Systemy wentylacyjne dla nowych budynków mieszkalnych i budynków istniejących

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie przedstawia sypialnię z otwartym oknem i powiewającymi zasłonami.
(Foto: © Dmitry Zimin / Shutterstock.com)

Kontrolowana wentylacja mechaniczna nie tylko zapewnia stałą wysoką jakość powietrza wewnętrznego w nowych i istniejących budynkach. Przyczynia się również do utrzymania zdrowia i tkanki budynku w dobrym stanie. Systemy wentylacyjne odprowadzają bowiem nadmiar wilgoci na zewnątrz, co zapobiega powstawaniu szkodliwych pleśni. Oprócz nieprzyjemnych zapachów, poprzez stałą wymianę powietrza mogą być również transportowane patogeny. Jest to szczególnie przydatny aspekt w okresie przeziębień i grypy. Ponadto systemy wentylacyjne zapewniają wystarczającą ilość czystego, świeżego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. A dzięki zintegrowanym filtrom, kurz i pyłki pozostają na zewnątrz. To ostatnie jest szczególnie korzystne dla alergików. Kolejna zaleta: ponieważ nie trzeba otwierać okien, aby przewietrzyć pomieszczenia, hałas z zewnątrz jest mniej odczuwalny, a ciepło nie jest tracone. Pomaga to w oszczędzaniu energii.

Korzyści z kontrolowanej wentylacji mechanicznej w skrócie:

  • Zapobiega powstawaniu pleśni
  • Usuwa zapachy i patogeny
  • Zapewnia wysoką jakość powietrza w wentylowanych pomieszczeniach
  • Chroni przed kurzem i pyłkami
  • Zmniejsza zanieczyszczenie hałasem
  • Oszczędność energii dzięki efektywnemu wykorzystaniu ciepła

Wentylacja i generator ciepła jako rozwiązanie systemowe

Na zdjęciu widać instalację centralnej wentylacji Vitovent 300-W w połączeniu z pompą ciepła Vitocal 300-G i zasobnikiem energii Vitocharge VX3.
Instalacja centralnej wentylacji Vitovent 300-W z pompą ciepła Vitocal 300-G i zasobnikiem energii Vitocharge VX3

Jeśli po otwarciu okna do pomieszczenia dostaje się chłodne powietrze zewnętrzne, system grzewczy musi pracować ciężej. Jest to nieefektywne z punktu widzenia energetycznego i zwiększa koszty ogrzewania. Systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła pobierają ciepło z cieplejszego powietrza wywiewanego i przekazują je do napływającego świeżego powietrza. W ten sposób znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło wentylacyjne. Wentylacja i ogrzewanie pomieszczeń mieszkalnych są więc ze sobą ściśle powiązane. Viessmann uwzględnia to w programie produktów Vitovent: z jednej strony poprzez wbudowane wymienniki ciepła do odzysku ciepła, a z drugiej poprzez możliwość tworzenia efektywnych rozwiązań systemowych. Na przykład system wentylacyjny Vitovent 300-W można połączyć z pompą ciepła Vitocal. Systemem można wygodnie sterować przez smartfon za pomocą aplikacji ViCare. Funkcja zarządzania energią dostępna przez aplikację umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym przepływów energii w domu, aby ujawnić i wykorzystać potencjalne oszczędności.

Znajdź właściwy system wentylacyjny

Zasadniczo rozróżnia się centralne i zdecentralizowane systemy wentylacyjne. Oba mają zalety w zależności od warunków konstrukcyjnych danego budynku mieszkalnego. Systemy centralne składają się z urządzenia wentylacyjnego, które poprzez system dystrybucji powietrza dostarcza świeże powietrze do wszystkich pomieszczeń w budynku. Ponieważ ten rodzaj systemu wentylacyjnego jest zwykle zintegrowany z konstrukcją sufitu lub podłogi, jest on stosowany głównie w nowych budynkach i w projektach wyczerpujących renowację. Zdecentralizowane urządzenia wentylacyjne mogą być instalowane bez większych prac budowlanych. Służą one do specyficznej wentylacji poszczególnych pomieszczeń i dlatego dobrze sprawdzają się w istniejących budynkach, jak również w oddzielnych przybudówkach. Doświadczony instalator będzie wiedział, jakie są możliwości wentylacji mechanicznej w Państwa indywidualnym przypadku i jak można je zrealizować. Instalator pomoże Państwu w wyborze systemu, jak również wesprze Państwa przy planowaniu i instalacji.

Jeśli przed konsultacją z naszymi partnerami chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej o systemach wentylacyjnych firmy Viessmann, polecamy zajrzeć do katalogu produktów. Dzięki niemu mogą Państwo w prosty sposób zawęzić asortyment produktów według obszarów zastosowań. Wyszukiwanie w wyszukiwarce produktów Viessmann daje jeszcze bardziej szczegółowe wyniki.

Centralna wentylacja budynków mieszkalnych

Na zdjęciu widać centralny system wentylacyjny Vitovent 300-W zintegrowany z szafką kuchenną.
System centralnej wentylacji mechanicznej Vitovent 300-W

Konieczność zastosowania systemu dystrybucji powietrza sprawia, że wysiłek związany z planowaniem i instalacją centralnego systemu wentylacji mechanicznej jest większy. Jest on jednak szczególnie opłacalny w przypadku nowych budynków oraz w przypadku gruntownej renowacji budynków istniejących:

  • Wygodna wentylacja wszystkich pomieszczeń w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych
  • Wysoka wydajność dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego
  • Kompaktowe urządzenia do montażu ściennego lub sufitowego w małych domach
  • Naturalne chłodzenie poprzez automatyczny bypass letni
  • Kompensacja zanieczyszczenia filtra poprzez utrzymanie stałego przepływu
  • Możliwość połączenia z pompą ciepła i sterowania przez aplikację (Vitovent 300-W)

Zdecentralizowana wentylacja budynków mieszkalnych

Na zdjęciu widoczny jest element zewnętrzny decentralnego urządzenia wentylacyjnego Vitovent 100-D na ścianie zewnętrznej budynku mieszkalnego.
Zdecentralizowane urządzenie do wentylacji mechanicznej Vitovent 100-D

Do montażu zdecentralizowanego systemu wentylacji mechanicznej potrzebne jest jedynie przewiercenie rdzeniowe przez ścianę zewnętrzną. Dzięki temu oferuje on również wszechstronne możliwości zastosowania w późniejszym czasie. Dalsze korzyści dla właścicieli domów to:

  • Elastyczna wentylacja poszczególnych pomieszczeń
  • Wysoka wydajność dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego
  • Możliwość stosowania kilku urządzeń niezależnie od siebie
  • Stosunkowo niedrogi montaż
  • Łatwe czyszczenie i wymiana filtrów
  • Pasywne chłodzenie dzięki funkcji nawiewu powietrza