Zmodernizuj swój system grzewczy i skorzystaj na dłuższą metę

Poproś o bezpłatną konsultację

Prawie dwie trzecie zainstalowanych w Niemczech generatorów ciepła nie jest wystarczająco wydajnych. Przy średnim wieku ponad 17 lat większość z nich jest przestarzała i nie odpowiada aktualnemu stanowi techniki. Te urządzenia grzewcze często nie wykorzystują optymalnie swojego źródła energii w postaci paliwa kopalnego. W efekcie dochodzi do utraty ciepła, co w czasach rosnących cen paliw znacznie zwiększa koszty eksploatacji - nie wspominając o skutkach dla środowiska. W porównaniu z innymi działaniami renowacyjnymi, modernizacja systemu grzewczego oferuje największy potencjał oszczędności energii. Podsumowaliśmy dla Państwa najważniejsze punkty.

Dlaczego warto zmodernizować system grzewczy

Istnieje wiele dobrych powodów, aby zmodernizować lub wymienić system grzewczy. Nie tylko wiek systemu grzewczego i jego wydajność odgrywają rolę. Aspekty ochrony środowiska, kosztów ogrzewania i komfortu są również ważnymi motywami. Ponadto nowa instalacja grzewcza może mieć sens także wtedy, gdy w istniejącym budynku po wielu latach przeprowadzane są prace budowlane. W zależności od zakresu prac może wtedy nie wystarczyć już zmiana ustawień elementów sterujących ogrzewaniem - na przykład krzywej grzewczej.

Ograniczenie emisji

Emisje można ograniczyć zwłaszcza przy zmianie systemów na rzecz ogrzewania opartego na odnawialnych źródłach energii.

Oszczędzanie zasobów

Nowoczesne systemy grzewcze są wysoce wydajne i zużywają znacznie mniej zasobów niż przestarzała technika grzewcza.

Niższe rachunki za ogrzewanie

Wyższa efektywność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwalają na obniżenie kosztów paliw.

Zwiększenie wygody

Nowa technologia grzewcza zapewnia ciepło i ciepłą wodę użytkową zgodnie z zapotrzebowaniem. Wygodne sterowanie za pomocą aplikacji jest dostępne opcjonalnie.

Skorzystaj z dotacji

Możliwości dofinansowania do energii odnawialnych obniżają koszty zakupu przy modernizacji systemu grzewczego.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Inwestycja w odnowienie systemu grzewczego pozwala w dłuższej perspektywie zaoszczędzić energię i jednocześnie zwiększyć wartość nieruchomości.

Ochrona zasobów naturalnych i redukcja emisji

Ochrona klimatu i przyszłościowe zaopatrzenie w niedrogą energię to dwa największe wyzwania naszych czasów. Poprzez zastosowanie nowoczesnych urządzeń grzewczych każdy właściciel domu może aktywnie przyczynić się do ich realizacji. Wymiana przestarzałych systemów na nowoczesne generatory ciepła pozwala przecież na ochronę zasobów naturalnych i redukcję emisji - zwłaszcza w przypadku stosowania generatorów ciepła wykorzystujących odnawialne źródła energii. Modernizacja systemu grzewczego pozwala zaoszczędzić średnio jedną tonę CO₂ rocznie. W sumie jest to ważny wkład w transformację energetyczną.

Obniżenie rachunków za ogrzewanie

Istnieje wiele sposobów na oszczędzanie energii w domu. Największe możliwości daje jednak modernizacja systemu grzewczego. Jak pokazuje poniższy wykres, nowy system grzew czy lub instalacja systemu solarnego na dachu może zaoszczędzić prawie jedną trzecią zużywanej energii - a tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Nie muszą do tego być konieczne rozległe działania renowacyjne. Potencjalne oszczędności wynikające z samego tylko ocieplenia ścian zewnętrznych są znacznie mniejsze. Dotyczy to również wymiany okien lub drzwi.

Zwiększenie komfortu w domu

Oprócz potencjału oszczędności, jaki daje nowy system grzewczy, kolejną korzyścią płynącą z modernizacji jest zwiększenie komfortu. Dzieje się tak dzięki cyfryzacji systemu grzewczego, która m.in. umożliwia sterowanie za pomocą aplikacji. Mieszkańcy mogą ustawić preferowaną temperaturę za pomocą smartfona lub tabletu z dowolnego miejsca - w domu, na kanapie lub w drodze z pracy do domu. Aplikacja Viessmann ViCare pokazuje, jak łatwe i wygodne może to być.

