Energia i ciepło dla budynków mieszkalnych - systematyczne podejście do wytwarzania energii

Poproś o bezpłatną konsultację
Foto: © Robert Kneschke / Shutterstock.com

Kiedy potrzebujesz ciepła, możesz jednocześnie wytwarzać energię elektryczną - a przy okazji zmniejszyć koszty i zanieczyszczenie środowiska. To, co w handlu i przemyśle umożliwia ogromne oszczędności finansowe i energetyczne, nie jest już niczym niezwykłym dla właścicieli prywatnych budynków mieszkalnych. Firma Viessmann, wykorzystując zasadę kogeneracji, udostępnia tę dochodową i oszczędzającą zasoby naturalne formę pozyskiwania energii dla gospodarstw domowych. Dowiedzcie się Państwo, jakie produkty to umożliwiają i co jest potrzebne, aby to zrealizować.

Najwyższa efektywność energetyczna dzięki skoordynowanym systemom

Viessmann myśli systemowo i oferuje kompletny program do ogrzewania i wytwarzania prądu z jednej ręki. Poniższe systemy energetyczne i grzewcze firmy Viessmann można łączyć na różne sposoby:

 • Systemy wytwarzające energię elektryczną ze sobą, jak np. system grzewczy z ogniwami paliwowymi Vitovalor z instalacją fotowoltaiczną
 • Hybrydowe generatory ciepła z systemami wytwarzającymi energię elektryczną, jak np. fotowoltaika
 • Magazyn energii jako uzupełnienie któregoś z powyższych rozwiązań

ViCare: zarządzanie energią dla ciepła i prądu

Przełamanie złożoności: dzięki zarządzaniu energią poprzez aplikację ViCare mają Państwo wgląd we wszystkie komponenty i przepływy energii w Państwa systemie wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.

Mikrokogeneracja z ogniwem paliwowym - siła napędowa w Twoim domu

Ogrzewanie ogniwami paliwowymi Vitovalor PT2

Kogeneracja jest zasadą, na której opiera się produkcja ciepła i prądu. W równym stopniu wykorzystuje się tu energię mechaniczną silnika i uwalnianą energię cieplną (ciepło). Zasadę tę w formie mikrokogeneracji realizuje system grzewczy Vitovalor z ogniwami paliwowymi firmy Viessmann. Znany wcześniej pod nazwą Vitovalor 300-P program produktów składa się obecnie z Vitovalor PA2, który jest urządzeniem uzupełniającym dla istniejących systemów grzewczych, oraz z kompleksowego rozwiązania Vitovalor PT2. Obie wersje zostały opracowane we współpracy z firmą Panasonic i stanowią najnowszą generację ogniw paliwowych dostępnych do zastosowania w domach jednorodzinnych i dwurodzinnych.

Zalety ogniwa paliwowego:

Oto zalety instalacji grzewczej z ogniwem paliwowym Vitovalor w skrócie:

 • Przyszłościowe ogrzewanie wodorem i gazem ziemnym

 • Idealne uzupełnienie lub wyłączenie systemu grzewczego

 • Większa niezależność od rosnących cen prądu dzięki własnej produkcji energii elektrycznej

 • Do 40 procent niższe koszty energii

 • Przyjazny dla klimatu dzięki zmniejszonej emisjiCO2

Fotowoltaika i magazyny energii

System magazynowania energii Vitocharge VX3

Vitovalor zasilany energią cieplną produkuje prąd tylko wtedy, gdy jednocześnie potrzebne jest ciepło. Ponieważ w miesiącach letnich jest tego mniej, produkcja prądu przez Vitovalor spada w tym czasie. Dlatego też system można uzupełnić o instalację fotowoltaiczną (PV), aby także w upalne dni zaopatrzyć gospodarstwo domowe w wystarczającą ilość prądu. Jeśli Vitovalor w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną wytwarza więcej prądu niż potrzeba, nadwyżkę można również wyeksportować do sieci publicznej - lub zmagazynować w akumulatorze.

Zalety Vitovaloru z fotowoltaiką i zasobnikiem energii:

Oto korzyści w skrócie z połączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii:

 • Samodzielne zasilanie energią elektryczną zwiększa niezależność od lokalnych dostawców energii elektrycznej

 • Spadek kosztów energii elektrycznej, ponieważ samodzielnie wytworzony prąd jest tańszy niż ten pochodzący od dostawców energii elektrycznej

 • Zastosowanie magazynu energii znacznie zwiększa samozużycie energii elektrycznej

 • Pozytywne dla ochrony klimatu, ponieważ eliminowane są drogi transportowe

Agregaty kogeneracyjne zasilane gazem dla dużych budynków mieszkalnych

Agregat kogeneracyjny Vitobloc 200 EM-20/39

Podobnie jak ogniwo paliwowe, agregat kogeneracyjny, w skrócie CHP, działa na zasadzie kogeneracji. Posiada on gazowy silnik spalinowy, który napędza generator wytwarzający energię elektryczną. System grzewczy, zaprojektowany dla dużej mocy, jest idealny dla dużych budynków mieszkalnych i kompleksów mieszkaniowych. Jako "gracz zespołowy" wśród systemów wytwarzających energię elektryczną i ciepło, dzieli wytwarzanie energii grzewczej i ciepłej wody użytkowej z kotłem grzewczym.

Agregat kogeneracyjny Viessmann Vitobloc można precyzyjnie dopasować do wymagań budynków mieszkalnych i zintegrować z indywidualnie dopasowanym systemem. Dzięki temu otwarte są wszystkie możliwości: od integracji z całą techniką systemową po sprzężenie z urządzeniem chłodniczym.

Zalety agregatu kogeneracyjnego dla budynków mieszkalnych w skrócie:

Jakie są korzyści z zastosowania agregatu kogeneracyjnego w domu? Oto krótki przegląd:

 • Ciepło jest wprowadzane do sieci grzewczej praktycznie bez strat

 • Wytwarzają Państwo prąd dostosowany do własnych potrzeb

 • Energia elektryczna może być eksportowana do sieci publicznej

Na pierwszy rzut oka: Program produktów firmy Viessmann dla ciepła i energii elektrycznej

Instalacja fotowoltaiczna Vitovolt 300, urządzenie do wentylacji mechanicznej Vitovent 300-W, magazyn energii Vitocharge VX3 i instalacja grzewcza z ogniwami paliwowymi Vitovalor PT2

Znajdź właściwy system grzewczy

Wybór odpowiedniego systemu grzewczego spośród dostępnych opcji nie zawsze jest łatwy. Dobrze jest poprosić o pomoc w podjęciu decyzji doświadczonego instalatora, ponieważ zna on dobrze indywidualne wymagania. Przed umówieniem się na konsultację wskazane jest zapoznanie się z ofertą firmy Viessmann. W tym celu polecamy katalog produktów firmy Viessmann. Obszerne możliwości filtrowania, na przykład według obszaru zastosowania danej technologii, sprawią, że wyszukiwanie będzie proste i produktywne. Konkretne i szczegółowe propozycje produktów otrzymają Państwo również podczas wyszukiwania za pomocą wyszukiwarki produktów firmy Viessmann.