Pierwsze kroki z nowym systemem grzewczym firmy Viessmann

Poproś o bezpłatną konsultację

Kupując system grzewczy firmy Viessmann, wybrali Państwo produkt wysokiej jakości, fabrycznie zaprojektowany do ekonomicznej eksploatacji. Ponadto przyczyniają się Państwo do ochrony środowiska. Generatory ciepła firmy Viessmann pracują bowiem niezwykle efektywnie, oszczędzając w ten sposób paliwa kopalne.

A jeśli jest to system grzewczy na drewno, to cały proces grzewczy jest całkowicie neutralny pod względem emisji CO₂. Pierwsze kroki są szczególnie ważne, aby zapewnić bezpieczną, niezawodną i jak najbardziej ekonomiczną eksploatację systemu grzewczego firmy Viessmann. O tym, na co należy zwrócić uwagę, przeczytają Państwo w kolejnych rozdziałach.

Zapoznanie się z funkcjami Państwa nowego systemu grzewczego firmy Viessmann

Każdy system grzewczy firmy Viessmann zawiera innowacyjną i kompleksową technikę grzewczą. Od doprowadzenia paliwa, poprzez wytwarzanie ciepła, aż do jego odprowadzenia - każdy proces jest przemyślany i skoordynowany z kolejnym. Jednocześnie systemy grzewcze firmy Viessmann są łatwe w obsłudze i zrozumiałe dzięki intuicyjnie zaprojektowanym elementom obsługi. Przy wykonywaniu pierwszych kroków należy jednak pamiętać o instruktażu ze strony wykonawcy instalacji grzewczej.

  

Dostosowanie mocy grzewczej do budynku

Każdy budynek jest inny. Dotyczy to również zwyczajów grzewczych mieszkańców. Dlatego nowa instalacja grzewcza powinna być dostosowana do obu tych aspektów oraz posiadać niezbędną znamionową moc grzewczą. Generatory ciepła firmy Viessmann są dostępne w szerokim zakresie mocy, dzięki czemu mogą sprostać każdemu zapotrzebowaniu na ciepło. Aby maksymalnie wykorzystać efektywność nowego urządzenia grzewczego, należy jeszcze dostosować ustawienia fabryczne do Państwa potrzeb. Na przykład w systemach z kompensacją pogodową moc grzewczą generatora ciepła można dostosować poprzez regulację krzywej grzewczej. Celem jest zużycie tylko tyle energii, ile jest konieczne, bez utraty komfortu. Optymalną krzywą ustawia się wspólnie z wykonawcą instalacji grzewczej. W tym czasie należy wyjaśnić różnice pomiędzy nachyleniem a poziomem. W przyszłości najlepiej będzie, jeśli sami przejmiecie to zadanie. Szczegółowo o tym procesie można przeczytać w naszym przewodniku po ustawianiu krzywej  grzewczej.

  

Dostosować programy do swoich potrzeb

Generatory ciepła firmy Viessmann są fabrycznie wyposażone w liczne tryby pracy, które znacznie zwiększają komfort obsługi. W zależności od generatora ciepła, w kilku prostych krokach można aktywować tryb wakacyjny, tryb imprezowy i/lub tryb zredukowany. Jak sama nazwa wskazuje, te ustawienia domyślne są przeznaczone na odpowiednie okazje. Również poszczególne tryby można regulować i w ten sposób stworzyć optymalną podstawę do indywidualnego dopasowania. Również w tym przypadku należy zlecić instalatorowi pokazanie, jak to zrobić krok po kroku lub zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do instalacji.

Zarejestruj system grzewczy i uzyskaj przedłużenie gwarancji

Po uruchomieniu ogrzewania to najważniejsza rzecz, jaka została zrobiona. Teraz należy zadbać o to, aby sterowanie nowym systemem grzewczym firmy Viessmann było jak najbardziej komfortowe i aby zapewnić jego niezawodność. Oprócz ustawowej gwarancji otrzymują Państwo również gwarancję firmy Viessmann na nową instalację grzewczą. Dzięki temu są Państwo zawsze po bezpiecznej stronie. Jedynym sposobem na uzyskanie jeszcze większego spokoju jest przedłużenie gwarancji na generator ciepła. Dzięki temu otrzymają Państwo przedłużoną 5-letnią gwarancję, która stanowi uzupełnienie gwarancji ustawowej.

Wygodna rejestracja online

Rejestracja produktu przez internet jest dziecinnie prosta. Wystarczy otworzyć następujący link i wpisać 16-cyfrowy numer seryjny swojej nowej instalacji grzewczej (i ewentualnie innych komponentów).

Numer seryjny można znaleźć na tabliczce znamionowej generatora ciepła lub na fakturze.

