Blog firmowy

Stworzyliśmy tę stronę specjalnie dla Ciebie!

Na naszym blogu znajdziesz wszystkie interesujące Cię informacje na temat produktów, najnowszych rozwiązań systemowych, nowinek prawnych, podpowiedzi ekspertów, a także będziesz mógł zapoznać się z opiniami innych użytkowników.


Dom z kotłem kondensacyjnym, instalacją fotowoltaiczną, rekuperatorem i kolektorami

Dom z kotłem kondensacyjnym, instalacją fotowoltaiczną, rekuperatorem i kolektorami

4 osobowa rodzina pana Jacka mieszka w piętrowym domu jednorodzinnym z podpiwniczeniem o powierzchni blisko 200 m2. Na etapie jego projektowania i budowy właściciel szczególną uwagę zwracał na izolacyjność termiczną budynku, eliminację mostków termicznych oraz szczelność powietrzną. Z góry założył również, że koszty eksploatacji domu mają być niskie.

Termomodernizacja – dlaczego warto w nią zainwestować?

Termomodernizacja jest przedsięwzięciem kosztownym, jednak niesie ze sobą kilka ważnych korzyści. Do najistotniejszych zalicza się niższe koszty ogrzewania budynku oraz poprawę komfortu życia domowników, m.in. poprzez zapewnienie im lepszego komfortu termicznego.

Termomodernizacja – dlaczego warto w nią zainwestować?
Program Czyste Powietrze: dofinansowanie na wymianę pieca i nie tylko

Program Czyste Powietrze: dofinansowanie na wymianę pieca i nie tylko

Chcesz zmniejszyć koszty ogrzewania domu, wymienić piec, zainwestować w pompę ciepła, rekuperację lub instalację fotowoltaiczną? Istnieje ku temu dobra okazja – trwa bowiem nabór wniosków o dofinansowanie na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji

Koszty budowy domu energooszczędnego są wyższe, niż domu o standardowych parametrach - to fakt. Znaczna cześć inwestorów nadal jest przekonana, że są one znacznie większe, a sama budowa wymaga skomplikowanych rozwiązań i najnowocześniejszych technologii. Takie myślenie nierzadko skłania do rezygnacji z budowy domu w standardzie energooszczędnym. To błąd, ponieważ przy racjonalnie prowadzonej budowie już od pierwszych jej kroków, można uzyskać dobrą relację kosztów budowy do parametrów budynku. Ponadto przeliczając koszty budowy domu inwestorzy nierzadko zapominają lub bagatelizują fakt, że te pierwsze wybory dotyczące technologii, materiałów i instalacji wpłyną na comiesięczne wydatki związane z utrzymaniem domu.

Dom energooszczędny - koszty budowy vs. koszty eksploatacji
Przegląd instalacji grzewczej przed zimą

Przegląd instalacji grzewczej przed zimą

Przegląd instalacji grzewczej przed zimą można porównać do przeglądu technicznego samochodu. Jego wykonanie to nie tylko dopełnienie formalność i obowiązku użytkownika, ale przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa użytkowania i komfortu – w tym przypadku cieplnego.

Według zaleceń producentów urządzeń grzewczych serwis kotła lub pompy ciepła należy wykonywać przynajmniej raz w roku. Przegląd instalacji grzewczej jest najczęściej zlecany u schyłku lata lub wczesną jesienią i traktowany jako przygotowanie domowego systemu do nowego sezonu grzewczego.

Dom bez kotłowni - jakie urządzenie wybrać?

Wielu inwestorów stojąc przed budową lub modernizacją domu zastanawia się czy dysponując możliwościami, jakie oferują współczesne systemy grzewcze kotłownia w budynku jest niezbędna? Na forach często spotkać się można z opiniami uznającymi pomieszczenie kotłowni za niepotrzebną stratę miejsca. Wielu inwestorów świadomie decyduje się więc na dom bez kotłowni lub przeznaczenie istniejącego pomieszczenia na inne cele, np. pralnie, dodatkową łazienkę lub pokój fitness. Co jednak z urządzeniami grzewczymi? Które wybrać, gdy projekt domu nie przewiduje miejsca na kotłownię lub chcemy z niej zrezygnować?

Dom bez kotłowni - jakie urządzenie wybrać?
Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii

Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii

„Nie sztuką jest wybudować dom, sztuką jest go utrzymać”
– niskie koszty energii w domu z pompą ciepła i fotowoltaiką

Pan Krzysztof z zawodu jest instalatorem, dlatego budując swój dom pod Iławą miał jasno sprecyzowane oczekiwania odnośnie systemu grzewczego. Przemyślane decyzje inwestora i inwestycja w urządzania korzystające z odnawialnych źródeł energii przełożyły się niskie koszty energii.

