Smart Home - inteligentny dom

Poproś o bezpłatną konsultację
Spraw, aby Twój dom stał się domem inteligentnym.
Zdjęcie: © visivastudio | Shutterstock.com

Gdy mowa o cyfryzacji, jeden termin pojawia się wielokrotnie: Smart Home. Jest to termin bez jednoznacznej definicji. Przez Smart Home większość osób rozumie inteligentny dom, w którym przedmioty komunikują się ze sobą i mogą być sterowane za pomocą urządzeń mobilnych z dostępem do sieci, takich jak smartfony, tablety i asystenci głosowi. Jednak jest to o wiele więcej niż tylko to. Inteligentny dom pozwala również na optymalne mierzenie i obserwowanie w czasie takich rzeczy jak przepływ energii. Może to pomóc w określeniu potencjalnych oszczędności dla Ciebie. Ale jak właściwie działa Smart Home i jak można zintegrować z nim systemy grzewcze?

Czym jest inteligentny dom? Funkcja wyjaśniona w prostych słowach

Smart Home opiera się na zasadzie: wejście, przetwarzanie, wyjście. Jak to wygląda w praktyce, najlepiej wyjaśnić na przykładzie aplikacji ViCare firmy Viessmann.

Grafika: Jak działa inteligentny dom

Wprowadzanie: aplikacja jest uruchamiana za pomocą smartfona lub tabletu. Otwiera się interfejs użytkownika, na którym wyświetlane są liczne funkcje, w tym ustawienie żądanej temperatury. Stukając w odpowiedni interfejs użytkownika, użytkownik aplikacji może wydać polecenie.

Przetwarzanie: każdy inteligentny dom posiada centrum sterowania Smart Home. W przypadku aplikacji ViCare jest ono nazywane również interfejsem internetowym. Polecenie wydane przez WiFi (należy osiągnąć żądaną temperaturę) jest odbierane i przetwarzane przez to centrum sterowania. Oprócz WiFi, urządzenia Smart Home wykorzystują również inne standardy transmisji, takie jak Bluetooth, Z-Wave i KNX, przy czym ten ostatni jest rozwiązaniem przewodowym.

Wyjście: po przetworzeniu, polecenie jest wykonywane za pomocą urządzenia wyjściowego. W naszym przykładzie jest to system grzewczy, który będzie transportował wodę grzewczą do grzejników, aż do osiągnięcia określonej, pożądanej temperatury. W zależności od urządzenia wyjściowego, użytkownik aplikacji zostanie poinformowany o postępie i wyniku wykonania polecenia.

Korzyści wynikające z zastosowania inteligentnego domu

Oprócz powyższego przykładu, w praktyce istnieją inne obszary zastosowania urządzeń Smart Home, takie jak żarówki, systemy muzyczne czy drzwi wejściowe. Innym przykładem są odkurzacze robotyczne, inteligentne pralki, kamery monitoringu, a nawet ekspresy do kawy. W użytkowaniu właściciele domów realizują kilka celów, ale do najważniejszych należą oszczędność energii, zwiększenie wygody i bezpieczeństwa.

Smartfon z aplikacją ViCare

Oszczędzanie energii z inteligentnym domem

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii. Jednym z nich jest zastosowanie inteligentnej, wydajnej techniki grzewczej. Potencjał oszczędności jest tu znaczny, ponieważ znaczna część zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym przypada na wytwarzanie ciepła.

Inteligentne systemy grzewcze firmy Viessmann charakteryzują się nie tylko wysoką efektywnością i trwałością. Są one również przystosowane do zastosowania w inteligentnym domu. Ponieważ WiFi jest już zintegrowane we wszystkich obecnych rozwiązaniach grzewczych. Wystarczy zainstalować aplikację ViCare do sterowania systemem grzewczym. Jeśli Państwa instalacja grzewcza nie ma jeszcze zintegrowanego interfejsu internetowego, można go po prostu później dodać za pomocą Vitoconnect. W ten sposób można nawet w kilku krokach podłączyć starsze systemy grzewcze do internetu i przekształcić je w cyfrowy system grzewczy.

