Sezon grzewczy: Kiedy należy rozpocząć ogrzewanie domu?

Poproś o bezpłatną konsultację
Zdjęcie © azem / Shutterstock.com

Gdy dni stają się krótsze, noce dłuższe, a temperatura spada, nadszedł czas, aby obudzić system grzewczy z "letniego snu". Ale co to dokładnie znaczy? Kiedy właściwie zaczyna się sezon grzewczy? Czy w ogóle istnieje obowiązek ogrzewania? Wyjaśniamy, jakie przepisy obowiązują w tym przypadku i na co należy zwrócić uwagę w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego.

Czy istnieją przepisy regulujące sezon grzewczy?

Można kategorycznie stwierdzić, że nie istnieją żadne szczególne przepisy regulujące sezon grzewczy oraz moment jego rozpoczęcia lub zakończenia. Niemniej jednak, pewien okres czasu został określony i potwierdzony przez orzecznictwo. Zgodnie z tym, sezon grzewczy rozpoczyna się 1 października i kończy 30 kwietnia.

Jednak w zależności od warunków pogodowych i regionu, dokładne czasy mogą się różnić od tych ram czasowych. W pewnych okolicznościach sezon grzewczy może na przykład rozpocząć się już w połowie września i trwać do połowy lub nawet końca maja.

Na co muszą zwrócić uwagę właściciele instalacji?

Zasadniczo właściciele systemów, którzy nie wynajmują pomieszczeń mieszkalnych, mogą ogrzewać swoje domy zawsze, gdy jest zbyt zimno, także poza zwykłym sezonem grzewczym. W celu zaoszczędzenia energii, a tym samym obniżenia kosztów ogrzewania, zaleca się jednak ustawienie instalacji grzewczej firmy Viessmann na tryb letni. Dzięki temu system zaopatruje budynek tylko w ciepłą wodę użytkową.

Zaawansowany system grzewczy firmy Viessmann może być regulowany również poprzez system regulacji pogodowej. Kluczową rolę odgrywa tu krzywa grzewcza. Po optymalnym ustawieniu krzywej grzewczej, zwanej też charakterystyką grzewczą, i całkowitym otwarciu termostatów, osiągana jest zadana temperatura pomieszczenia. Jednak ze względu na bezwładność systemu znalezienie optymalnego ustawienia może trwać kilka dni. Jeśli następnie temperatury spadną na tyle, że temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionej, system grzewczy uruchomi się odpowiednio.

W celu uzyskania prawidłowych ustawień można skorzystać z pomocy technicznej. Nasi partnerzy handlowi firmy Viessmann chętnie służą pomocą.

Ogrzewanie wiosną i jesienią - kiedy należy rozpocząć ogrzewanie domu?

Dla większości osób pytanie o to, kiedy rozpocząć ogrzewanie domu, pojawia się w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią. Dzieje się tak dlatego, że wiosna często przynosi przyjemnie ciepłe dni, zwłaszcza jeśli słońce świeci przez dłuższy czas. Jednak w nocy temperatury niekiedy spadają poniżej zera. To samo dotyczy miesięcy jesiennych. Jak wykazano, nie ma przepisów regulujących, kiedy nieruchomość musi być ogrzewana dla najemców. Istnieją jedynie wytyczne.

Właściciele domów mogą swobodnie włączać system grzewczy wiosną i jesienią, gdy tylko jest zbyt zimno. Częste włączanie i wyłączanie systemu (zwane cyklem) może zmniejszyć jego wydajność. Aby tego uniknąć, należy zadbać o równomierne rozprowadzenie ciepła w domu i odpowiednie ustawienie regulatora ogrzewania. Cykliczność olejowych i gazowych systemów grzewczych można obejść m.in. poprzez modulację palników lub indywidualne ustawienie krzywej grzewczej (w systemach z regulacją pogodową).