Blog firmowy
Stworzyliśmy tę stronę specjalnie dla Ciebie!
Na naszym blogu znajdziesz interesujące informacje na temat produktów, najnowszych rozwiązań systemowych, zagadnień prawnych, podpowiedzi ekspertów, a także będziesz mógł zapoznać się z opiniami innych użytkowników

Jaką pompę ciepła Viessmann wybrać do domu jednorodzinnego?
Aby pompa ciepła pracowała efektywnie i ekonomicznie dobór urządzenia powinien być podyktowany zarówno potrzebami danego budynku, jak i jego mieszkańców. Co wziąć pod uwagę, decydując się na takie rozwiązanie i jaką pompę ciepła wybrać, aby zapewniała komfort cieplny i niskie koszty ogrzewania domu?
Dofinansowanie do pompy ciepła – jak uzyskać dotację?
Dofinansowanie do inwestycji polegającej na zakupie i montażu pompy ciepła oferuje obecnie kilka programów wsparcia. Sprawdź, jakie główne warunki należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła z programu „Moje Ciepło”, „Czyste Powietrze” lub „Mój Prąd”!


Pomoc w wypełnianiu wniosku o dotację na pompę ciepła i nie tylko
Zakup pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej czy innego nowoczesnego źródła energii do nowego lub modernizowanego budynku to niemały wydatek. Aby zmniejszyć koszty inwestycji warto skorzystać z dofinansowania, jakie oferują popularne programy rządowe. Wielu inwestorów zniechęcają jednak formalności, których należy dopełnić, aby uzyskać dotację. Podpowiadamy, jak przejść przez ten etap bez niepotrzebnego stresu, uzyskać fachową pomoc w wypełnianiu wniosku o dotację i zwiększyć tym samym swoje szanse na dofinansowanie.
Jak działa pompa ciepła w niskich temperaturach?
Czy zastanawiasz się nad zakupem pompy ciepła? Chcesz, aby była ona podstawowym źródłem grzewczym w Twoim domu ale obawiasz się, czy sobie poradzi zimą? Bez obaw - przeczytaj poniższe krótkie resume dotyczące zagadnienia: “Jak działa pompa ciepła w niskich temperaturach” a rozwieją się Twoje wątpliwości!


Roadshow 2023, czyli Viessmann Trucks ruszają w Polskę
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych systemów grzewczych do swojego domu? Porozmawiać z ekspertami i uzyskać wsparcie, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła? Weź udział w cyklu ogólnopolskich eventów Roadshow 2023 i poznaj bliżej najnowsze rozwiązania Viessmann!
Rodzaje pomp ciepła – warto je znać!
Pompy ciepła to jedne z najefektywniejszych i najoszczędniejszych urządzeń przeznaczonych do ogrzewania budynku i wody użytkowej. Pozwalają stworzyć bezemisyjny, komfortowy i tani w eksploatacji system grzewczy, bazujący na zielonej energii. Zanim zdecydujemy się na ogrzewanie domu pompą ciepła, warto sprawdzić, jakie możliwości mamy do wyboru.


Drugi kwartał 2023 roku w branży instalacyjno-grzewczej w Polsce
Drugi kwartał 2023 przyniósł dalsze widoczne spadki sprzedaży i wyraźny spadek nastrojów w branży instalacyjno-grzewczej. Pod tym względem, praktycznie wszystkie opinie zebrane w branży były tym razem zgodne i wyrażały obawę co do przyszłości sytuacji branży. Na taki stan rzeczy składa się szereg czynników. W ślad za spadkiem pozwoleń oraz nowo rozpoczętych inwestycji w budownictwie mieszkaniowym (zarówno u deweloperów jak i inwestorów indywidualnych) już od drugiej połowy 2022 pojawił się trend spadkowy dla produktów HVAC (z różną intensywnością i przebiegiem czasowym w zależności od kategorii produktów). Wcześniejsze zakupy robione w ostatnich latach często z dużym wyprzedzeniem (w efekcie kolejnych podwyżek ze strony producentów podyktowanych fluktuacją cen surowców oraz zerwaniem łańcuchów dostaw) , natrafiły na wyraźny brak perspektyw odnośnie kolejnych projektów i inwestycji, a tym samym spowodowały stopniowe (bądź czasami gwałtowne) obniżenie popytu ze strony firm wykonawczych i instalatorów. Także rynek remontów (który de facto w 2022 był podsycany przez wygenerowany strachem przed inflacją i niepewnością co do dostępności paliw i ich cen nadmierny popyt na pompy ciepła) uległ wyraźnemu osłabieniu.
Program „Czyste Powietrze” – poznaj rekomendowane kotły i pompy ciepła Viessmann objęte dofinansowaniem
Trwa nabór wniosków do najnowszej odsłony programu „Czyste Powietrze” 2023. Kto może ubiegać się o dotację na wymianę źródła ciepła, jakie urządzenia Viessmann objęte są programem i na jak wysokie dofinansowanie można liczyć?
Początek roku 2023 przyniósł kilka istotnych zmian w programie „Czyste Powietrze”. Najważniejsze z nich to podwyższenie progów dochodowych, uprawniających do otrzymania dotacji, wyższe kwoty dofinansowania oraz szybsza wypłata środków.


Jak chłodzić pomieszczenia? Sposoby na obniżenie temperatury w domu
Wysokie temperatury powietrza latem sprawiają, że przebywanie w domowych wnętrzach przestaje być komfortowe. Wówczas jedynym ratunkiem jest chłodzenie pomieszczeń. Jak skutecznie obniżyć temperaturę w domu i stworzyć dogodne warunki do pracy oraz wypoczynku?
Pompy ciepła Viessmann objęte programem “Moje Ciepło”
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych z programu „Moje Ciepło”. Sprawdź, jakie powietrzne i gruntowe pompy ciepła marki Viessmann spełniają warunki programu i jak wysoką dotację może na nie uzyskać!