Zdalne sterowanie za pomocą aplikacji

Za pomocą smartfona lub tabletu właściciele systemu mogą intuicyjnie obsługiwać swój system grzewczy i dostosować moc grzewczą do swoich potrzeb. Liczne tryby, takie jak funkcja assistance z różnymi czasami przełączania dla każdego dnia lub tryb on-the-go, pomagają w długoterminowej redukcji kosztów energii. Energię można również oszczędzać dzięki inteligentnemu systemowi oświetlenia. Dzięki temu np. światło jest włączone tylko wtedy, gdy ktoś jest w domu. Gdy nikogo nie ma, światło jest automatycznie wyłączane.

Większa wygoda dzięki zdalnemu sterowaniu

Oprócz oszczędności kosztów, inteligentny dom zwiększa również łatwość obsługi. Oznacza to, że do obsługi wymagane jest mniej ruchów rąk. Na przykład mieszkańcy nie muszą już obracać termostatu, aby ustawić pożądaną temperaturę. Aby przedłużyć ogrzewanie na dłużej niż planowano, wystarczy jedna komenda na smartfonie.

Dla osób, które spędzają czas w podróży, ale cenią sobie komfort cieplny po powrocie do domu, zdalne sterowanie za pomocą smartfona, niezależne od miejsca i czasu, jest idealnym rozwiązaniem. Alternatywnie, technologia grzewcza może być również połączona z innymi systemami Smart Home, które obsługują geofencing. Dzięki temu system wykorzystuje dane GPS z podłączonego smartfona do rozpoznania, gdzie aktualnie znajdują się mieszkańcy. Kiedy zbliżają się oni do swojego Smart Home, pomieszczenia są automatycznie ogrzewane do żądanej temperatury.

Odpowiedni program na każdą okazję

Systemy Smart Home dla oświetlenia i rozrywki również pomagają zwiększyć wygodę. Na przykład systemy te pozwalają na sterowanie światłem w zależności od potrzeb za pomocą jednego polecenia. Przyciemnione światło na wieczór filmowy lub jaśniejsze światło do czytania - wszystko wykonywane za pomocą poleceń głosowych. System muzyczny lub telewizor można również ustawić tak, aby odtwarzał odpowiedni utwór lub program na każdą okazję. Polecenia należy skonfigurować raz wcześniej, aby zapewnić, że wszystko przebiega bezproblemowo.

Zdjęcie przedstawia starszą parę siedzącą szczęśliwie obok siebie w swoim Smart Home
(Zdjęcie: © goodluz | Shutterstock.com)

Bezpieczeństwo dzięki inteligentnym systemom Smart Home

Oprócz oszczędności kosztów i zwiększenia wygody, systemy Smart Home, takie jak inteligentny, cyfrowy system grzewczy, przede wszystkim zwiększają niezawodność działania. W przypadku systemu grzewczego, starannie przemyślane programy użytkowe, takie jak ViCare, utrzymują mieszkańców na bieżąco i informują ich natychmiast, gdy wymagane są działania. Na przykład, gdy zbliża się termin konserwacji, tło aplikacji zmienia kolor na żółty. Jeśli zmieni kolor na czerwony, automatycznie wyświetlane są dane kontaktowe instalatora. Dzięki temu ryzyko awarii w sezonie grzewczym jest ograniczone do minimum.

Inne systemy Smart Home zapewniają również dodatkowe bezpieczeństwo. Na przykład drzwi i okna mogą być wyposażone w czujniki. W przypadku nietypowego, szarpanego ruchu uruchamiany jest alarm. Jednocześnie właściciele otrzymują wiadomość na swoich smartfonach, dzięki czemu mogą szybko zareagować. Kamery nadzorujące mogą być również inteligentnie połączone w sieć. Użytkownicy mogą je zdalnie aktywować i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Inteligentne systemy oświetlenia strefy wejściowej chronią przed niebezpieczeństwem potknięcia i jednocześnie odstraszają potencjalnych włamywaczy.

Szczegółowe informacje na temat programów użytkowych firmy Viessmann można znaleźć na stronie Ogrzewanie i aplikacja.