System grzewczy - jaki jest odpowiedni dla Ciebie?

Poproś o bezpłatną konsultację

Chcą Państwo zmodernizować lub skutecznie uzupełnić swoją instalację grzewczą? Firma Viessmann oferuje indywidualne rozwiązania systemowe do zastosowania w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych. Oferta obejmuje zarówno kotły kondensacyjne na paliwa kopalne, jak i rozwiązania odnawialne i hybrydowe. Ponadto w programie firmy Viessmann znajdują się również generatory ciepła zasilane prądem. Jaki system grzewczy jest więc dla Państwa odpowiedni, jak można oszczędzać energię przy zachowaniu kosztów i jakie usługi oferuje Viessmann w zakresie nowoczesnych systemów grzewczych? Na tej stronie znajdą Państwo informacje o różnych rozwiązaniach grzewczych i systemowych oraz ważne szczegóły, które mogą posłużyć jako podstawa do podjęcia decyzji o zakupie.

Kompas modernizacji firmy Viessmann jest Państwa drogowskazem

Modernizacja istniejącej instalacji grzewczej jest opłacalna. W naszym kompasie modernizacyjnym pokazujemy, jakie macie Państwo możliwości techniczne i jak to się Państwu opłaca w kontekście oszczędności kosztów ogrzewania i dopłat do poszczególnych nośników energii.

Odpowiednie przygotowanie do zakupu systemu grzewczego

Jeśli chcesz odnowić swój system grzewczy, pierwszym krokiem jest kompleksowe przygotowanie. Planowanie jest bowiem wszystkim. Najpierw musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W końcu jest tak wiele technologii grzewczych do wyboru. Ponadto powinna ona pasować do warunków panujących w budynku, jak również do indywidualnie preferowanych zachowań grzewczych mieszkańców i ich pomysłów.

Jakie kryteria są dla Ciebie najważniejsze?

 • Czy powinien to być system grzewczy z odnawialnymi źródłami energii, czy też należy rozważyć klasyczne źródła energii, jakimi są olej i gaz?
 • Ile miejsca jest dostępne na przechowywanie paliw lub całego systemu?
 • Czy wymagają Państwo kombinacji różnych systemów?
 • Ile i tak powinien kosztować system grzewczy?

Tak więc pierwszym krokiem jest ustalenie faktów. Dodatkowo zalecamy konsultację z kompetentnym partnerem firmy Viessmann, który doradzi Państwu we wszystkich aspektach nowoczesnych systemów grzewczych. Jak może przebiegać ten proces, dowiedzą się Państwo z naszego filmu.

Znalezienie odpowiedniego instalatora

Jak już wspomniano, wybór systemu grzewczego nie jest taki prosty. W końcu nie chodzi tylko o osobiste preferencje, takie jak wybór między kopalnymi a odnawialnymi źródłami energii. Chodzi raczej o to, aby system grzewczy był również dostosowany do warunków panujących w danym domu - a te są bardziej restrykcyjne w budynkach istniejących niż w nowo budowanych. Między innymi należy ustalić, jakie jest zapotrzebowanie na ciepło. Ponadto system grzewczy powinien pracować ekonomicznie. Kocioł nie może być do tego celu ani za mały, ani za duży. We wszystkich tych kwestiach może Państwu pomóc jeden z naszych partnerów firmy Viessmann. Są to zawsze dyplomowani inżynierowie budownictwa. W naszym poradniku "Znalezienie odpowiedniego instalatora systemu grzewczego" dowiedzą się Państwo, na co należy zwrócić uwagę przy poszukiwaniu partnera do realizacji projektu grzewczego.

Lista kontrolna przy wyborze właściwego systemu grzewczego

Jakie są właściwie rodzaje ogrzewania i czy odpowiadają one Twoim indywidualnym wymaganiom? Za pomocą poniższej listy kontrolnej można zawęzić wybór. Dzięki temu droga do nowoczesnego ogrzewania stanie się jaśniejsza i łatwiejsza.

