Ogrzewanie na pelet - funkcje, finansowanie i korzyści w skrócie

Ogrzewanie peletem jest specjalną formą ogrzewania drewnem, która łączy w sobie czystą technologię grzewczą kotła na polana z najwyższym komfortem obsługi ściennego ogrzewania gazowego. Jest ono dostępne w wielu zakresach mocy, dzięki czemu nadaje się do zaspokojenia niemal każdego zapotrzebowania na ciepło.

Budowa i działanie systemu grzewczego na pelet

Dostępne są półautomatyczne i w pełni automatyczne wersje systemu ogrzewania na pelet. W przypadku półautomatycznego ogrzewania na pelet, właściciele systemu muszą ręcznie wsypać pelet do zbiornika. Stamtąd pelety docierają do komory spalania w sposób ciągły. W wersji w pełni automatycznej nie jest konieczne ręczne napełnianie. Zamiast tego, system zasilania przenosi paliwo z magazynu bezpośrednio do kotła, bez jakiejkolwiek interwencji człowieka.

Poza pomieszczeniem magazynowym lub zasobnikiem i systemem zasilania, system grzewczy składa się z kotła na pelety z solidną obudową, komory spalania wykonanej z materiału odpornego na działanie wysokich temperatur, podajnika ślimakowego, systemu odprowadzania popiołu i wymiennika ciepła. Efektywne spalanie i szczególnie wysoką sprawność uzyskuje powietrze do spalania dzięki wspomaganej przez Lambdę regulacji pierwotnej i wtórnej.

Przed rozpoczęciem procesu spalania, pelet jest dostarczany do komory spalania. Po naładowaniu komory spalania, automatyczny proces zapłonu rozpoczyna spalanie. Wbudowana sonda Lambda i czujniki temperatury spalin monitorują spalanie i zapewniają pełne spalanie peletów w optymalnym tempie. Wytworzone ciepło ogrzewa zintegrowany wymiennik ciepła, który z kolei przekazuje je do obiegu grzewczego. Informacje o tym, jak działa proces spalania, znajdują się na stronie Jak działa ogrzewanie na pelet.

Do elementów składowych w pełni zautomatyzowanego systemu ogrzewania peletów należy również system przenośników. W praktyce jest to zazwyczaj albo przenośnik ślimakowy, albo system próżniowy. Przenośnik ślimakowy ma kształt wiertła i poprzez swój ruch obrotowy transportuje pelet z magazynu do kotła na pelet. Jest on zazwyczaj układany na poziomie podłogi i ze względu na swoją konstrukcję nie jest zbyt elastyczny. Aby zapewnić bezproblemowe dostarczanie paliwa w postaci peletu do podgrzewacza, odległość pomiędzy magazynem a podgrzewaczem powinna być niewielka.

Systemy podciśnieniowe są bardziej elastyczne. Pelet jest zasysany przez turbinę ssącą i przenoszony do kotła peletowego za pomocą przewodów ssących. Większe magazyny mogą mieć również kilka punktów ssących, dzięki czemu dostawa paliwa jest zawsze zagwarantowana, nawet przy dużym obciążeniu cieplnym. Próżniowe systemy ssące mogą pokonywać znacznie większe odległości i dlatego nadają się do systemów, w których pomieszczenie magazynowe i kocioł nie znajdują się obok siebie.

Czasami system grzewczy na pelet lub kocioł na pelet jest wciąż mylony z piecem na pelet. Istnieje jednak zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma typami: Kocioł na pelet zazwyczaj zapewnia zarówno centralne ogrzewanie dla całego domu, jak i c.w.u.. Natomiast piec na pelet działa zazwyczaj jak kominek, chyba że jest używany razem z wymiennikiem ciepła. Często umieszczany jest w przestrzeni mieszkalnej, aby zapewnić poczucie komfortu dzięki wysokiemu udziałowi ciepła promieniującego. Efekt ten wzmacniają przeszklone drzwiczki paleniska, które zapewniają dobrą widoczność ognia w środku. Piece na pelety mogą również wspomagać system grzewczy, jeśli posiadają wymiennik ciepła.

Viessmann Vitoligno 250-S

Porady dotyczące zakupu systemów grzewczych na pelet

Wygoda i oszczędność: dwie najważniejsze cechy systemów grzewczych na pelety. Łączą one niezwykle wygodną obsługę ogrzewania gazowego z czystą, oszczędną technologią nowoczesnego ogrzewania drewnem. Przed zakupem systemu grzewczego na pelety należy rozważyć kilka kwestii. Należą do nich zapotrzebowanie na ciepło, wymagana przestrzeń, urządzenie transportowe i, co nie mniej ważne, dostępny budżet. W dalszej części rozdziału znajdują się wskazówki dotyczące długotrwałej ekonomicznej eksploatacji.