Zakaz montażu kotłów gazowych - od kiedy zacznie obowiązywać? Co oznacza dla właścicieli domów?
Zgodnie z unijną polityką klimatyczną w perspektywie kilku najbliższych lat planowane jest wprowadzenie zakazu montażu kotłów gazowych w nowych oraz modernizowanych budynkach. Zmiany te mają na celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla z paliw kopalnych. Pozwolą również uniezależnić się od energii cieplnej pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych i poprawić bezpieczeństwo energetyczne budynków.
Zielone inicjatywy Viessmann
Ekologiczny styl życia powoli przestaje być oklaskiwanym wyborem, a staje się koniecznością – jeśli wybiegamy myślą w przyszłość nieco dalej niż na kilka dekad. Jednocześnie wartym podkreślenia jest fakt, że wdrożenie „zielonych” rytuałów w codzienność jednostek, jak i przedsiębiorstw, niekoniecznie musi wymagać dużych nakładów finansowych czy organizacyjnych. Viessmann popiera ideę sprawiedliwej transformacji, wprowadzając na rynek ekologiczne rozwiązania, ale także działając u podstaw – poprzez współpracę z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być.


Nie jest trudno być eko — Viessmann w trosce o owady zapylające
Mówiąc „ekologia”, każdy ma na myśli coś odrobinę innego. Dla jednych będzie to skrupulatne segregowanie śmieci, dla drugich wyłączanie zbędnego światła, dla innych – wspieranie zielonych inicjatyw w okolicy. Kto ma rację? Oczywiście wszyscy – bo bycie eko nie musi powodować specjalnych wyrzeczeń. Viessmann dokłada starań, aby troska o środowisko oznaczała nie tylko teoretyczne rozważania, ale też faktycznie podejmowane działania. Stąd szereg rozwiązań proekologicznych w naszych produktach, jak również współpraca z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być.
Jak używać klimatyzacji podczas upałów?
Wysokie temperatury latem sprawiają, że klimatyzacja staje się już standardowym wyposażeniem naszych domów i mieszkań. Decydując się na montaż klimatyzatora warto wiedzieć, jak z niego korzystać, aby chłodzenie domowych wnętrz nie odbiło się na naszym zdrowiu czy portfelu.


Oczyszczacz powietrza do domu lub mieszkania – co warto wiedzieć?
Mało kto zdaje sobie sprawę, z jaką jakością powietrza mamy do czynienia w naszych domach i mieszkaniach. Niestety często pozostawia ona wiele do życzenia. Aby zapewnić domownikom zdrowe warunki do życia w domowym azylu warto zdecydować się na oczyszczacz powietrza.
Jaki klimatyzator wybrać: typu split czy przenośny?
Klimatyzatory stały się już standardem w naszych domach i mieszkaniach. Decydując się na tego typu rozwiązanie do wyboru mamy dwa podstawowe typy urządzeń – klimatyzatory typu split, a więc urządzenia montowane na stałe oraz klimatyzatory przenośne. Co warto wiedzieć o obu rozwiązaniach i na które z nich się zdecydować, chcąc zapewnić sobie przyjemny chłód w domowych wnętrzach.


Viessmann Invisible – system grzewczy i wentylacyjny ukryty w zabudowie
System grzeczny nie wymaga już rezerwowania całego pomieszczenia na montaż wchodzących w jego skład urządzeń. Viessmann Invisible łączy składowe systemu, zapewniające komfort cieplny oraz odpowiednią wentylację budynku w zajmującej minimum miejsca i estetycznej obudowie. Dzięki temu wszystkie urządzenia pozostają niewidoczne, niezależnie od miejsca, w którym zostaną zainstalowane.
Grzejniki łazienkowe – co warto wiedzieć przed zakupem?
Ogrzewanie łazienki wymaga zastosowania odpowiednich grzejników, które zapewnią komfort cieplny w pomieszczeniu, a jednocześnie będą pasowały do wystroju wnętrza. Wybierając grzejnik łazienkowy warto więc zwrócić uwagę, aby jego funkcjonalność szła w parze z estetyką.


Program „Mój Prąd” 5.0 – ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na instalacje fotowoltaicznej i pompy ciepła
Rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd” 5.0. Dofinansowaniem zostały objęte nie tylko instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii, ale także pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Na jakie wsparcie finansowe można liczyć w piątej edycji programu?
Dlaczego warto zmiękczać wodę? Korzyści z montażu zmiękczacza wody
Twardość wody, z której korzystamy w domu czy mieszkaniu wpływa na wiele aspektów – począwszy od ilości czasu, jaki musimy poświęcić na utrzymanie domu w czystości, przez zużycie detergentów, na żywotności AGD i domowych instalacji kończąc. Oto powody, dla których warto zmienić twardą wodą na miękką.


Ogrzewanie kotłem elektrycznym – co warto wiedzieć?
Wysoka sprawność, bezobsługowa praca, niewysokie koszty inwestycyjne oraz dodatkowe możliwości redukcji kosztów eksploatacyjnych sprawiają, że kotły elektryczne są ciekawą alternatywą dla popularnych urządzeń grzewczych. Co warto wiedzieć o ogrzewaniu elektrycznym domu?
Prosument lokatorski – nowy program finansowania fotowoltaiki
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wprowadzeniu kolejnego programu, który w założeniu ma zachęcić Polaków do stosowania odnawialnych źródeł energii. Prosument lokatorski to program dedykowany spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, oferujący dopłaty do fotowoltaiki dla budynków wielolokalowych.


Modernizacja kotłowni z pompą ciepła a istniejące źródło ciepła
W przypadku modernizowanych systemów grzewczych wybór pada najczęściej na pompy ciepła typu powietrze/woda. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. sprzedaż powietrznych pomp ciepła w Polsce była aż o 140% większa w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r.*). Wśród powietrznych pomp ciepła największą popularnością cieszą się z kolei urządzenia typu split (w 2021 r. stanowiły 60% sprzedaży wszystkich pomp w naszym kraju*)). Modernizację kotłowni można wykonać również z zastosowaniem pomp ciepła typu monoblok oraz urządzeń hybrydowych.
Niezależność energetyczna a ogrzewanie domu.
Jaka alternatywa dla gazu i węgla?
Konieczność zahamowania zmian klimatycznych, a także wysokie ceny paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz, oraz niepewność dotycząca ich dostępności sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na alternatywne sposoby ogrzewania domu. Które z nich zapewnią nam niezależność energetyczną lub pozwolą ograniczyć zużycie węgla i gazu na cele grzewcze?


