System wentylacji - komfort i ochrona konstrukcji budynku

Zdjęcie: © Suriya KK / Shutterstock.com

System wentylacji zapewnia przede wszystkim wymaganą wymianę powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Jest to konieczne z kilku powodów: Z jednej strony ma to na celu utrzymanie jakości powietrza przez cały czas, a z drugiej zwiększenie komfortu. W końcu jakość powietrza jest również miarą jakości życia. Oprócz aspektu zdrowotnego, wentylacja ma jeszcze jedno ważne podłoże. W codziennym życiu wilgoć powstaje w budynku na różne sposoby. Należy ją usunąć, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym wilgocią i powstawaniu pleśni.

Ustawowe przepisy dotyczące wentylacji w budynkach

Zaostrzone przepisy dotyczące budowy nowych domów i mieszkań sprawiły, że w ostatnich latach budynki mieszkalne poczyniły znaczne postępy w zakresie oszczędności energii i efektywności energetycznej. Podczas gdy istniejący budynek nadal wymaga średnio ponad 200 kilowatogodzin (kWh) na metr kwadratowy w ramach rocznego zapotrzebowania na energię, liczba ta dla nowych budynków wynosi mniej niż jedną trzecią. Roczne zapotrzebowanie na energię odnosi się do energii grzewczej, która musi zostać dostarczona, biorąc pod uwagę straty spowodowane przesyłem i wentylacją.

W szczególności niemiecka ustawa o energii w budynkach (GEG) wymaga, aby powłoka nowo wybudowanego budynku była trwale nieprzepuszczalna dla powietrza. Naturalna wentylacja poprzez nieszczelne szczeliny drzwiowe i okienne, co jest powszechne w istniejących budynkach, nie występuje już w nowych budynkach. Należy jednak zapewnić minimalny współczynnik wymiany powietrza wymagany dla ochrony zdrowia i budynku. Można to łatwo wykazać, sporządzając koncepcję wentylacji zgodnie z normą DIN 1946-6. Właściciele istniejących budynków muszą również przedstawić koncepcję wentylacji podczas przeprowadzania modernizacji, która obejmuje:

  • Wymianę ponad jednej trzeciej okien w budynku mieszkalnym.
  • wymianę ponad jednej trzeciej okien lub uszczelnienie ponad jednej trzeciej dachu w domu jednorodzinnym.

Pod tym względem systemy wentylacyjne firmy Viessmann spełniają wszystkie wymagania normy DIN 1946-6 "Wentylacja budynków mieszkalnych".

Wyjaśnienie funkcji wentylacji mechanicznej

Eksperci rozróżniają przede wszystkim wentylację naturalną i mechaniczną lub kontrolowaną wentylację mechaniczną (CVC). Wentylacja okienna jest jedną z najbardziej znanych i najstarszych form wentylacji naturalnej lub swobodnej. Istnieje również wentylacja szczelinowa, dachowa i szybowa. Proces wentylacji jest możliwy dzięki naturalnym siłom, takim jak różnice ciśnień między powietrzem wewnętrznym i zewnętrznym, ciąg termiczny i, co nie mniej ważne, wiatr. W wielu budynkach naturalna wentylacja nie jest jednak wystarczająca do zapewnienia ochrony przed wilgocią.

W tym miejscu pojawia się wentylacja mechaniczna, która działa niezależnie od wpływów zewnętrznych i użytkowników. W tym kontekście należy wyjaśnić cztery terminy, które odgrywają ważną rolę w tej funkcji:

  • Powietrze zewnętrzne: Odnosi się do świeżego powietrza zewnętrznego, które dopływa do urządzenia lub jest zasysane.
  • Powietrze nawiewane: Po przejściu powietrza zewnętrznego przez urządzenie, jest ono przekazywane do pomieszczeń jako powietrze nawiewane.
  • Powietrze wywiewane: Jest to ilość powietrza, która znajduje się w pomieszczeniu i przepływa do urządzenia lub jest aktywnie zasysana podczas procesu wentylacji.
  • Powietrze wywiewane: Gdy powietrze wywiewane przejdzie przez urządzenie wentylacyjne i dotrze na zewnątrz, nazywane jest powietrzem wywiewanym.