Wydajność systemu grzewczego zależy w dużej mierze od tego, czy odpowiada on potrzebom grzewczym ogrzewanego budynku. Gdyby moc była zbyt niska, system grzewczy musiałby przez długi czas pracować z pełnym obciążeniem. W najgorszym przypadku nie będzie w stanie zapewnić wymaganych temperatur, co spowoduje utratę komfortu. Jednak instalacja zbyt dużego systemu grzewczego spowoduje w dłuższej perspektywie nadmierne koszty ogrzewania. Efektywne działanie nie będzie już możliwe. Przy zakupie systemu grzewczego na pelet właściciele domów powinni przede wszystkim rozważyć swoje zapotrzebowanie na ogrzewanie i c.w.u.

Ogólnie rzecz biorąc, nieremontowane stare budynki mają wyższe zapotrzebowanie na ciepło niż nowe budynki. Nowy system ogrzewania na pelet powinien być odpowiednio zaprojektowany. Aby znaleźć odpowiedni system, najlepiej skonsultować się z wykonawcą instalacji grzewczej. Na podstawie obliczeń obciążenia cieplnego fachowiec określi niezbędną moc do ogrzewania do dopuszczalnej i komfortowej temperatury. Obliczenia te uwzględniają również straty przesyłowe i wentylacyjne oraz moc grzewczą boostu. W ten sposób można znacznie szybciej znaleźć odpowiedni system ogrzewania na pelet.

  

W zależności od modelu, kotły na pelet są dość kompaktowe i do ich instalacji wystarczy kilka metrów kwadratowych. Aby system grzewczy na pelety mógł automatycznie zaopatrywać pomieszczenia w ciepło i ciepłą wodę, potrzebuje peletów i związanego z nimi systemu transportowego. Oba te elementy zajmują różne ilości miejsca i należy je zaplanować przed zakupem. Popularnym rozwiązaniem do przechowywania pelet są zbiorniki tkaninowe, które umieszcza się w pomieszczeniu wraz z przynależną ramą stalową. Alternatywnie można zastosować zbiorniki podziemne. W obu przypadkach należy dysponować odpowiednią ilością miejsca. Jeśli wcześniej ogrzewaliście Państwo olejem i chcecie wymienić stary system grzewczy na system grzewczy na pelet, możecie również wykorzystać istniejące pomieszczenie magazynowe.

Istnieją dwie opcje przenoszenia peletów z magazynu do kotła: w półautomatycznych jednostkach, w pobliżu kotła umieszczony jest lej na pelety, który właściciel domu musi wypełnić ręcznie. Jeśli chcesz kupić w pełni zautomatyzowany system ogrzewania na pelet, niezbędny jest system zasilania. W zależności od rodzaju systemu, przenośnik ślimakowy lub turbina ssąca podaje paliwo do miejsca jego wykorzystania. To, która technologia jest najlepsza, zależy od charakteru i ilości dostępnej przestrzeni. Bardziej szczegółowy opis systemu zaopatrzenia znajduje się w rozdziale Zaopatrzenie w pelet i magazynowanie.

Najlepszym okresem na zakup systemu grzewczego na pelet jest okres ciepłych miesięcy letnich. Zapotrzebowanie na ogrzewanie i c.w.u. jest w tym okresie znacznie niższe niż w zimie. Ponadto, dzięki dłuższemu okresowi czasu, mają lepszą możliwość planowania.

Pelet jako paliwo

Pelety jest najbardziej kompaktową formą energii drzewnej i ma wysoką wartość opałową. Do produkcji peletów zgodnych z normami DIN-Plus lub ÖNORM wykorzystywane są w 100 procentach naturalne resztki drewna. Surowcem tym są odpady powstałe w przemyśle drzewnym w dużych ilościach w wyniku strugania lub piłowania.

Foto: © FabrikaSimf / Shutterstock.com

Drobnoziarniste resztki drewna są ściskane pod wysokim ciśnieniem i formowane w pelety, czyli prasowane w cylindryczny kształt. Paliwo jest przechowywane i przenoszone w stanie suchym. Całkowicie suche warunki przechowywania są absolutnie niezbędne. Zapewnia to ich wydajne, efektywne spalanie w systemie grzewczym na pelety.

Pelet drzewny oferowany jest w paczkach i luzem. Pelet luzem jest transportowany cysterną silosową i wdmuchiwany do pomieszczenia magazynowego za pomocą systemu węży. Szczegółowe informacje na temat pelet, kłód itp. można znaleźć w dziale biomasa jako paliwo.

Oprócz wydajnej technologii spalania, jakość paliwa ma decydujące znaczenie dla osiągnięcia jak najlepszych wyników. Niskiej jakości pelet spala się zbyt szybko, a w najgorszym przypadku powoduje uszkodzenie kotła. Kupując pelet, nie kieruj się tylko tym, co najtańsze. Wysokiej jakości pelety mają gładką, błyszczącą powierzchnię. Są również odporne na ścieranie i nie pozostawiają dużej ilości okruchów w opakowaniu.