Modernizacja kotłowni z pompą ciepła a istniejące źródło ciepła
Modernizacja systemu grzewczego może polegać na wymianie dotychczasowego źródła ciepła lub rozbudowie istniejącego systemu o nowe, bardziej efektywne urządzenie grzewcze. Jakie korzyści przyniesie połączenie pompy ciepła z istniejącym kotłem w instalację hybrydową i jaką pompę ciepła do modernizacji wybrać?
Klimatyzacja w mieszkaniu – jaki mamy wybór, o czym należy pamiętać?
Klimatyzacja w mieszkaniu staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Podobnie jak budynkach jednorodzinnych do wyboru mamy kilka rozwiązań, decydując się na klimatyzację w bloku trzeba jednak liczyć się z koniecznością uzyskania odpowiedniej zgody na wykonanie instalacji. O czym warto wiedzieć, planując montaż klimatyzatora w budynku wielorodzinnym?


Program „Ciepłe mieszkanie” – dotacje nawet do 37,5 tys. zł na termomodernizację mieszkań!
Rusza nowy program dofinansowania do termomodernizacji mieszkań dla właścicieli lokali w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Na program Ciepłe Mieszkanie, finansowany ze środków NFOŚiGW przeznaczono 1,4 mld zł. Celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła (tzw. „kopciuchów”) i poprawę efektywności energetycznej w co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
Rusza Program Czyste Powietrze + z przedpłatą inwestycji i wyższą dotacją!
15 lipca 2022 r. rusza nabór wniosków do programu Czyste Powietrze +. Umożliwia on właścicielom domów jednorodzinnych ubiegających się o dotację na wymianę źródła ciepła oraz ocieplenie domu wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Maksymalna kwota dotacji w programie Czyste Powietrze + wynosi 79 000 zł!


Klimatyzator do domu i mieszkania – skuteczny sposób na letnie upały…i nie tylko
Wysokie temperatury powietrza w okresie letnim powodują, że przebywanie i wypoczynek w domowych wnętrzach są bardzo utrudnione. Podczas upałów wietrzenie pomieszczeń czy zabezpieczanie ich przed nagrzewaniem poprzez zasłanianie okien niestety nie przynosi oczekiwanych efektów. W takich sytuacjach skutecznym sposobem na zapewnienie komfortowej temperatury we wnętrzach jest montaż klimatyzatora. Co ważne, takie urządzenie sprawdzi się nie tylko latem, ale również w chłodniejszych miesiącach roku.
H2 Ready: technologia wodorowa w kotłach gazowych – co warto wiedzieć o ogrzewaniu wodorem?
Dekarbonizacja jest kluczowym elementem transformacji sektora energetycznego. Jej celem jest przejściem z ogrzewania paliwami stałymi na bezemisyjne bądź niskoemisyjne źródła energii, a także stopniowe zastępowanie gazu wykorzystywanego do celów grzewczych gazami, których spalanie nie powoduje emisji CO2. Do takich zalicza się wodór (H2). Technologia wodorowa jest już obecna w produkowanych obecnie, nowoczesnych kotłach gazowych.


Program dotacji „Moje ciepło” – na jakich warunkach?
29 kwietnia 2022 roku wystartował nabór wniosków w ramach przygotowywanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu “Moje Ciepło”. Umożliwia on uzyskanie dofinansowania do zakupu i montażu pompy ciepła właścicielom nowych domów.
Program „Mój Prąd 4.0” – najważniejsze informacje nt. dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej od 2022 r.
15 kwietnia 2022 r. wystartował program „Mój Prąd 4.0”. Kto może ubiegać się o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej i jaka jest wysokość dotacji w czwartej edycji programu?


Co zamiast gazu?
Alternatywne sposoby ogrzewania domu / Czym ogrzewać dom zamiast gazu?
W związku z rosnącymi cenami popularnych paliw, coraz więcej osób zastanawia się, jakie ogrzewanie wybrać zamiast gazu? Które urządzenia zapewnią komfortowe oraz oszczędne ogrzewanie budynku i co najważniejsze, nie pociągną za sobą kosztownych przeróbek systemu grzewczego?
Jak zadbać o wysoką jakość wody w domu? Stacje uzdatniania wody Aquastilla
Jakość wody, która płynie w domowych instalacjach ma znaczny wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Niestety w wielu gospodarstwach domowych mamy do czynienia z wodą twardą. Jest ona powodem powstawania kamienia kotłowego, który zagraża m.in. kotłom grzewczym, podgrzewaczom i wszystkim innym urządzeniom mającym kontakt z twardą wodą. Receptą na rozwiązanie tego problemu jest montaż domowej stacji uzdatniania wody.


Jak obniżyć rachunki za gaz? Nowoczesne kotły gazowe H2 Ready
W ostatnim czasie ceny gazu znacznie poszybowały w górę, co przełożyło się na spory wzrost rachunków za ogrzewanie. Jak możliwie maksymalnie zredukować wysokość rachunków za gaz, nie rezygnując z komfortu cieplnego oraz nieograniczonego dostępu do c.w.u.?
Zadbaj o jakość powietrza w domu – wybierz dobry oczyszczacz
Dom jest naszą oazą, miejscem w którym czujemy się bezpiecznie. Jednak nawet w domowym zaciszu może czyhać na nas sporo niebezpieczeństw – jednymi z nich są zanieczyszczenia powietrza, które przedostają do wnętrz, np. poprzez grawitacyjny system wentylacyjny. Z myślą o zdrowiu swoim i swoich najbliższych, warto zadbać o jakość powietrza w domu i zaopatrzyć się w dobry oczyszczacz.


Z czym połączyć instalację fotowoltaiczną dla największych oszczędności?
Stale rosnące ceny prądu, malejące zasoby paliw kopalnych i zależność od tradycyjnych dostawców energii przemawiają na korzyść samodzielnego wytwarzania i wykorzystywania energii. Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować własny prąd, obniżając rachunki za zakup energii elektrycznej od dostawców. Jak racjonalnie wykorzystywać prąd solarny, aby płacić jak najmniejsze rachunki za energię z sieci?
5 sposobów na skuteczną walkę ze smogiem
Smog wciąż stanowi duży problem w naszym kraju, jest też znacznym zagrożeniem dla zdrowia wielu ludzi. Jak możemy sobie z nim poradzić? Od czego zacząć skuteczną walkę ze smogiem?