Mądra inwestycja i zwiększenie wartości nieruchomości

Z punktu widzenia kosztów i zużycia energii nie ma takiego działania modernizacyjnego w domu lub na terenie domu, które opłacałoby się szybciej niż modernizacja ogrzewania. Ponadto można zwiększyć wartość rynkową nieruchomości poprzez modernizację starego systemu grzewczego. W związku z rosnącymi kosztami energii wielu kupujących zwraca większą uwagę na opłaty eksploatacyjne.Gotowość do płacenia za energooszczędne nieruchomości jest odpowiednio wyższa. Co więcej, dane te są zapisywane w świadectwie charakterystyki energetycznej, gdy nieruchomość jest wynajmowana, dzierżawiona lub sprzedawana. Jest to obowiązkowe w wymienionych przypadkach.

Odpowiednie rozwiązania klimatyczne dla modernizacji

To, jaki system grzewczy jest właściwy w przypadku modernizacji, zależy od różnych czynników. Obok roku budowy i stanu izolacji budynku należy do nich także indywidualne zachowania grzewcze mieszkańców. W podjęciu decyzji pomoże Państwu wybrany wykonawca. Po ustaleniu wraz z ekspertami kluczowych danych dotyczących nowego systemu grzewczego, udzielą oni Państwu następnie kompetentnego i indywidualnego doradztwa. Zasadniczo można tutaj podjąć decyzję w zależności od źródeł energii. Poniżej przedstawiamy odpowiednie systemy do modernizacji systemu grzewczego.

Ciepło z ziemi, wód gruntowych lub powietrza stanowi oszczędną alternatywę dla paliw kopalnych. Pompa ciepła firmy Viessmann wykorzystuje energię naturalną w sposób szczególnie efektywny i przyjazny dla środowiska. Vitocal 250-A i Vitocal 252-A nadają się szczególnie do modernizacji ogrzewania. Osiągają one temperatury zasilania do 70 stopni Celsjusza i dzięki temu efektywnie zaopatrują w energię ekologiczną także starsze, istniejące budynki.

Kocioł na drewno jest dobrą alternatywą dla ogrzewania paliwami kopalnymi. Wybierając kocioł na paliwo stałe na pelety, zrębki lub polana, wykorzystują Państwo jeden z najbardziej naturalnych surowców energetycznych na świecie - i to w dodatku taki, który szczególnie dobrze nadaje się do pozyskiwania w regionie. Dzięki zaawansowanej technice firmy Viessmann ogrzewanie drewnem jest teraz także wysoce efektywne i wygodne. Ponieważ kotły umożliwiają uzyskanie wysokich temperatur zasilania, nadają się również do zaopatrywania w ciepło budynków nie modernizowanych.

Wysokowydajne instalacje solarne w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych pokrywają obecnie do 60 procent rocznego zapotrzebowania na energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Obok podgrzewania ciepłej wody użytkowej kolektory słoneczne mogą również podgrzewać wodę do centralnego ogrzewania i mogą być wykorzystywane jako rezerwowe źródło ogrzewania. Energia słoneczna jest więc idealnym uzupełnieniem, jeśli chcemy zmodernizować system grzewczy.

Dzięki systemowi grzewczemu z ogniwami paliwowymi nie tylko wytwarzasz ciepło, ale również energię elektryczną, którą możesz wykorzystać w swoim domu. Oznacza to większą niezależność od lokalnego dostawcy energii. Viessmann Vitovalor PT2 jest kompaktowy i oferuje znacznie wyższą sprawność elektryczną niż ta, która jest dostępna w obecnych rozwiązaniach kogeneracyjnych. Dzięki temu pobór ciepła jest niższy, co sprawia, że nadaje się on zarówno do zastosowania w nowym budownictwie, jak i w remontowanych i modernizowanych budynkach istniejących.

Energie odnawialne nie muszą pokrywać całego zapotrzebowania na ciepło. Uzupełnienie istniejących systemów jest również dobrym sposobem na zwiększenie efektywności całego systemu. Miks energetyczny oferuje największą możliwą swobodę w wyborze źródła energii. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia hybrydowe elastycznie wykorzystują różne źródła energii. W ten sposób zawsze zapewniają oszczędną i wydajną pracę.

W systemie fotowoltaicznym światłoczułe kryształy wewnątrz modułów przetwarzają światło słoneczne na energię elektryczną. Ten prąd najlepiej zużywać we własnym zakresie - na przykład do zasilania elektrycznie zasilanej pompy ciepła. Aby zapewnić możliwość korzystania z energii elektrycznej także w innych okresach, idealnym uzupełnieniem jest system magazynowania akumulatorów, taki jak Vitocharge VX3. W ten sposób zwiększa się samodzielne zużycie energii elektrycznej, a także ekonomiczność wytwarzania energii we własnym zakresie.