Kolor to kolejny wskaźnik jakości. Pelet powinien mieć jednolitą barwę, znaczne różnice w kolorze w obrębie peletu wskazują, że do jego produkcji użyto wiórów niższej jakości. Pelety wysokiej jakości posiadają certyfikat DIN Plus lub EN Plus. Aby sprawdzić jakość dostawcy, właściciele systemu mogą poprosić go o próbkę do przetestowania w domu.

  

Zanim właściciele domów będą mogli ogrzewać za pomocą systemu grzewczego na pelety, muszą kupić paliwo. Aby uniknąć konieczności ponownego zamawiania peletu co kilka tygodni, eksperci zalecają zakup rocznego zapasu peletu. Wielkość zapasu będzie ostatecznie zależała od miejsca przechowywania peletu. W praktyce często stosuje się pojemniki z tkaniny zawieszone na ramie. Są one łatwe i niedrogie w instalacji w budynku.

Inne możliwości magazynowania to zbiorniki podziemne lub puste pomieszczenie w piwnicy. Urządzenie transportowe przenosi pelety do kotła na pelety, gdzie uwalniają swoją energię. Magazyny peletu muszą być dostępne z zewnątrz. Powinny znajdować się najdalej w odległości 30 metrów od drogi. Ma to na celu ułatwienie dostępu dla pojazdów tankujących silosy.

Podczas przechowywania pelet musi pozostać suchy. Dzieje się tak dlatego, że jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, paliwo może pęcznieć lub sklejać się, co ma negatywny wpływ na właściwości spalania. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na magazyn peletu, można umieścić obok kotła na pelet mały zbiornik, który należy napełniać ręcznie.

Zalety ogrzewania peletowego

Automatyczna obsługa, wysoka efektywność i atrakcyjne dopłaty: W pełni zautomatyzowany system ogrzewania na pelet firmy Viessmann kryje w sobie wiele korzyści. Systemy grzewcze na pelety łączą w sobie zalety dwóch systemów grzewczych: ogrzewania drewnem i ogrzewania gazowego. Podczas gdy ogrzewanie drewnem wyróżnia się czystą i przyjazną dla środowiska eksploatacją, ogrzewanie gazowe wyróżnia się wyjątkowym komfortem obsługi. Ta fuzja jest jedną z głównych zalet ogrzewania na pelety. Ponadto właściciele domów korzystają z dalszych zalet, gdy zdecydują się na system ogrzewania na pelety. Poniższy krótki przegląd ilustruje już szczegółowo, co to jest:

  • Wysoka zawartość energii
  • Czyste spalanie
  • Surowce regeneracyjne
  • Spalanie neutralne pod względem emisji CO₂.
  • Stabilne ceny peletów
  • Wysokie dotacje

Pelet drzewny jest produkowany z produktów ubocznych tartaku i przemysłowych pozostałości drzewnych. W skomplikowanym procesie drewno jest prasowane do postaci pelet o jednolitej wielkości - co jest warunkiem koniecznym dla w pełni zautomatyzowanych systemów grzewczych. Proces kompresji oznacza również, że pelety mają znacznie wyższą zawartość energii niż kłody czy zrębki. Ponieważ pelety nie zawierają prawie żadnych substancji niepalnych, spalają się wyjątkowo czysto.

Przy instalacji grzewczej na pelet firmy Viessmann i odpowiedniej jakości peletu, pozostaje bardzo mało popiołu. Zwykle tylko raz lub dwa razy w roku trzeba ręcznie opróżnić popielnik. Pelet nie powoduje też uciążliwych zapachów w budynku. Popiół można również wyrzucać do domowego kompostu.

  

Oprócz trybu mono, kotły na pelet firmy Viessmann pracują bardzo efektywnie w trybie dualnym. Można je połączyć z istniejącą instalacją grzewczą, aby obniżyć koszty inwestycji. W ten sposób można np. pokryć większą część zapotrzebowania na ciepło i ciepłą wodę użytkową, a istniejący kocioł włącza się tylko w okresach szczytowego obciążenia. Wszystkie kotły na pelety firmy Viessmann pracują w trybie modulowanym i stale dostosowują się do zapotrzebowania na ciepło. Dzięki połączeniu ogrzewania peletami z kolektorami słonecznymi można wykorzystać darmową energię słoneczną.

Wyraźna przewaga: Wydajne, w pełni zautomatyzowane kotły na pelet firmy Viessmann nadają się do całego spektrum zastosowań. Kotły na pelet, takie jak Vitoligno 300-C, są wykorzystywane do zwiększonego zapotrzebowania na ciepło w dużych budynkach mieszkalnych lub obiektach komercyjnych. Oznacza to, że w praktyce nie ma ograniczeń co do jego zastosowania. Konkretnie do obszarów zastosowań należą:

  • Domy jednorodzinne
  • Domy dwurodzinne
  • Budynki mieszkalne
  • Przedsiębiorstwa handlowe
  • Lokale władz lokalnych
  • Nowe budynki
  • Modernizacja
  • Dom i firma