Stacja uzdatnia wody – jaką wybrać?

Woda w domu, może pochodzić z dwóch źródeł: z sieci wodociągowej lub z przydomowej studni. Chociaż woda, która trafia do nas z wodociągu spełnia wymogi wody pitnej, może charakteryzować się wysoką twardością i powodować powstawanie uciążliwych osadów kamiennych. Z kolei woda ze studni może przekraczać normy dotyczące zawartości np. żelaza, manganu, amoniaku itp. Jeśli chcemy, żeby woda wypływająca z naszych kranów była pozbawiona niepożądanych związków chemicznych, pomoże nam w tym odpowiednia stacja uzdatniania wody.

Stacja uzdatnia wody – jaką wybrać?
Efektywne i oszczędne ogrzewanie wody użytkowej

Efektywne i oszczędne ogrzewanie wody użytkowej

Choć ogrzewanie wody użytkowej nie generuje tak wysokich kosztów jak ogrzewanie budynku, to i tak pochłania znaczne ilości energii cieplnej, zwłaszcza jeśli w domu korzysta z niej kilka osób. Dzięki odpowiednie dobranym urządzeniom grzewczym ciepła woda użytkowa może być przygotowywana w sposób efektywny a zarazem energooszczędny i ekologiczny. Takie efekty uzyskamy wybierając urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii – pompę ciepła, kolektory słoneczne lub panele fotowoltaiczne.

Niskie koszty ogrzewania najlepszą rekomendacją pompy ciepła!

Na temat pomp ciepła możemy usłyszeć różne opinie. Jedne pochlebne, inne mniej. Najlepszą rekomendacją tych urządzeń grzewczych są niskie koszty eksploatacyjne, jakie generują. Warto jednak pamiętać, że koszty ogrzewania pompą ciepła nie będą zadowalające, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków pracy.

Niskie koszty ogrzewania najlepszą rekomendacją pompy ciepła!
Hałas z pompy ciepła - czy powietrzna pompa ciepła typu split musi być głośna?

Hałas z pompy ciepła - czy powietrzna pompa ciepła typu split musi być głośna?

Powietrzna pompa ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. Wewnętrzna, instalowana w budynku charakteryzuje się dość cichą prącą - emituje zwykle tylko niewielki szum. Z tą jednostka z reguły nie ma problemów, ponieważ w razie potrzeby możemy wyciszyć pomieszczenie, w którym jest zainstalowana. Dość głośne, uciążliwe zwłaszcza nocą dźwięki, mogą natomiast emitować sprężarka i wentylator, zlokalizowane w jednostce zewnętrznej. Umieszczenie tych elementów poza budynkiem i z dala od okien naszych sypialni nie rozwiązuje problemu, jakim jest hałas z pompy ciepła, bo choć nie będzie on uciążliwy dla nas, może taki być dla naszych sąsiadów.

Instalacja fotowoltaiczna - dla kogo? Komu przyniesie największe korzyści?

Instalacja fotowoltaiczna służy do produkcji energii elektrycznej. W tym celu wykorzystuje ogólnodostępną, darmową i niewyczerpalną energię promieniowania słonecznego. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają z niej prąd stały. Jest on zmieniany w prąd przemienny, który można wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych w domu przez tzw. falownik.

To tyle jeśli chodzi o podstawy. Każdy, kto choć trochę zainteresował się tematem, wie jak działa i z czego się składa instalacja fotowoltaiczna. Prawie każdy inwestor zadaje sobie też pytanie: czy fotowoltaika sprawdzi się w moim przypadku? Czy inwestycja w moduły fotowoltaiczne przyniesie oczekiwane korzyści?

Instalacja fotowoltaiczna - dla kogo? Komu przyniesie największe korzyści?
Ogrzewanie domu a nowe warunki techniczne od 2021 roku (WT 2021)

Ogrzewanie domu a nowe warunki techniczne od 2021 roku (WT 2021)

Z początkiem 2021 r. inwestorów planujących budowę domu będą obowiązywać nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące energooszczędności budynków (WT 2021). Definiują one nie tylko maksymalne, dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu, ale również wartość współczynnika Ep. Określa on maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia. Nowe wytyczne będą miały duży wpływ m.in. na ogrzewanie domu, a dokładniej mówiąc na wybór systemu grzewczego.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jeśli planujemy montaż pompy ciepła w domu, z pewnością warto zapoznać się z ofertą producentów i porównać cechy oraz parametry interesujących nas urządzeń. Właściwy dobór pompy ciepła należy jednak zostawić w rękach osoby posiadającej stosowną wiedzę w tym zakresie – instalatora lub projektanta instalacji grzewczych. Opierając się na pozyskanych informacjach, swojej wiedzy technicznej i odpowiednich narzędziach, dobierze on pompę ciepła najbardziej odpowiednią dla naszego domu.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Po co mierzyć twardość wody?