W kontrolowanej wentylacji mechanicznej dokonuje się ogólnego rozróżnienia między systemami centralnymi i zdecentralizowanymi. W zależności od obszaru zastosowania, oba systemy mają swoje indywidualne zalety. Oba są w stanie odzyskiwać ciepło, a tym samym znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło wentylacyjne. Podstawową różnicą między systemami wentylacji jest ich indywidualna konstrukcja. To, który system wentylacji najlepiej nadaje się do danego budynku, można ustalić w drodze konsultacji z ekspertem.

Jak działa centralny system wentylacji?

W przypadku centralnej wentylacji mechanicznej pojedyncze urządzenie dostarcza świeże powietrze do pomieszczeń. W tym celu w ścianie lub suficie instalowana jest centralna jednostka wentylacyjna. Wentylacja odbywa się za pośrednictwem podłączonego systemu dystrybucji powietrza, który jest zwykle ukryty w konstrukcji podłogi lub sufitu. W najprostszym projekcie, taki system wentylacji posiada jedynie system wywiewu powietrza, który odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz. Świeże powietrze dostaje się do domu tylko pasywnie przez nieszczelne przegrody zewnętrzne, szczeliny drzwiowe, szczeliny okienne lub kanały powietrza zewnętrznego.

Alternatywnie, powietrze nawiewane jest do pomieszczeń nawiewnych (pokoje dzienne, pokoje dziecięce lub sypialnie) z jednej strony, a powietrze wywiewane jest pobierane z pomieszczeń wywiewnych (kuchnia, łazienka lub WC) z drugiej strony. Systemy centralne są stosowane głównie w nowych budynkach, ponieważ wymagają większych nakładów na planowanie. Można je jednak stosować także w starszych budynkach. W trakcie modernizacji, na przykład, system może być umieszczony w suficie podwieszanym.

Jak działa zdecentralizowany system wentylacji?

W przeciwieństwie do systemu centralnego, cały obszar mieszkalny nie jest zasilany przez jedno urządzenie. Zamiast tego kilka jednostek wentylacyjnych jest wykorzystywanych do dostarczania świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Jednostki są zwykle instalowane bezpośrednio w zewnętrznej ścianie pomieszczeń, które mają być zaopatrywane w powietrze. Nie ma potrzeby instalowania kanałów powietrznych. Dlatego też systemy zdecentralizowane są szczególnie odpowiednie do modernizacji, ponieważ wszystko, czego potrzeba, to wywiercony otwór w ścianie zewnętrznej i zasilanie. Zdecentralizowana wentylacja mechaniczna może być również instalowana w nowych budynkach. Ta opcja jest szczególnie interesująca w przypadku budynków mieszkalnych (tylko niektóre pokoje) lub w mieszkaniach babci.

W zależności od konstrukcji rozróżnia się tryb pracy ciągłej i push-pull. System wentylacji z trybem push-pull działa naprzemiennie w trybie wywiewu lub nawiewu powietrza. Do instalacji takiego systemu wymagane są dwa urządzenia z dwoma otworami ściennymi. Obie jednostki komunikują się za pośrednictwem wspólnego sterownika. W systemach pracujących w trybie ciągłym oba strumienie powietrza przepływają przez jedną jednostkę bez przerw. Do instalacji takiego systemu wymagany jest jedynie otwór w ścianie lub wywiercony otwór.

Szczegółowe informacje na temat różnic i podobieństw między wentylacją centralną i zdecentralizowaną można znaleźć w sekcji Porównanie centralnej i zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Odzysk ciepła jest szczególną cechą kontrolowanej wentylacji mechanicznej. Niezależnie od tego, czy jest to system centralny, czy zdecentralizowany, wbudowany wymiennik ciepła pobiera ciepło z już ogrzanego powietrza wywiewanego i przekazuje je do zwykle chłodniejszego powietrza zewnętrznego napływającego z zewnątrz. Powietrze zewnętrzne nie musi być ogrzewane w takim samym stopniu, co znacznie zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło wentylacyjne.

