Moduły do uzdatniania wody dla kotłów parowych

Poproś o bezpłatną konsultację
System uzdatniania wody (zdjęcie: © Roeder-Moldenhauer)

W przeciwieństwie do kotłów wodnych, kotły parowe są stale zasilane chemicznie i termicznie uzdatnianą wodą zasilającą. Aby składniki wody takie jak wapń, magnez, tlen i dwutlenek węgla nie uszkodziły trwale kotła parowego przez korozję wżerową lub osadzanie się kamienia, musi on być zasilany "właściwą" wodą, z której te substancje zostały usunięte.

Moduły uzdatniania wody

Firma Viessmann oferuje różne moduły uzdatniania wody dla swoich kotłów parowych, w zależności od konkretnych wymagań i w zależności od jakości wody słodkiej oraz ilości kondensatu w miejscu lokalizacji instalacji. Moduły zapewniają zmiękczanie wody, dozowanie chemiczne i odgazowanie termiczne. W zależności od jakości wody i procesu stosowane są systemy zmiękczania z podwójnym wahadłem, kompletne systemy odsalania lub systemy odwróconej osmozy.

System odwróconej osmozy
System zmiękczania z podwójnym wahadłem

Zachowanie wartości systemu parowego

Ogólnie rzecz biorąc, uzdatnianie wody zmniejsza korozję i osady w systemach kotłów parowych i zapewnia ich działanie zgodnie z przeznaczeniem. Gwarantuje dłuższą dyspozycyjność dzięki zmniejszonemu obciążeniu komponentów i pomaga zachować wartość systemu. W pełni zautomatyzowane działanie zapewnia zgodność trybu pracy systemu kotłowego z wymaganiami przez dowolnie wybrany okres. Poprawia to jakość pary i wydłuża żywotność kotła. Jako bonus, operatorzy zauważą znaczną redukcję kosztów eksploatacji.

Mniej strat TDS i przedmuchów wody kotłowej oznacza również mniej uzupełniania uzdatnionej i podgrzanej wody zasilającej. Wreszcie, co nie mniej ważne, można zmniejszyć zużycie chemikaliów. W rezultacie mniej energii zużywa się na pokrycie własnych potrzeb systemu, a koszty konserwacji i napraw są niższe.