Filmy instruktażowe „Viessmann dla Ciebie”, czyli obsługa urządzeń grzewczych krok po kroku
Dobre samopoczucie domowników przebywających w budynku warunkuje m.in. komfortowa temperatura. Komfortowa czyli taka, w której nie odczuwamy chłodu, a jednocześnie nie jest nam za ciepło. Jak samodzielnie ustawić urządzenie grzewcze,aby zapewniało komfort cieplny w domu? Z pomocą przychodzą nowe filmy instruktażowe Viessmann.
Viessmann dołącza do akcji pomocy owadom zapylającym
Firma Viessmann podjęła współpracę z Fundacją Ekologiczną Pszczoła Musi Być. Skąd ta decyzja i co ma być jej wynikiem?


Carport: wiaty samochodowe z instalacją fotowoltaiczną
Standardowa wiata samochodowa ma za zadanie chronić auta przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz opadami atmosferycznymi. Wiata Carport firmy Viessmann dodatkowo pozyskuje energię z promieniowania słonecznego i zmienia ją w prąd, który można wykorzystać do ładowania samochodów elektrycznych.
Program Mój Prąd 3.0 – nie zwlekaj z wnioskiem...
Trwa kolejny nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych z Programu Mój Prąd. Nie warto dłużej zwlekać z ich składaniem… Wszystko wskazuje na to, że trzecia edycja Programu zostanie zakończona dużo wcześniej, niż zakładano.


Elektromobilość zasilana z fotowoltaiki
W naszym kraju wciąż rośnie liczba samochodów elektrycznych, a wraz z nią potrzeba ładowania aut w warunkach domowych. Instalacje fotowoltaiczne są ważnym elementem rozwoju elektromobilności, ponieważ pozwalają zasilać pojazdy z napędem elektrycznym darmowym prądem własnej produkcji.
Klimatyzacja w domu – skuteczne chłodzenie kilku pomieszczeń
Standardowe klimatyzatory typu split (składające się z jednej jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) przeznaczone są do chłodzenia wybranego pomieszczenia w budynku. W przypadku domów jednorodzinnych najczęściej jest to salon, w którym domownicy spędzają zwykle najwięcej czasu. Chłodzenie kolejnych pomieszczeń (np. sypialni) w standardowym rozwiązaniu wymaga montażu kolejnych jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych, co bywa bardzo kłopotliwe. Nowoczesne klimatyzatory multisplit rozwiązują ten problem.


Q&A, czyli pompy ciepła w pytaniach i odpowiedziach
Pompy ciepła to jedne z najpopularniejszych urządzeń grzewczych korzystających z odnawialnych źródeł energii. Pozwalają zwiększać efektywność energetyczną budynków, obniżać emisję gazów cieplarnianych, a przy tym znacznie zredukować koszty ogrzewania domu. Aby rozwiać wątpliwości związane z ich działaniem i wyborem, odpowiadamy na wciąż często pojawiające się pytania dotyczące tych urządzeń grzewczych.
ViCare – system grzewczy sterowany smartfonem
Aplikacja mobilna ViCare pozwala w łatwy sposób zdalnie sterować ogrzewaniem w domu lub mieszkaniu z poziomu smartfona. Wykorzystując połączanie internetowe umożliwia zarządzanie pracą całego systemu grzewczego, a także indywidualne ustawianie temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna. Dzięki aplikacji ViCare sterowanie ogrzewaniem jest jeszcze łatwiejsze, bardziej komfortowe i energooszczędne niż dotychczas.


Instalacja fotowoltaiczna bez systemu opustów od przyszłego roku?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych propozycję nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne i ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Zawarte w nich zmiany zakładają zniesienie systemu opustów dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych z końcem 2021 roku. Co to oznacza dla obecnych i przyszłych właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych?
Powietrzne pompa ciepła: monoblok kontra Split
Powietrzne pompy ciepła czerpią energię z powietrza atmosferycznego, nawet gdy jego temperatura jest bardzo niska, i przekształcają ją w ciepło do energooszczędnego i ekologicznego ogrzewania budynków oraz wody użytkowej. Wśród urządzeń tego typu znaleźć można pompy ciepła monoblokowe oraz split. Co warto o nich wiedzieć?


Targi ISH digital 2021: Nowości Viessmann
22-26 marca 2021 r. odbyła się pierwsza cyfrowa edycja targów ISH, podczas których firma Viessmann zaprezentowała szereg zaplanowanych na ten rok nowości, m.in. z zakresu ogrzewnictwa, wentylacji i zarządzania energią elektryczną w budynkach.
Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domów i mieszkań
Na rynku pojawiają się coraz nowsze kotły gazowe do ogrzewania domów i mieszkań. Wśród nich znajdziemy atrakcyjny cenowo kocioł kondensacyjny o wysokiej efektywności Vitodens 100-W. Został on wyprodukowany z myślą o nowych oraz modernizowanych instalacjach grzewczych – zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach wielorodzinnych.


Modernizacja systemu grzewczego? A po co to komu?
Modernizacja domu to nic innego jak jego ulepszenie i unowocześnienie poprzez wymianę starych elementów na nowe lub wprowadzenie do niego nowych rozwiązań technicznych. Jakie korzyści przyniesie modernizacja systemu grzewczego?
Czyste Powietrze 2.0 – co warto wiedzieć o nowej wersji programu dofinansowania?
Od 15 maja 2020 r. zaczęła obowiązywać nowa wersja Programu Czyste Powietrze. Wprowadziła ona kilka istotnych modyfikacji, które uprościły procedury przyznawania dofinansowania i umożliwiły skorzystanie ze wsparcia jeszcze większej liczbie osób.


SMOG - uchwały antysmogowe w polskich miastach
Uchwała antysmogowa to akt prawa miejscowego, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza na obszarze jego obowiązywania. O powietrze wolne od smogu z taką regulacją prawną walczy już 13 z 16 polskich województw. Niebawem dołączy do nich kolejne. Swoje uchwały antysmogowa mają również niektóre gminy. Jakie obowiązki nakładają na mieszkańców konkretnych miast?
Powietrzne pompy ciepła typu monoblok
Oferta ekologicznych urządzeń grzewczych z roku na rok powiększa się. Na rynku pojawiają się coraz nowsze wersje pomp ciepła, które oferują nie tylko wysoki komfort cieplny, ale również użytkowy. Wśród nich znaleźć można monoblokowe pompy ciepła. Czym się charakteryzują?