Do zalet należy wypróbowana przez dziesięciolecia technologia, która dzięki technice kondensacyjnej i niewielkiej powierzchni użytkowej szczególnie efektywnie wykorzystuje gaz. Naścienne kotły gazowe są szczególnie kompaktowe. Dzięki temu system grzewczy jest idealny dla domów jednorodzinnych bez piwnicy lub kotłowni, ale także dla pojedynczych mieszkań w budynkach mieszkalnych. Przy podejmowaniu decyzji ważna jest również informacja: mimo skończonych zasobów gazu, gazowa technika kondensacyjna ma przyszłość dzięki biogazowi i ewentualnej domieszce wodoru. Ponadto systemy grzewcze firmy Viessmann można łączyć z generatorami ciepła wykorzystującymi odnawialne źródła energii, tworząc systemy hybrydowe.

Ogrzewanie gazem - rozsądna decyzja, gdy...

 • Chcą Państwo mieć system grzewczy ze sprawdzoną techniką kondensacyjną na paliwa kopalne
 • Dysponujesz ograniczoną przestrzenią dla tej technologii
 • Posiadasz już przyłącze gazowe lub zbiornik na gaz płynny
 • Chcesz mieć nowoczesny system grzewczy o dobrym stosunku ceny do jakości
 • Chcesz mieć możliwość połączenia z energią odnawialną

Technika kondensacyjna sprawia, że ogrzewanie olejem opałowym dobrze rokuje na przyszłość. Podobnie jak w przypadku ogrzewania gazowego, zgromadzona w nim energia jest efektywnie wykorzystywana. W przeciwieństwie do tego ostatniego należy jednak uwzględnić miejsce na zbiornik oleju opałowego. Ile to jest, lub jak duży musi być zbiornik, zależy od wielkości i stanu energetycznego budynku oraz indywidualnych zachowań grzewczych. W całkowicie zmodernizowanych budynkach istniejących zapotrzebowanie na ciepło jest znacznie niższe niż w budynkach niezmodernizowanych. Z reguły: Instalacja grzewcza Viessmann opalana olejem może być zasilana bioolejem i łączona z odnawialnymi źródłami ciepła.

Ogrzewanie olejem - rozsądna decyzja, gdy...

 • Chcą Państwo mieć system grzewczy ze sprawdzoną techniką kondensacyjną na paliwa kopalne
 • Już teraz ogrzewacie Państwo olejem
 • Masz zbiornik oleju lub odpowiednie pomieszczenie
 • Chcesz mieć niezawodny generator ciepła o dobrym stosunku ceny do jakości
 • Chcesz mieć możliwość połączenia z energią odnawialną

Hybrydowe systemy grzewcze wykorzystują kilka źródeł energii. Dzięki temu można połączyć kopalne i odnawialne źródła energii, na przykład gazowy lub olejowy kocioł kondensacyjny z pompą ciepła napędzaną energią elektryczną. Oferuje to dużą elastyczność, ponieważ innowacyjne regulatory firmy Viessmann zapewniają, że zawsze automatycznie wybierany jest najbardziej efektywny i ekonomiczny tryb pracy. Alternatywą dla trybu ekonomicznego jest jego ekologiczny odpowiednik. W tym przypadku system pracuje z nastawieniem na minimalizację emisjiCO2. Jeśli spełnione są odpowiednie wymagania, możliwe jest również zintegrowanie systemu fotowoltaicznego. Dzięki temu prąd potrzebny do działania systemu grzewczego może być produkowany natychmiast. Dodatkowy plus: gazowe hybrydowe systemy grzewcze są dotowane przez [niemiecki] kraj związkowy [obowiązują lokalne warunki].

System hybrydowy - rozsądna decyzja, gdy...