Po udanej rejestracji gwarancja na produkt zostanie automatycznie przedłużona. Wraz z e-mailem potwierdzającym otrzymają Państwo swój osobisty certyfikat systemowy. Szczegółowe informacje na ten temat wraz z dokładnymi wskazówkami znajdą Państwo na stronie gwarancyjnej firmy Viessmann.

Podłączenie instalacji grzewczej do Internetu

Większość generatorów ciepła firmy Viessmann jest fabrycznie przygotowana do sterowania przez internet, o ile posiada regulator Vitotronic. Wystarczy moduł komunikacyjny i odpowiednia aplikacja na smartfon lub tablet. Dla większości kotłów gazowych i olejowych zainstalowanych od 2004 roku (pompy ciepła od 2010 roku i kotły na paliwa stałe od 2016 roku) zalecane jest połączenie Viessmann Vitoconnect jako interfejsu i ViCare app jako programu użytkowego. Dla bardziej złożonych systemów urządzeniem z wyboru jest Vitocom w połączeniu z aplikacją Vitotrol. Oba interfejsy - Vitoconnect i Vitocom - są dostępne jako opcje i można je szybko zainstalować. Oba programy użytkowe - ViCare i Vitotrol - są dostępne zarówno dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS. Można je pobrać bezpłatnie z odpowiednich sklepów z aplikacjami:

Sterowanie nowym systemem grzewczym Viessmann za pomocą smartfona

Jeśli wyposażyli Państwo swój nowy system grzewczy Viessmann w jeden z dwóch interfejsów, to wystarczy pobrać odpowiednią aplikację. Po zainstalowaniu na wybranym urządzeniu (smartfonie lub tablecie) można w kilku krokach połączyć aplikację z nowym systemem grzewczym Viessmann. W jednej chwili widzą Państwo wszystkie ważne informacje o swoim systemie i mogą jednym dotknięciem ekranu - z dowolnego miejsca - aktywować wybrany tryb (tryb normalny, tryb imprezowy itp.). Kolejną zaletą jest możliwość udzielenia dostępu do generatora ciepła swojemu instalatorowi. W ten sposób może on jak najszybciej reagować na pojawiające się problemy.

Już teraz pomyśl o konserwacji

Zaraz po uruchomieniu nowego systemu grzewczego warto pomyśleć o konserwacji. W ten sposób można zapewnić, że nowo zainstalowana instalacja grzewcza będzie w kolejnych latach pracować niezawodnie i ekonomicznie. Zalecamy zapytać swojego instalatora, czy oferuje on również usługi konserwacyjne. Jeśli tak, to można zawrzeć z nim indywidualną umowę konserwacyjną, która obejmuje tylko te usługi, które zostały wcześniej określone. O tym, na co należy zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy, a także o konserwacji w ogóle, można przeczytać w naszym przewodniku po konserwacji instalacji grzewczej.

Instalacja solarna, zaopatrzenie w paliwo i inne wskazówki

W bogatym programie firmy Viessmann oprócz tradycyjnych generatorów ciepła znajdują się również systemy, dzięki którym można wykorzystać darmową energię słoneczną i w użyteczny sposób uzupełnić swój system grzewczy. System solarny doskonale nadaje się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Odciąża to jednocześnie Państwa nową instalację grzewczą i środowisko naturalne. Zapytaj swojego wykonawcę instalacji grzewczej, czy dodanie takiego systemu ma dla Ciebie sens.

Po zainstalowaniu nowoczesnego systemu grzewczego należy również niezwłocznie zastanowić się nad zapewnieniem wystarczającego zapasu paliwa, jeżeli nowy system grzewczy wykorzystuje technologię spalania. Przed rozpoczęciem każdego sezonu grzewczego należy upewnić się, że jesteśmy dobrze zaopatrzeni w paliwo. Wiosna jest zalecanym okresem na zamawianie paliwa. Wynika to z faktu, że do tego czasu zapotrzebowanie zwykle spada, a w idealnym przypadku również cena.

Najważniejsze kroki w skrócie

  • Pokażemy Ci funkcje Twojego nowego systemu grzewczego.
  • Wspólnie z Państwa instalatorem dopasowujemy moc grzewczą do Państwa potrzeb
  • Podłączenie nowego systemu grzewczego firmy Viessmann do internetu zwiększa komfort i bezpieczeństwo obsługi
  • Już teraz zacznijcie Państwo myśleć o konserwacji i w razie potrzeby rozważcie dodanie instalacji solarnej

Wskazówki: więcej przydatnych artykułów na temat ogrzewania, obniżania kosztów ogrzewania i komfortu obsługi znajdą Państwo w naszym poradniku grzewczym firmy Viessmann.