Sercem systemu wentylacji z odzyskiem ciepła jest wymiennik ciepła. W centralach wentylacyjnych Viessmann stosowane są krzyżowo-przeciwprądowe wymienniki ciepła. Są one skonstruowane w taki sposób, że powietrze wywiewane i nawiewane - oddzielone od siebie kilkoma warstwami polimeru - przepływają obok siebie. Nie dochodzi do mieszania się dwóch strumieni powietrza, a przekazywane jest jedynie ciepło. Dla wielu właścicieli domów, którzy chcą zakupić centralny system wentylacji mechanicznej, funkcja ta jest bardzo ważna.

Entalpiczny wymiennik ciepła to krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła, który oprócz ciepła może odzyskiwać wilgoć z powietrza wywiewanego. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu półprzepuszczalnej membrany. Membrana przepuszcza tylko wilgoć i ciepło, podczas gdy zapachy i zanieczyszczenia są zatrzymywane. Zastosowanie entalpicznego wymiennika ciepła jest szczególnie przydatne zimą, gdy powietrze na zewnątrz jest stosunkowo suche.

Jakie są zalety kontrolowanej wentylacji mechanicznej?

Niezależnie od przepisów budowlanych dotyczących pomieszczeń mieszkalnych określonych w ustawie o energetyce budynków, zalety wentylacji mechanicznej są liczne.

Aby zapewnić stale wysoką jakość powietrza, powietrze we wszystkich pomieszczeniach musi być wymieniane co dwie do trzech godzin. Jak już wspomniano, szczelne przegrody zewnętrzne nowych i modernizowanych budynków uniemożliwiają naturalną wymianę powietrza. Wymagana szybkość wymiany powietrza nie może być zagwarantowana przez wentylację okienną, zwłaszcza gdy użytkownicy są nieobecni. Wentylacja mechaniczna jest jednak w stanie dostarczyć do pomieszczeń wystarczającą ilość świeżego powietrza o każdej porze dnia - niezależnie od użytkownika.

Klasyczna wentylacja okienna jest uważana za nieefektywną, zwłaszcza jeśli jest stosowana nieprawidłowo. Wiele osób ma tendencję do pozostawiania uchylonych okien w przekonaniu, że w ten sposób ciepło nie będzie uciekać z pomieszczenia. Jest jednak zupełnie odwrotnie. Ciepłe powietrze wewnętrzne ucieka przez okno bez kontroli. Skutkuje to wyższymi kosztami ogrzewania. Kontrolowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza tyle świeżego powietrza, ile potrzeba, a także odzyskuje cenną energię grzewczą.

Niedoceniane ryzyko nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych wiąże się z niewystarczającym usuwaniem wilgoci. W ciągu dnia do powietrza w pomieszczeniach uwalnianych jest kilka litrów wody w postaci pary wodnej. W 4-osobowym gospodarstwie domowym podczas gotowania, brania prysznica, suszenia prania lub podlewania kwiatów powstaje do 15 litrów wody dziennie. Zwiększa to wilgotność względną. Jeśli wilgoć ta nie zostanie usunięta, może skraplać się na powierzchniach ścian, prowadząc do powstawania pleśni, a w najgorszym przypadku do uszkodzenia konstrukcji budynku. Kontrolowana wentylacja mechaniczna usuwa wilgoć niezależnie od użytkownika, chroniąc w ten sposób strukturę budynku i zapewniając, że nieruchomość zachowa swoją wartość.

Rysunek przedstawia kuchenkę, prysznic, pralkę i roślinę, aby zilustrować, co i ile pary wodnej jest wytwarzane, które muszą być usunięte przez system wentylacji.

Inne zalety wentylacji obejmują fakt, że filtry są wbudowane w systemy wentylacyjne. Z jednej strony chronią one system przed zanieczyszczeniem, a z drugiej filtrują cząsteczki z powietrza zewnętrznego, chroniąc w ten sposób mieszkańców. Filtry pyłkowe są dostępne dla alergików.

System wentylacji doprowadza świeże powietrze zewnętrzne do obszarów nawiewu i jednocześnie usuwa zużyte powietrze z obszarów wywiewu. Oprócz stałej wymiany powietrza, nieprzyjemne zapachy z obszarów wywiewanych nie przedostają się do przestrzeni mieszkalnej.