Czym oddychasz w domu? Sposób na czyste powietrze!
W trosce o zdrowie dbamy o komfort cieplny w domu, odpowiednie odżywianie i spokojny sen domowników. Nie zapominajmy również o tym, że na stan naszego zdrowia wpływa także jakość powietrza, którym oddychamy. Co zrobić, aby w naszym domu gościło zawsze czyste powietrze?
Twarda woda = problemy. Jak ich uniknąć?
Zdecydowana większość domów w Polsce korzysta z twardej lub bardzo twardej wody. Niestety ma ona negatywny wpływ na żywotność sprzętów ADG, kotłów grzewczych oraz instalacji hydraulicznych. Twarda woda wpływa niekorzystnie również na kondycję skóry i włosów, smak posiłków, a nawet skuteczność działania środków czyszczących. Na szczęście istnieje skuteczny sposób, który pozwoli się z nią uporać.


8 mitów na temat pomp ciepła
Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy niesie ze sobą szereg korzyści. Wymaga jednak przeprowadzenia kilku prac niezbędnych do uruchomienia nowego źródła ciepła. O czym powinniśmy wiedzieć, planując modernizację kotłowni?
Budowa domu od 2021 roku – co mówią Warunki Techniczne?
Z początkiem 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe Warunki Techniczne. Wprowadziły one zmiany mające na celu ograniczenie zużycia energii w budynkach. Jakie wymagania muszą spełniać obecnie budowane oraz modernizowane domy?


Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy
Wymiana pieca węglowego na kocioł gazowy niesie ze sobą szereg korzyści. Wymaga jednak przeprowadzenia kilku prac niezbędnych do uruchomienia nowego źródła ciepła. O czym powinniśmy wiedzieć, planując modernizację kotłowni?
Jak przygotować instalacje do sezonu grzewczego?
Aby instalacja centralnego ogrzewania nie zawiodła nas gdy jest nam niezbędna, czyli w czasie sezonu grzewczego, warto się do niego odpowiednio przygotować. Co powinniśmy sprawdzić zanim ogrzewanie domu ruszy „pełną parą”?


Instalacja fotowoltaiczna - maksymalne wykorzystanie prądu solarnego
Wzrost cen prądu i rosnące zużycie energii elektrycznej to główne czynniki przemawiające za montażem instalacji fotowoltaicznej w budynku. Jakie urządzenia zapewnią nam maksymalne wykorzystanie prądu solarnego na bieżące potrzeby, a więc największe korzyści z instalacji PV?
Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrze wybrać?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala znacząco obniżyć koszty utrzymania domu – zapewnia niskie rachunki za energię elektryczną i tanią eksploatację przez lata pomimo podwyżek cen prądu. Kluczem do wydajnej pracy fotowoltaiki jest jej odpowiedni dobór. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej?


Zmiany w programie „Czyste Powietrze” – co warto wiedzieć ubiegając się o dofinansowanie?
„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program dopłat mający na celu przede wszystkim likwidację przestarzałych kotłów grzewczych i zachęcenie do kompleksowej termomodernizacji domów. Od maja 2020 r. nabór wniosków o dofinansowanie odbywa się na nowych zasadach.
Jak zmienić istniejący budynek w dom energooszczędny?
Większość domów jednorodzinnych w naszym kraju to budynki o niskim lub bardzo niskim standardzie energetycznym - nieocieplone lub ocieplone niewielką grubością materiału termoizolacyjnego. Dodatkowo przeważająca część domów nadal ogrzewana jest wysłużonymi kotłami na paliwa stałe. Budynki te nie tylko generują niemałe koszty utrzymania, ale również nie zapewniają domownikom odpowiedniego komfortu cieplnego i mają negatywny wpływ na środowisko naturalne. Jeśli więc mamy taką możliwość, warto rozważyć wprowadzenie zmian, które sprawią że nasz dom stanie się domem energooszczędnym. Jak to zrobić?


Co każdy inwestor powinien wiedzieć o pompach ciepła?
Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, co oznacza że jej użytkowanie jest przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o pompach ciepła, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze urządzenia grzewcze do naszego domu?
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w starym domu?
Modernizacja kotłowni w budynku z lat 30-tych
Pani Kasia wraz z mężem kupili dom z 1930 r. Zamiast zainwestować w nowoczesne mieszanie zdecydowali, że chcą zamieszać w budynku z duszą i klimatem. Stary dom wymagał jednak kompleksowej termomodernizacji. Jak wymiana kotła wpłynęła na koszty ogrzewania leciwego budynku?


Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?
Kamień kotłowy to twardy osad, powstający w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Osadza się na ścianach rur ograniczając przepływ wody i pokrywa powierzchnie elementów grzejnych utrudniając im oddawanie ciepła. Ale to nie wszystko...
7 najważniejszych zalet kotłów gazowych nowej generacji
Pod koniec zeszłego roku oferta gazowych kotłów kondensacyjnych Vitodens poszerzyła się o kotły nowej generacji.
Czym charakteryzują się te nowoczesne urządzenia grzewcze?


Instalacja fotowoltaiczna „pod klucz”, czyli wszystko z jednej ręki
Instalacja fotowoltaiczna to sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za prąd z sieci. Aby jednak działała efektywnie i w pełni spełniała nasze oczekiwania jej wybór nie powinien być przypadkowy.
Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła – to się opłaca!
Czy wiesz, że instalacja fotowoltaiczna może obniżyć Twoje miesięczne rachunki za energięelektryczną nawet kilkukrotnie? Dzięki niej możesz produkować darmowy prąd solarny iwykorzystywać go na własne potrzeby – do zasilania sprzętów RTV i AGD, oświetlenia posesji ibudynku, a nawet do jego ogrzewania oraz chłodzenia w upalne dni!


Zgarnij nagrody w loterii Viessmann!
Z początkiem lutego wystartowała nowa loteria Viessmann 2020. Dzięki niej kupując lub instalując energooszczędne urządzenia marki Viessmann masz szansęwygrać cenne nagrody.
Prawo budowlane po 2020 roku
6 listopada 2019 r. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa budowlanego, który wejdzie w życie w pierwszej połowie 2020 roku. Co nowego wprowadzą zmiany w prawie budowlanym?