Po co mierzyć twardość wody?

Twardość wody to jej właściwość wynikająca z zawartości jonów wapnia i magnezu. Im jest ich więcej w wodzie, tym jest ona bardziej twarda. Jony te łączą się ze sobą, szczególnie po podgrzaniu wody, powodując powstawanie uciążliwego osadu kamiennego.

Twarda woda to problem wielu gospodarstw domowych. Korzystanie z niej jest negatywne w skutkach nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale i dla nas samych – a dokładniej dla kondycji naszej skóry i włosów.

12 lat pracy pompy ciepła. Jak działa i jakie koszty generuje?

Na temat pomp ciepła można znaleźć wiele informacji – są to głównie artykuły opisujące rodzaje tych urządzeń, zasadę działania oraz zalety - rzadziej wyczerpujące opinie użytkowników. Inwestorzy żywo zainteresowani tematem z reguły nie mają okazji przekonać się przed zakupem pompy ciepła, jak urządzenie pracuje w realnych warunkach. Taką możliwość daje nam wizualizacja pracy pompy ciepła Viessmann, która od 2006 r. ogrzewa dom p. Artura pod Opolem.

12 pracy pompy ciepła. Jak działa i jakie koszty generuje?
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Planując system grzewczy w domu, stajemy przed wyborem instalacji centralnego ogrzewania. Zastanawiamy się wówczas co wybrać – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Dla wielu inwestorów wybór jest prosty – podłogówka! Dlaczego? Zobaczmy...

Pompa ciepła - czy to naprawdę aż tak skomplikowane? Zasada działania pompy ciepła i inne ważne kwestie

O pompie ciepła słyszał chyba każdy, kto stoi przed budową domu lub modernizacją instalacji grzewczej. Wiadomo, że to urządzenie ekologiczne. Wiadomo, że niedrogie w eksploatacji. Wiadomo też, że pompa ciepła do ogrzewania domu wykorzystuje energię pozyskaną z gruntu, wody lub powietrza. Tylko to jest możliwe?

Pompa ciepła - czy to naprawdę aż tak skomplikowane? Zasada działania pompy ciepła i inne ważne kwestie
Modernizacja ogrzewania - jak obniżyć koszty instalacji?

Modernizacja ogrzewania - jak obniżyć koszty instalacji?

Modernizacja ogrzewania ma najczęściej na celu ograniczenie wydatków związanych z eksploatacją budynku oraz poprawę komfortu korzystania z systemu grzewczego. Jej zakres i rodzaj zależeć będą od naszych potrzeb, oczekiwań oraz stanu istniejącej instalacji. O czym warto wiedzieć planując modernizację z wykorzystaniem takich urządzeń jak pompa ciepła czy rekuperator? Jakie mamy możliwości obniżenia kosztów wykonania instalacji?

Jak zoptymalizować koszty ogrzewania w nowobudowanym domu?

Każdy świadomy inwestor chce zapewnić sobie możliwie niskie koszty ogrzewania jego przyszłego domu, chce przy tym, aby instalacja grzewcza była nowoczesna, komfortowa w użytkowaniu oraz przyjazna środowisku. Czy można pogodzić wszystkie te oczekiwania? Odpowiedź brzmi: można! Tylko jak?

Jak zoptymalizować koszty ogrzewania w nowobudowanym domu?
Brak przyłącza gazowego - i co dalej? Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Brak przyłącza gazowego - i co dalej? Jakie ogrzewanie domu wybrać?

Wielu inwestorów ogrzewanie domu gazem ziemny uważa za najkorzystniejsze. Nie zawsze jednak ten sposób ogrzewania jest możliwy do zrealizowania. Na przeszkodzie mogą stanąć możliwości techniczne lub/i finansowe. Co w takiej sytuacji? Jakie sposoby ogrzewania mamy wówczas do wyboru?

Czym ogrzewać dom, czyli od czego zacząć rozważania nad wyborem urządzenia grzewczego

Rozważania nad tym, czym ogrzewać dom, a więc jakie urządzenie grzewcze wybrać, warto rozpocząć od
ustalenia dwóch ważnych kwestii. Po pierwsze naszych potrzeb, a po drugie możliwości, jakimi
dysponujemy.

Czym ogrzewać dom
Viessmann wchodzi do "Formuły E"

Viessmann wchodzi do "Formuły E"

Grupa Viessmann, jeden z wiodących producentów systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych wchodzi do 'Formuły E' jako sponsor. Począwszy od zbliżającego się debiutanckiego sezonu 2017/18, niemieckie przedsiębiorstwo rodzinne stanie się Oficjalnym Partnerem Zespołu Panasonic Jaguar Racing w Mistrzostwach FIA Formuły E.