Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla efektywności i komfortu

Bezpłatna konsultacja z ekspertem

Część jakości życia i pracy w pomieszczeniach zamkniętych zależy od kontrolowanej wymiany powietrza. Wietrzenie poprzez otwieranie okien jest jednak wentylacją przypadkową - powoduje albo zbyt dużą, albo zbyt małą wentylację i tym samym marnuje energię. System wentylacji mechanicznej wymienia powietrze w sposób ciągły i redukuje stężenie CO₂ w przestrzeni mieszkalnej do mniej niż 0,1 procenta objętości. Mieszkańcy odbierają to jako "świeże powietrze". Dzięki temu okna mogą pozostać zamknięte przez cały rok. Zapewnia to większe bezpieczeństwo i większą ciszę dla mieszkańców, ponieważ hałas uliczny pozostaje na zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej są niezwykle energooszczędne: Wydajny wymiennik ciepła odzyskuje do 98% ciepła utajonego w powietrzu wywiewanym i wykorzystuje je do ogrzania napływającego świeżego powietrza. W ten sposób w chłodniejszych miesiącach nie traci się ciepła przez przypadkową wentylację, a ciągła wymiana powietrza zapewnia stale wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach. Budżet domowy jest wyraźnie odciążony dzięki znacznie niższemu zapotrzebowaniu na energię. Zmniejsza się również emisja CO₂.

Centralna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w nowym budynku

Każdy nowy budynek wyposażony w wentylację mechaniczną posiada centralną jednostkę, która dostarcza świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń poprzez system kanałów. W większości przypadków system kanałów jest ukryty w podłodze lub zintegrowany ze ścianami. Widoczne są jedynie nawiewniki powietrza. Stopień wymiany powietrza jest regulowany automatycznie przez centralną jednostkę wentylacyjną. Jest ona cicha w działaniu i chroni przed hałasem z zewnątrz.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Zaawansowane systemy wentylacji mechanicznej stale wymieniają powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych, zapewniając zdrowe i komfortowe środowisko wewnętrzne oraz usuwając zapachy i szkodliwe substancje. I robią to w sposób niezwykle energooszczędny: Wydajny wymiennik ciepła odzyskuje do 98 procent ciepła utajonego w powietrzu wywiewanym i wykorzystuje je do ogrzewania napływającego świeżego powietrza w chłodniejszych miesiącach.

Dzięki wydajnym silnikom prądu stałego na każdą kWh energii elektrycznej przypada do 15 razy więcej energii grzewczej. Powierzchnia mieszkalna 150 m² może przynieść oszczędności rzędu 300 litrów oleju opałowego rocznie. W lecie wymiennik ciepła jest całkowicie omijany przez zintegrowaną przepustnicę bypassu: Obieg z regulacją temperatury umożliwia nocny dopływ chłodnego, przefiltrowanego powietrza zewnętrznego do pomieszczenia mieszkalnego.

Skorzystaj z zalet kontrolowanej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Kontrolowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia komfortowe warunki w pomieszczeniach i zmniejsza straty ciepła wentylacyjnego, a tym samym obniża rachunki za ogrzewanie.

Możliwość odzyskania do 98% ciepła utajonego w powietrzu wywiewanym
Ekonomiczne silniki prądu stałego utrzymują stały przepływ powietrza
Obejście z regulacją temperatury pozwala na wentylację chłodnym powietrzem nocnym w lecie
Zintegrowany filtr powietrza jest korzystny dla alergików
Zrównoważone zarządzanie wilgotnością chroni tkaninę budynku i redukuje zapachy
Okna mogą pozostać zamknięte, co zwiększa bezpieczeństwo i chroni przed hałasem i zanieczyszczeniami