Jak zapobiec wilgoci w domu?
Nadmierna wilgoć w domu to bardzo niepożądane zjawisko. Kiedy wilgotność powietrza jest wysoka, a temperatura w pomieszczeniach zbyt niska, wzrasta zagrożenie pojawiania się niebezpiecznych pleśni i grzybów.
Komfort cieplny w domu - dlaczego to takie istotne?
Komfort cieplny to stan, kiedy nasz organizm nie odczuwa chłodu ani zbytniego ciepła. O komforcie termicznym możemy więc mówić wówczas, gdy temperatura powietrza, w której przebywamy jest dla nas optymalna, czujemy się w niej dobrze. Ponieważ znaczną część swojego czasu spędzamy w domu - jest on naszą bezpieczną oazą, miejscem rodzinnego życia i wypoczynku - powinniśmy zadbać o to, aby zapewniał domownikom odpowiedni komfort cieplny.


Kotły nowej generacji - ogrzewanie gazowe na najwyższym poziomie
Firma Viessmann poprosiła instalatorów i użytkowników systemów grzewczych, aby wskazali co według nich można ulepszyć w kotłach kondensacyjnych. Bazując na zdobytych w ten sposób informacjach firma wprowadziła udoskonalenia, które zaowocowały powstaniem kotłów nowej generacji Vitodens. Czym charakteryzują się te urządzenia?
Przegląd instalacji grzewczej przed sezonem
Zanim sezon grzewczy rozpocznie się na dobre warto się do niego odpowiednio przygotować. Jak? Przede wszystkim zlecając wykonanie przeglądu instalacji grzewczej w domu.


Dom inteligenty - bądź wygodny
Dom inteligentny to budynek zautomatyzowany. Znajdujące się w nim urządzenia i sprzęty nie wymagają ręcznej obsługi - są zdalnie sterowane i dbają o komfort domowników bez ich większego absorbowania. Inteligentny dom wyręcza mieszkańców w obsłudze coraz większej liczby urządzeń. Do tych najważniejszych zalicza się m.in. urządzenia grzewcze – kotły lub pompy ciepła.
Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji grzewczej i jak im zapobiec?
Jak wiadomo lepiej zapobiegać błędom niż je naprawiać, zwłaszcza w przypadku systemu grzewczego w budynku. Błędy popełnione na etapie projektowania instalacji grzewczej mogą prowadzić do dodatkowych, niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych, zwiększonych wydatków na ogrzewanie, a także skutkować dyskomfortem cieplnym w pomieszczeniach domu.


Jak zaprojektować dom energooszczędny?
Kluczowym założeniem budownictwa energooszczędnego jest zminimalizowanie zapotrzebowania na energię budynków. Zwłaszcza energię cieplną, niezbędną do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Aby zaprojektować dom energooszczędny należy pamiętać o kilku podstawowych, lecz niezwykle ważnych zasadach. Ich przestrzeganie na etapie projektowania i budowy domu pozwoli stworzyć budynek o niskich kosztach ogrzewania.
Co warto wiedzieć o kotłach kondensacyjnych?
Kotły kondensacyjne wyparły z rynku konwencjonalne urządzenia grzewcze zasilane gazem, ponieważ od 2015 roku mogą być produkowane jedynie kotły gazowe wykorzystujące technikę kondensacji. W wielu domach nadal pracują urządzenia grzewcze starszego typu. Za ich wymianą na nowoczesny gazowy kocioł kondensacyjny przemawiają względy ekonomiczne, ekologiczne oraz praktyczne.


Klimatyzator na upał... i nie tylko
Co roku latem przez nasz kraj przetacza się fala upałów. Wysokie temperatury utrudniają nam codzienne egzystowanie nie tylko na zewnątrz, ale również w domach. W upalne dni wietrzenie pomieszczeń, zasłanianie okien i stosowanie wentylatorów (wiatraków) pokojowych nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Utrzymująca się w domu wysoka temperatura powietrza utrudnia nam pracę i wypoczynek, uniemożliwia również spokojny sen. Przyjemny chłód w domowych wnętrzach w szybki i łatwy sposób zapewni nam klimatyzacja.
Jaki klimatyzator wybrać, aby nie generował dużego zużycia prądu?
Projekt domu z myślą o przyszłości
Jedną z kluczowych decyzji, przed jakimi staje inwestor planując budowę domu jest wybór projektu. Powinien on być dostosowany przede wszystkim do potrzeb przyszłych domowników oraz wymagań działki, na której ma stanąć dom. Wybierając projekt domu z pewnością warto kierować się również przyszłymi kosztami jego użytkowania. Stanowią one bowiem główne obciążenie rodzinnego budżetu.


Dom z gruntową pompą ciepła – koszt kotłowni i rachunki za ogrzewanie
Dom Pana Dariusza został wybudowany według projektu indywidualnego. Budynek parterowy o powierzchni 181 m2 (łącznie z garażem) został dopracowany w każdym szczególe. Właściciel postawił sobie za cel, aby nowy dom był w miarę energooszczędny, choć trudno było znaleźć mu fachowców, świadomych tego, że nawet niewielki błąd może mięć wpływ na szczelność budynku i izolacyjność termiczną jego przegród.
Rachunki za prąd – jak je obniżyć?
Liczba urządzeń elektrycznych w naszych domach wciąż rośnie, co skutkuje również rosnącymi rachunkami za prąd. Jak je obniżyć bez rezygnacji z komfortu, który zapewniają nam sprzęty zasilane energią elektryczną?


Dlaczego tak istotna jest właściwa wentylacja pomieszczeń?
Wszyscy chcemy czuć się w swoich domach jak najlepiej, jak najbardziej komfortowo. Niestety mogą to utrudniać nawracające bóle głowy, zaduch, zbyt wysoka wilgotność powietrza czy widok grzybów na ścianach… To tylko niektóre skutki niewłaściwej wentylacji pomieszczeń.
Co jest nie tak z Twoją wodą?
Jakość wody płynącej w domu może nie być zadowalająca z kilku powodów. Najczęstszym problemem jest twardość spowodowana nadmierną zawartością wapnia i magnezu w wodzie. Efektem twardej wody jest uciążliwy kamień osadzający się na sprzętach AGD, armaturze, instalacji grzewczej, ubraniach, a nawet na skórze i włosach. W wodzie miejskiej dodatkowo można wyczuć nieprzyjemny smak i zapach chloru – to pozostałość po uzdatnianiu wody przez wodociągi.


