okazję zaprosić Pracowników, Partnerów i Przyjaciół firmy na nietypową, bo internetową oraz hybrydowe wizyty w teatrze. Wybór repertuaru nie był przypadkowy – np. spektakl „Same Plusy #OnLIFE” to komediodramat o tym, że w życiu warto żyć ...nie tylko dla siebie!


wosp-S.jpg

Viessmann i Krakowski Klub Morsów „Kaloryfer” razem dla WOŚP

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2022. Finał szczególny, ponieważ jubileuszowy! W tym roku i WOŚP i my świętujemy jubileusze 30 - lecia działalności. Viessmann Polska wspiera Fundację WOŚP od początku swojej działalności w Polsce. To już 30 lat odkąd gramy wspólnie z orkiestrą! I będziemy grać do końca świata i o jeden dzień dłużej! Z przyjemnością informujemy, że przekazaliśmy na licytację Fundacji WOŚP sportowe gadżety: torby, plecaki, narty i akcesoria z logo Viessmann podpisane przez najsłynniejszego polskiego himalaistę, taternika i alpinistę Krzysztofa Wielickiego. W tym roku celem zbiórki jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.