 • ogrzewają Państwo już olejem lub gazem
 • Chcesz postawić na zrównoważone wytwarzanie ciepła za pomocą drugiego systemu grzewczego
 • Zawsze chcą Państwo automatycznie korzystać z najtańszego lub najbardziej ekologicznego zaopatrzenia w ciepło
 • Chcą Państwo uniezależnić się od dostawcy prądu dzięki instalacji fotowoltaicznej
 • Chcesz obniżyć koszty zakupu poprzez dotacje (hybryda gazowa)

System grzewczy opalany drewnem dla budynku mieszkalnego lub domu jednorodzinnego nadaje się zarówno jako jedyny, jak i dodatkowy dostawca ciepła w systemie hybrydowym. Jedną z najważniejszych zalet jest neutralność klimatyczna. Spalanie uwalnia bowiem tylko tyleCO2, ile paliwo drzewne wchłonęło podczas swojego wzrostu. Porównywalnie stałe ceny paliw oraz możliwość regionalnego zaopatrzenia również czynią ten system grzewczy interesującą opcją. Należy jednak zwrócić uwagę, że sama instalacja grzewcza, magazynowanie paliwa, zasobnik buforowy, jak również urządzenie transportowe do automatycznego ładowania wymagają wystarczającej przestrzeni i wiążą się z wyższymi kosztami. Te wyższe koszty można jednak obniżyć dzięki dotacjom państwowym.

Ogrzewanie drewnem - rozsądna decyzja, gdy...

 • Chcą Państwo mieć ogrzewanie neutralne dla klimatu, wykorzystujące drewno jako surowiec odnawialny
 • Chcesz korzystać z relatywnie stałych cen paliw do ogrzewania
 • Masz miejsce do przechowywania peletów lub polan
 • Masz wystarczająco dużo miejsca na butlę buforową o pojemności do 1000 litrów
 • Chcielibyście Państwo obniżyć wyższe koszty regeneracyjnego generatora ciepła dzięki dotacjom państwowym

Pompa ciepła wykorzystuje do ogrzewania energię zgromadzoną w powietrzu, gruncie lub wodzie. Jest to rozwiązanie wydajne i przyjazne dla klimatu. A ponieważ źródła ciepła mogą być dostępne na różne sposoby, ten rodzaj ogrzewania nadaje się do prawie każdego rodzaju budynku. Jeśli eksploatacja gruntowej pompy ciepła nie wchodzi w rachubę ze względu na położenie geograficzne lub brak miejsca, alternatywą jest powietrzna pompa ciepła. Bardzo ciekawa kwestia: Systemy grzewcze firmy Viessmann mogą być również wykorzystywane latem do chłodzenia. Należy jednak wiedzieć, że ze względów technicznych pompy ciepła pracują efektywnie przede wszystkim w połączeniu z systemami ogrzewania powierzchniowego. Należy to uwzględnić zwłaszcza przy modernizacji istniejących systemów grzewczych. W planach należy również uwzględnić wystarczającą ilość miejsca na zasobnik buforowy potrzebny do magazynowania ciepła. Dotacje mogą pomóc obniżyć wyższe koszty ogrzewania i instalacji.

Ogrzewanie pompą ciepła - rozsądna decyzja, gdy...

 • Chcesz wykorzystać do ogrzewania swobodnie dostępną energię otoczenia
 • Posiadasz nieruchomość z możliwościami instalacji kolektorów geotermalnych, sond lub miejsc montażowych dla powietrznej pompy ciepła
 • Chcesz wykorzystać ogrzewanie również do chłodzenia w lecie
 • Masz ogrzewanie podłogowe lub duże powierzchnie grzewcze
 • macie Państwo w domu wystarczająco dużo miejsca na zasobnik buforowy o pojemności do 1000 litrów
 • chcieliby Państwo obniżyć wyższe koszty regeneracyjnego generatora ciepła dzięki dotacjom państwowym

Termiczna energia słoneczna wykorzystuje swobodnie dostępną energię słoneczną jako źródło ciepła. W Europie Środkowej systemy solarne nadają się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub jako wspomaganie ogrzewania. Nie jest możliwe pokrycie całego zapotrzebowania na ciepło. Potencjał oszczędnościowy jest jednak imponujący: w przypadku ogrzewania ciepłej wody użytkowej możliwe są roczne oszczędności na poziomie 60 procent, a w przypadku kombinowanego wspomagania ogrzewania - około 35 procent. Dzięki ograniczeniu wykorzystania paliw kopalnych w systemach grzewczych można zmniejszyć koszty energii i emisjęCO2. Aby inwestycja była opłacalna, dach musi być niezacieniony i skierowany na południe, zachód lub wschód. I ponownie, ta technologia jest dotowana przez państwo [w zależności od warunków lokalnych].