Zmiany w programie Czyste Powietrze
21 stycznia 2019 r. ponownie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Przed złożeniem stosownych dokumentów warto wiedzieć, jakie zmiany w programie zostały wprowadzone w czasie przerwy w naborze.
Oczyszczacz powietrza – konieczność czy zbytek?
Temat smogu rokrocznie powraca ze wzmożoną siłą w sezonie grzewczym. Informacje dotyczące wysokich stężeń niebezpiecznych pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu skutecznie hamują naszą aktywność na zewnątrz, ograniczając ją do niezbędnego minimum. Okazuje się jednak, że nawet w domach nie możemy czuć się bezpiecznie. Czy oczyszcza powietrza faktycznie poprawi jego jakość w pomieszczeniach mieszkalnych?


Dom z kotłem kondensacyjnym, instalacją fotowoltaiczną, rekuperatorem i kolektorami
4 osobowa rodzina pana Jacka mieszka w piętrowym domu jednorodzinnym z podpiwniczeniem o powierzchni blisko 200 m2. Na etapie jego projektowania i budowy właściciel szczególną uwagę zwracał na izolacyjność termiczną budynku, eliminację mostków termicznych oraz szczelność powietrzną. Z góry założył również, że koszty eksploatacji domu mają być niskie.
Termomodernizacja – dlaczego warto w nią zainwestować?
Termomodernizacja jest przedsięwzięciem kosztownym, jednak niesie ze sobą kilka ważnych korzyści. Do najistotniejszych zalicza się niższe koszty ogrzewania budynku oraz poprawę komfortu życia domowników, m.in. poprzez zapewnienie im lepszego komfortu termicznego.


Program Czyste Powietrze: dofinansowanie na wymianę pieca i nie tylko
Chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania domu, wymienić piec, zainwestować w pompę ciepła, rekuperację lub instalację fotowoltaiczną? Istnieje ku temu dobra okazja – trwa bowiem nabór wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu w ramach programu „Czyste Powietrze”.
Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji
Koszty budowy domu energooszczędnego są wyższe, niż domu o standardowych parametrach - to fakt. Znaczna cześć inwestorów nadal jest przekonana, że są one znacznie większe, a sama budowa wymaga skomplikowanych rozwiązań i najnowocześniejszych technologii. Takie myślenie nierzadko skłania do rezygnacji z budowy domu w standardzie energooszczędnym. To błąd, ponieważ przy racjonalnie prowadzonej budowie już od pierwszych jej kroków, można uzyskać dobrą relację kosztów budowy do parametrów budynku. Ponadto przeliczając koszty budowy domu inwestorzy nierzadko zapominają lub bagatelizują fakt, że te pierwsze wybory dotyczące technologii, materiałów i instalacji wpłyną na comiesięczne wydatki związane z utrzymaniem domu.


Przegląd instalacji grzewczej przed zimą
Przegląd instalacji grzewczej przed zimą można porównać do przeglądu technicznego samochodu. Jego wykonanie to nie tylko dopełnienie formalność i obowiązku użytkownika, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa użytkowania i komfortu – w tym przypadku cieplnego.
Według zaleceń producentów urządzeń grzewczych serwis kotła lub pompy ciepła należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Przegląd instalacji grzewczej jest najczęściej zlecany u schyłku lata lub wczesną jesienią i traktowany jako przygotowanie domowego systemu do nowego sezonu grzewczego.
Dom bez kotłowni - jakie urządzenie wybrać?
Wielu inwestorów stojąc przed budową lub modernizacją domu zastanawia się czy dysponując możliwościami, jakie oferują współczesne systemy grzewcze kotłownia w budynku jest niezbędna? Na forach często spotkać się można z opiniami uznającymi pomieszczenie kotłowni za niepotrzebną stratę miejsca. Wielu inwestorów świadomie decyduje się więc na dom bez kotłowni lub przeznaczenie istniejącego pomieszczenia na inne cele, np. pralnie, dodatkową łazienkę lub pokój fitness. Co jednak z urządzeniami grzewczymi? Które wybrać, gdy projekt domu nie przewiduje miejsca na kotłownię lub chcemy z niej zrezygnować?


Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii
„Nie sztuką jest wybudować dom, sztuką jest go utrzymać”
– niskie koszty energii w domu z pompą ciepła i fotowoltaiką
Pan Krzysztof z zawodu jest instalatorem, dlatego budując swój dom pod Iławą miał jasno sprecyzowane oczekiwania odnośnie systemu grzewczego. Przemyślane decyzje inwestora i inwestycja w urządzania korzystające z odnawialnych źródeł energii przełożyły się niskie koszty energii.
Stacja uzdatnia wody – jaką wybrać?
Woda w domu, może pochodzić z dwóch źródeł: z sieci wodociągowej lub z przydomowej studni. Chociaż woda, która trafia do nas z wodociągu spełnia wymogi wody pitnej, może charakteryzować się wysoką twardością i powodować powstawanie uciążliwych osadów kamiennych. Z kolei woda ze studni może przekraczać normy dotyczące zawartości np. żelaza, manganu, amoniaku itp. Jeśli chcemy, żeby woda wypływająca z naszych kranów była pozbawiona niepożądanych związków chemicznych, pomoże nam w tym odpowiednia stacja uzdatniania wody.


Efektywne i oszczędne ogrzewanie wody użytkowej
Choć ogrzewanie wody użytkowej nie generuje tak wysokich kosztów jak ogrzewanie budynku, to i tak pochłania znaczne ilości energii cieplnej, zwłaszcza jeśli w domu korzysta z niej kilka osób. Dzięki odpowiednie dobranym urządzeniom grzewczym ciepła woda użytkowa może być przygotowywana w sposób efektywny a zarazem energooszczędny i ekologiczny. Takie efekty uzyskamy wybierając urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii – pompę ciepła, kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne.
Niskie koszty ogrzewania najlepszą rekomendacją pompy ciepła!
Na temat pomp ciepła możemy usłyszeć różne opinie. Jedne pochlebne, inne mniej. Najlepszą rekomendacją tych urządzeń grzewczych są niskie koszty eksploatacyjne, jakie generują. Warto jednak pamiętać, że koszty ogrzewania pompą ciepła nie będą zadowalające, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków pracy.