Kolejna zaleta kontrolowanej wentylacji mechanicznej jest szczególnie widoczna w pobliżu ruchliwej drogi, gdzie występuje duży hałas i zanieczyszczenie powietrza. Jeśli okna pozostają zamknięte, poziom hałasu spada. Powietrze z zewnątrz jest oczyszczane przez filtry zanim dostanie się do pomieszczeń.

Aby zapewnić naturalną wentylację, okna muszą pozostać otwarte. Ale nawet jeśli są one tylko uchylone, istnieje znacznie wyższe ryzyko włamania. Mechaniczny system wentylacji znacznie zmniejsza to ryzyko. Okna mogą pozostać zamknięte. Prawidłowo zainstalowany i wyregulowany system wentylacji zapobiega również przeciągom.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kontrolowanej wentylacji mechanicznej

W naszym przewodniku po wentylacji mechanicznej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na ten temat.

Ustawa o energii w budynkach nie zabrania naturalnej wentylacji, takiej jak wentylacja okienna. W praktyce jednak zastosowanie systemów wentylacyjnych pokazuje, że ręczna wentylacja nie jest już konieczna. Jeśli chcesz poczuć świeżą bryzę od czasu do czasu, możesz oczywiście otworzyć okna w dowolnym momencie.

W zależności od tego, gdzie zainstalowana jest jednostka wentylacyjna i gdzie umieszczone są nawiewniki powietrza, systemy wentylacyjne mogą generować hałas. Hałas jest jednak znacznie redukowany poprzez odpowiednie planowanie i regulację wentylacji mechanicznej. Zapewniają to również zintegrowane komponenty zoptymalizowane pod kątem przepływu i dźwięku. Dostępne są również tłumiki, które można zainstalować w poszczególnych kanałach powietrznych. Centralny system wentylacji mechanicznej jest zwykle nieco cichszy niż system zdecentralizowany. Nie oznacza to jednak, że jest on automatycznie lepszy.

Ponieważ powietrze zewnętrzne nie jest wolne od kurzu i zanieczyszczeń, wszystkie systemy wentylacyjne Viessmann mają wbudowane filtry powietrza zewnętrznego. W zależności od obszaru zastosowania stosowane są filtry różnych klas. Z reguły są to filtry zgrubne lub dokładne. Te ostatnie nazywane są również filtrami pyłkowymi. Aby chronić system dystrybucji powietrza po stronie wywiewu, filtry powietrza wywiewanego są umieszczane w otworach wentylacyjnych w łazienkach, kuchniach i toaletach. Niezawodnie zapobiegają one przedostawaniu się zanieczyszczeń do urządzenia wentylacyjnego i systemu dystrybucji powietrza. Urządzenia wentylacyjne są wyposażone we wskaźnik wymiany filtra, który informuje o konieczności jego wymiany. W razie potrzeby można również wyczyścić system dystrybucji powietrza.

W energooszczędnym domu świeże powietrze prawie nigdy nie dostaje się do środka w sposób pasywny. Systemy wentylacyjne są zaprojektowane tak, aby stale dostarczać do budynku tylko tyle powietrza, ile jest to konieczne. Dlatego system wentylacji powinien działać 24 godziny na dobę. Jednak podczas nieobecności mieszkańców system może działać na zmniejszonym poziomie.

Pliki do pobrania i linki do wentylacji mechanicznej Viessmann

W poniższej broszurze znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o wentylacji mechanicznej. Dowiedz się więcej o szczególnych cechach i funkcjach centralnych i zdecentralizowanych systemów wentylacji mechanicznej. Na ostatnich stronach znajdują się dane techniczne poszczególnych urządzeń zestawione w przejrzysty i zrozumiały sposób.

Czy dane urządzenie spełnia wymagania dotyczące użytkowania w budynkach mieszkalnych? Jak duże są zakresy regulacji przepływu powietrza i jaką klasę efektywności energetycznej ma urządzenie? Istotne informacje można znaleźć w poniższych kartach katalogowych poszczególnych produktów.