Finansowanie zastępcze

Viessmann jako niezawodny partner w modernizacji

W zakresie ogrzewania i modernizacji mają Państwo u boku silnego, doświadczonego partnera - firmę Viessmann:

  • Od ponad 100 lat jesteśmy symbolem jakości "Made in Germany" jako jeden z wiodących międzynarodowych producentów systemów grzewczych.
  • Nasi partnerzy handlowi oferują Państwu pierwszorzędny serwis i mogą przedstawić kompleksową ofertę dla wszystkich nośników energii oraz wszystkich powszechnie stosowanych systemów grzewczych.
  • Nowe budownictwo lub modernizacja systemu grzewczego - stawiamy na zintegrowane, indywidualnie dopasowane rozwiązania zamiast samodzielnych systemów.
  • Koszty inwestycyjne, koszty eksploatacji, samowystarczalność, ochrona środowiska, dotacje: niezależnie od tego, na czym się skupiamy, zapewniamy jasną podstawę do podjęcia decyzji.

Kontrola energetyczna jako podstawa do wymiany systemu grzewczego

Kontrola energetyczna tworzy idealną podstawę do podjęcia decyzji przed modernizacją systemu grzewczego. Viessmann oferuje bezpłatną kontrolę energetyczną budynku online, która została certyfikowana przez TÜÜV Rheinland i pozytywnie oceniona pod względem wiarygodności, metodologii, założeń i źródeł danych do obliczeń. Samo sprawdzenie zajmuje tylko kilka minut. Aby uzyskać potrzebne informacje o potencjale oszczędności, wystarczy podać następujące dane:

  • Rodzaj budynku (dom jednorodzinny lub budynek mieszkalny)
  • Powierzchnia mieszkalna w metrach kwadratowych
  • System grzewczy (olejowy lub gazowy)
  • Roczne zużycie energii
  • Liczba osób w gospodarstwie domowym

Zmodernizuj system grzewczy i skorzystaj z usług serwisowych

Aby zapewnić sprawne działanie w dłuższej perspektywie, nawet nowa instalacja grzewcza powinna być regularnie serwisowana. Jeśli przy modernizacji systemu grzewczego zdecydowali się Państwo na rozwiązanie firmy Viessmann, zalecanym dodatkiem jest umowa serwisowa. Może ona zostać indywidualnie opracowana, tak aby była dostosowana do Państwa potrzeb. Zalety konserwacji systemu grzewczego:

  • Minimalny nakład pracy - stałe warunki bez konieczności corocznego porównywania cen

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa - regularna konserwacja zapewnia wysoką niezawodność działania

Jak wspomniano na początku, swoim nowym systemem grzewczym firmy Viessmann mogą Państwo wygodnie sterować również za pomocą aplikacji. Aby to zrobić, system grzewczy musi być jednak podłączony do internetu i zarejestrowany online. To nie tylko zwiększa łatwość obsługi. Przy rejestracji otrzymują Państwo oprócz ustawowej gwarancji także rozszerzoną gwarancję.

Na co należy zwrócić uwagę przed modernizacją systemu grzewczego?

Jeśli dojdzie do całkowitej awarii systemu grzewczego, konieczne jest szybkie działanie. W takich przypadkach praktycznie nie ma czasu na szczegółowe planowanie nowego systemu grzewczego. Dlatego warto pomyśleć o modernizacji systemu grzewczego już na wczesnym etapie.

Określenie celów i zbadanie możliwości

Oferta systemów grzewczych firmy Viessmann jest bardzo zróżnicowana. Należy przy tym uwzględnić rodzaje paliwa, szczegóły techniczne i możliwości magazynowania. Dlatego tym ważniejsze jest wcześniejsze sprecyzowanie, jakie cele stawiają sobie Państwo przy modernizacji systemu grzewczego:

  • Obniżenie zużycia i kosztów?

  • Ochrona środowiska i redukcja emisjiCO2?

  • Uniezależnić się od gazu i prądu?

Ponadto nowy system grzewczy musi również pasować do domu i indywidualnych potrzeb. Jeśli ma to być rozwiązanie w pełni kompleksowe, konieczna może być również wymiana grzejników i rur. Należy określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. W związku z tym widać, że modernizacja instalacji grzewczej wymaga dobrego planowania i przygotowania. We wszystkich tych kwestiach pomoże Państwu partner firmy Viessmann. Jeśli chcą Państwo zmodernizować swoją instalację grzewczą, przedstawi on Państwu możliwości i pomoże w podjęciu decyzji oraz w ostatecznej realizacji.