Energia słoneczna - rozsądna decyzja, gdy...

 • Chcesz wykorzystać energię słoneczną do podgrzewania wody lub jako wsparcie dla systemu grzewczego
 • Posiadasz dom z niezacienioną powierzchnią dachu skierowaną na południe, zachód lub wschód
 • Chcesz uzupełnić istniejący system grzewczy o energię odnawialną
 • Chcesz skorzystać z dotacji rządowych dla zrównoważonych generatorów ciepła

System fotowoltaiczny przetwarza energię słoneczną na prąd. Ta może być wprowadzana do sieci publicznej za wynagrodzeniem lub wykorzystywana przez właściciela - na przykład do obsługi zasilanego energią elektryczną systemu grzewczego, takiego jak pompa ciepła. Ze względu na spadające wynagrodzenie gwarantowane i rosnące ceny energii elektrycznej, druga opcja jest obecnie znacznie bardziej interesująca. Aby inwestycja w taki system była opłacalna, Twój dach powinien być skierowany na południe, zachód lub wschód. Ponadto upewnij się, że nie jest on zacieniony przez drzewa lub góry itp. W obniżeniu kosztów zakupu pomoże dotacja państwowa na fotowoltaikę i magazyn.

Fotowoltaika - rozsądna decyzja, gdy...

 • posiadasz dom z niezacienioną powierzchnią dachu skierowaną na południe, zachód lub wschód
 • Chcesz mieć większą niezależność od dostawcy energii elektrycznej dzięki energii z dachu
 • Chcesz produkować własną energię do zasilania systemu grzewczego
 • Chcesz eksportować energię elektryczną do sieci publicznej
 • Chcesz zmniejszyć koszty inwestycji dzięki dotacjom na fotowoltaikę i magazyny energii

Oprócz ogrzewania, na środowisko wewnętrzne wpływa również wentylacja mechaniczna. Pomaga ona usunąć wilgoć, a tym samym zapobiega powstawaniu pleśni i ewentualnym uszkodzeniom tkanki budowlanej. Systemy z odzyskiem ciepła mogą również odciążyć system grzewczy. Dzieje się tak dlatego, że ciepło zgromadzone w powietrzu wywiewanym nie jest po prostu wydalane na zewnątrz. Zintegrowane filtry zatrzymują drobny kurz i pyłki. Te ostatnie przynoszą ulgę zwłaszcza alergikom. Zasadniczo można rozróżnić centralne i zdecentralizowane systemy wentylacyjne. Podczas gdy systemy centralne są bardziej odpowiednie dla nowych budynków ze względu na złożoność instalacji, systemy zdecentralizowane są również dobrym rozwiązaniem dla istniejących budynków i do wentylacji poszczególnych pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna - rozsądna decyzja, gdy...

 • Chcesz odzyskać cenną energię grzewczą z powietrza wywiewanego poprzez odzysk ciepła
 • Chcesz mieć stale dobre i zdrowe środowisko wewnętrzne
 • Chcesz zapobiec powstawaniu pleśni
 • Chcesz, jako alergik, odfiltrować cząsteczki z powietrza
 • Chcesz wyeliminować drobny pył i hałas
 • Chcesz uniknąć przeciągów

Elektryczne systemy  c.w.u. podgrzewają wodę pitną tylko wtedy, gdy jest ona naprawdę potrzebna. Jest to szczególnie higieniczne, ponieważ woda nie stoi przez dłuższy czas w rurociągach. Poza tym  c.w.u. może być dostarczane niezależnie od instalacji centralnego ogrzewania. Ze względu na stosunkowo wysokie koszty energii elektrycznej systemy te opłacają się jednak głównie w przypadku rzadko używanych pomieszczeń, takich jak łazienka dla gości. Elektryczne systemy ogrzewania powierzchniowego nadają się szczególnie do nowo wybudowanych domów niskich i pasywnych. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest tam szczególnie niskie, podobnie jak koszty prądu. Korzyść: szybkie ogrzanie wyłożonych płytkami podłóg w łazience i kuchni. Elektroniczne przepływowe podgrzewacze wody firmy Viessmann i elektryczne systemy ogrzewania pomieszczeń w połączeniu z pompami ciepła trwale zwiększają efektywność systemu.