Hałas z pompy ciepła - czy powietrzna pompa ciepła typu split musi być głośna?
Powietrzna pompa ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. Wewnętrzna, instalowana w budynku charakteryzuje się dość cichą prącą - emituje zwykle tylko niewielki szum. Z tą jednostka z reguły nie ma problemów, ponieważ w razie potrzeby możemy wyciszyć pomieszczenie, w którym jest zainstalowana. Dość głośne, uciążliwe zwłaszcza nocą dźwięki, mogą natomiast emitować sprężarka i wentylator, zlokalizowane w jednostce zewnętrznej. Umieszczenie tych elementów poza budynkiem i z dala od okien naszych sypialni nie rozwiązuje problemu, jakim jest hałas z pompy ciepła, bo choć nie będzie on uciążliwy dla nas, może taki być dla naszych sąsiadów.
Instalacja fotowoltaiczna - dla kogo? Komu przyniesie największe korzyści?
Instalacja fotowoltaiczna służy do produkcji energii elektrycznej. W tym celu wykorzystuje ogólnodostępną, darmową i niewyczerpalną energię promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają z niej prąd stały. Jest on zmieniany w prąd przemienny, który można wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych w domu przez tzw. falownik.
To tyle jeśli chodzi o podstawy. Każdy, kto choć trochę zainteresował się tematem, wie jak działa i z czego się składa instalacja fotowoltaiczna. Prawie każdy inwestor zadaje sobie też pytanie: czy fotowoltaika sprawdzi się w moim przypadku? Czy inwestycja w moduły fotowoltaiczne przyniesie oczekiwane korzyści?


Ogrzewanie domu zgodnie z Warunki Technicznymi (WT 2021). Dlaczego pompa ciepła?
Obowiązujące od 2021 r. Warunki Techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadziły dość restrykcyjne wymagania dotyczące energooszczędności nowych i modernizowanych domów. Definiują one nie tylko maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród budynku, ale również dopuszczalną wartość współczynnika Ep, co ma duży wpływ na wybór systemu grzewczego.
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Jeśli planujemy montaż pompy ciepła w domu, z pewnością warto zapoznać się z ofertą producentów i porównać cechy oraz parametry interesujących nas urządzeń. Właściwy dobór pompy ciepła należy jednak zostawić w rękach osoby posiadającej stosowną wiedzę w tym zakresie – instalatora lub projektanta instalacji grzewczych. Opierając się na pozyskanych informacjach, swojej wiedzy technicznej i odpowiednich narzędziach, dobierze on pompę ciepła najbardziej odpowiednią dla naszego domu.


Po co mierzyć twardość wody?
Twardość wody to jej właściwość wynikająca z zawartości jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej w wodzie, tym jest ona bardziej twarda. Jony te łączą się ze sobą, szczególnie po podgrzaniu wody, powodując powstawanie uciążliwego osadu kamiennego.
Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych. Korzystanie z niej jest negatywne w skutkach nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale i dla nas samych – a dokładniej dla kondycji naszej skóry i włosów.
12 lat pracy pompy ciepła. Jak działa i jakie koszty generuje?
Na temat pomp ciepła można znaleźć wiele informacji – są to głównie artykuły opisujące rodzaje tych urządzeń, zasadę działania oraz zalety - rzadziej wyczerpujące opinie użytkowników. Inwestorzy żywo zainteresowani tematem z reguły nie mają okazji przekonać się przed zakupem pompy ciepła, jak urządzenie pracuje w realnych warunkach. Taką możliwość daje nam wizualizacja pracy pompy ciepła Viessmann, która od 2006 r. ogrzewa dom p. Artura pod Opolem.


Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Planując system grzewczy w domu, stajemy przed wyborem instalacji centralnego ogrzewania. Zastanawiamy się wówczas co wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Dla wielu inwestorów wybór jest prosty – podłogówka! Dlaczego? Zobaczmy...
Pompa ciepła - czy to naprawdę aż tak skomplikowane? Zasada działania pompy ciepła i inne ważne kwestie
O pompie ciepła słyszał chyba każdy, kto stoi przed budową domu lub modernizacją instalacji grzewczej. Wiadomo, że to urządzenie ekologiczne. Wiadomo, że niedrogie w eksploatacji. Wiadomo też, że pompa ciepła do ogrzewania domu wykorzystuje energię pozyskaną z gruntu, wody lub powietrza. Tylko to jest możliwe?


Modernizacja ogrzewania - jak obniżyć koszty instalacji?
Modernizacja ogrzewania ma najczęściej na celu ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku oraz poprawę komfortu korzystania z systemu grzewczego. Jej zakres i rodzaj zależeć będą od naszych potrzeb, oczekiwań oraz stanu istniejącej instalacji. O czym warto wiedzieć planując modernizację z wykorzystaniem takich urządzeń jak pompa ciepła czy rekuperator? Jakie mamy możliwości obniżenia kosztów wykonania instalacji?
Jak zoptymalizować koszty ogrzewania w nowobudowanym domu?
Każdy świadomy inwestor chce zapewnić sobie możliwie niskie koszty ogrzewania jego przyszłego domu, chce przy tym, aby instalacja grzewcza była nowoczesna, komfortowa w użytkowaniu oraz przyjazna środowisku. Czy można pogodzić wszystkie te oczekiwania? Odpowiedź brzmi: można! Tylko jak?


Brak przyłącza gazowego - i co dalej? Jakie ogrzewanie domu wybrać?
Wielu inwestorów ogrzewanie domu gazem ziemny uważa za najkorzystniejsze. Nie zawsze jednak ten sposób ogrzewania jest możliwy do zrealizowania. Na przeszkodzie mogą stanąć możliwości techniczne lub/i finansowe. Co w takiej sytuacji? Jakie sposoby ogrzewania mamy wówczas do wyboru?
Czym ogrzewać dom, czyli od czego zacząć rozważania nad wyborem urządzenia grzewczego
Rozważania nad tym, czym ogrzewać dom, a więc jakie urządzenie grzewcze wybrać, warto rozpocząć od
ustalenia dwóch ważnych kwestii. Po pierwsze naszych potrzeb, a po drugie możliwości, jakimi
dysponujemy.
