Moduły fotowoltaiczne - wygeneruj własną energię słoneczną
Poproś o bezpłatną konsultacjęRdzeniem systemu fotowoltaicznego, w skrócie PV, są moduły fotowoltaiczne. Składają się one z dużej liczby ogniw słonecznych. W każdej pojedynczej komórce zachodzi efekt fotoelektryczny, czyli proces, który zamienia światło słoneczne na energię elektryczną. Istnieją dwa różne rodzaje modułów - monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się jednak różnią i które moduły nadają się gdzie?
Rodzaje, budowa i działanie modułów fotowoltaicznych
Zasadniczo w module fotowoltaicznym (moduł PV) energia elektryczna jest wytwarzana przez różnie domieszkowane poziomy w ogniwie słonecznym. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy moduł jest monokrystaliczny czy polikrystaliczny, atomy krzemu istnieją w stabilnej strukturze krystalicznej. Podczas produkcji ogniw słonecznych dodawane są obce atomy, co prowadzi do obecności wolnych elektronów w górnej warstwie. Eksperci określają to jako warstwę n-dopingowaną. Z kolei w dolnej warstwie ogniwa (warstwa p-dopingowana) jest zbyt mało elektronów, więc zwykle mówimy o "dodatnio naładowanych dziurach".
Pomiędzy nimi znajduje się warstwa graniczna. Elektrony przemieszczają się z góry na dół, aby znaleźć wolne miejsca - złącze p-n. Kiedy światło słoneczne uderza w moduł fotowoltaiczny, elektrony wracają do nienasyconych atomów w górnej warstwie n. Na górnej powierzchni znajdują się metalowe styki. Na górnej powierzchni oraz na tylnej stronie modułów znajdują się metalowe styki. Elektrony są odprowadzane przez te styki i wprowadzane do obwodu.
Moduły mono i polikrystaliczne
Produkcja modułów fotowoltaicznych przebiega podobnie. Źródłem obu typów jest stopiony krzem. W wersji monokrystalicznej z ciekłego krzemu wyciągane są jednak pręty monokrystaliczne. Dzięki temu uzyskuje się szczególnie gładką powierzchnię. Natomiast w przypadku modułów polikrystalicznych odlewane są bloki. Podczas hartowania powstają raczej niejednolite kryształy. Są one następnie cięte na plastry.
Ale nie tylko w ich produkcji występują różnice. Moduły monokrystaliczne Vitovolt są całe czarne i mają moc do 325 Wp. Modele polikrystaliczne są natomiast ciemnoniebieskie i osiągają moc do 285 Wp. Wp oznacza "Watt peak" i odnosi się do maksymalnej mocy w warunkach testowych.
Cechy szczególne modułów fotowoltaicznych Viessmann Vitovolt
Decydując się na modele Viessmann Vitovolt 300 zyskują Państwo następujące korzyści:
- Wysokie wartości wydajności
- Bezkompromisowa jakość
- Szeroka gwarancja na produkt i moc
- Tolerancja mocy dodatniej do 5 Wp w stanie dostawy
- Dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych, jak również dla obiektów komercyjnych i przemysłowych
- Optymalna ochrona hotspotów
- Dobre zachowanie przy słabym oświetleniu
- Folie o doskonałej odporności na ciepło i starzenie
- Pełna rama aluminiowa
- Wysokiej jakości materiały uszczelniające o długotrwałej przyczepności
Pakiety Vitovolt: wysokowydajne moduły fotowoltaiczne jako element instalacji fotowoltaicznej
Technika fotowoltaiczna firmy Viessmann oferuje Państwu doskonale dopasowane komponenty składające się z modułów fotowoltaicznych, falowników i systemów instalacyjnych, a także zasobników energii i pomp ciepła, pozwalających na zwiększenie samokonsumpcji. Nasze wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne zapewniają ekonomiczność i długą żywotność. Kompleksowe usługi - od projektowania i wymiarowania instalacji fotowoltaicznej po dostawę i serwis - uzupełniają program fotowoltaiczny dostępny u profesjonalnych partnerów firmy Viessmann. Montaż instalacji fotowoltaicznej to nie jest "rocket science". Dzięki w pełni zmontowanym modułom fotowoltaicznym już wkrótce także Państwo będą mogli cieszyć się prądem prosto z dachu.
Zastosowanie modułów PV w budynkach komercyjnych i samorządowych
Asortyment produktów Vitovolt 300 składa się z modułów monokrystalicznych w czarnym wykonaniu o mocy do 285 Wp oraz modułów polikrystalicznych z 60 ogniwami o mocy do 270 Wp. Moduły te nadają się szczególnie do zastosowań komercyjnych i samorządowych. Moduły fotowoltaiczne Vitovolt 300 dzięki wysokim wartościom użytkowym, wysokiej jakości i obszernym gwarancjom na produkt i wydajność są równie efektowne jak te przeznaczone dla domów jednorodzinnych czy apartamentowców.
Program produktów: moduły fotowoltaiczne
Moduły fotowoltaiczne firmy Viessmann składają się z monokrystalicznych lub polikrystalicznych ogniw krzemowych i osiągają sprawność modułu do 17,5 procent. Ponadto charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną na obciążenia śniegiem i wiatrem. Zostały zaprojektowane z myślą o dziesiątkach lat, co potwierdza gwarancja wydajności do 25 lat. Dzięki prostej zasadzie działania systemy fotowoltaiczne firmy Viessmann są całkowicie niezawodne. Niezależnie od sytuacji stanowią one idealne rozwiązanie do samodzielnego wykorzystania energii i eksportu do sieci.