Elektroniczne systemy ciepłej wody użytkowej - rozsądna decyzja, gdy...

 • W niektórych pomieszczeniach ciepła woda potrzebna jest tylko okazjonalnie
 • Chcą Państwo ogrzewać wodę niezależnie od centralnego ogrzewania
 • Chcą Państwo ogrzewać nowo wybudowany dom pasywny lub niskoenergetyczny
 • Przywiązują Państwo wagę do szybkiego ogrzania pomieszczeń

Większy komfort dzięki inteligentnym rozwiązaniom grzewczym

Oprócz właściwego systemu grzewczego i odpowiednich akcesoriów, firma Viessmann oferuje również aplikacje do sterowania systemem grzewczym. W ten sposób można łatwo ustawić żądaną temperaturę, będąc w ruchu, a następnie dotrzeć do ciepłego domu. Komfort obsługi jest dla firmy Viessmann najwyższym priorytetem. Aplikacje ViCare i Vitotrol to dwie aplikacje, dzięki którym właściciele systemów mogą wygodnie sterować ogrzewaniem przez internet. Vitofloor stanowi doskonałe rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego. Jeśli dodatkowo chcą Państwo dowiedzieć się więcej o produktach firmy Viessmann lub pobrać pomocne PDF-y, Vitoinfo jest właściwą aplikacją dla Państwa. Regulator Viessmann Vitotronic dba o to, aby wszystkie elementy systemu doskonale ze sobą współgrały i pracowały niezawodnie i ekonomicznie.

Doświadczenie jako gwarancja jakości

Niezależnie od tego, jaki system grzewczy ostatecznie Państwo wybiorą, w firmie Viessmann zawsze będą Państwo mieli u swego boku silnego partnera. Od ponad 100 lat marka Viessmann jest synonimem jakości! "Made in Germany" jako jeden z wiodących międzynarodowych producentów systemów grzewczych. Najważniejsze dla Państwa: nasze firmy specjalistyczne oferują Państwu pierwszorzędny serwis i są w stanie zapewnić Państwu kompleksowy program dla wszystkich rodzajów paliwa i wszystkich powszechnie stosowanych systemów grzewczych.

Z innowacyjnym systemem grzewczym firmy Viessmann...

Oszczędność do 40 % kosztów energii
uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej (np. dzięki fotowoltaice)
Otrzymywać pieniądze od państwa (dotacje)
Zmniejszenie emisji CO₂ nawet o 50 % w celu ochrony klimatu i środowiska.
Steruj swoim zaawansowanym systemem grzewczym przez internet
Otrzymać dziesięcioletnią gwarancję na wymienniki ciepła kotłów kondensacyjnych ze stali nierdzewnej
Polegaj na swoim systemie grzewczym przez długi czas

Porady dotyczące systemu grzewczego firmy Viessmann

Po zakupie systemu grzewczego Viessmann należy pamiętać o konserwacji, pielęgnacji i prawidłowych ustawieniach systemu. Regularne serwisowanie przez fachowca zapewnia długotrwałą sprawną pracę Państwa systemu grzewczego. Częstotliwość i zakres różnią się w zależności od systemu i modelu. Oprócz informacji na temat konserwacji ogrzewania, poradnik firmy Viessmann oferuje szeroki zakres informacji i wskazówek dotyczących ogrzewania i oszczędzania energii:

Dalsze informacje

Bezpośrednia linia do ekspertów w zakresie wszystkich aspektów ogrzewania oraz obszerne materiały informacyjne na temat danych technicznych programu produktów firmy Viessmann - skorzystajcie Państwo z poniższych ofert: