Wizualizacja pracy pompy ciepła

Przedstawiamy Państwu wizualizację pracy rzeczywistej instalacji grzewczej z pompą ciepła Viessmann typu solanka/woda Vitocal 300. Od 2006 r. stanowi ona źródło ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni grzewczej ok. 200 m2 znajdującego się pod Opolem.

Pompa ciepła charakteryzuje się mocą 10 kW i współczynnikiem COP 3,89. Pobór energii z gruntu odbywa się za pomocą dwóch sond pionowych o długości 91 m każda.

Pompa ciepła ogrzewa wodę dla instalacji ogrzewania podłogowego oraz wodę użytkową w zasobniku o pojemności 300 l. Oprócz niego, zainstalowano również drugi zbiornik (buforowy) o pojemności 600 l, który ma za zadanie akumulować ciepło.

Przedstawiona wizualizacja pozwala przyjrzeć się z bliska pracy gruntowej pompy ciepła w czasie rzeczywistym i na bieżąco śledzić funkcjonowanie całej instalacji. Można się z niej dowiedzieć między innymi:

  • jaki jest aktualny koszt ogrzewania pompą ciepła w danym momencie sezonu grzewczego oraz jak kształtowały się koszty w minionych okresach,
  • jaki jest udział odnawialnego źródła energii w ogrzewaniu budynku i wody użytkowej,
  • jak radzi sobie instalacja np. w czasie dużych mrozów lub latem, pracując na potrzeby ogrzewania wody użytkowej,
  • jakie jest zużycie energii elektrycznej w poszczególnych taryfach.

Informacje zawarte w wizualizacji pozwalają nakreślić rzeczywisty obraz pompy ciepła w realnych warunkach, umożliwiają dokładną analizę pracy instalacji oraz ocenę kosztów eksploatacji systemu grzewczego z pompą ciepła.