Systemy magazynowania i dostarczania peletu w skrócie

Przekrój przez magazyn pelletu i podłączony palnik Vitoligno

Pelet drzewny powstaje poprzez sprasowanie drewna - głównie trocin i pozostałości z przemysłu drzewnego - do postaci pelet. Mają one stabilny, jednolity kształt i dlatego dobrze nadają się do automatycznych systemów obsługi. Podczas gdy systemy magazynowania pelet zapewniają, że zawsze dostępna jest wystarczająca ilość paliwa, systemy dostarczania peletu podają pelety do kotła w zależności od potrzeb.

Magazynowanie peletu w zbiornikach, magazynach i pojemnikach materiałowych

Obecnie właściciele domów mogą wybierać spośród szerokiej gamy systemów magazynowania paliwa do kotłów na pelet. Alternatywą dla wykorzystania pomieszczenia w domu do magazynowania peletu są stałe i elastyczne zbiorniki na pelet, silosy na pelet oraz zbiorniki podziemne.

Składowanie pelletu w pomieszczeniu magazynowym

Pomieszczenie do przechowywania peletu w domu

Magazyn na pelet to suche pomieszczenie przylegające do zewnętrznej ściany budynku. Zazwyczaj jest wyposażone w pochyłą drewnianą podłogę, co powoduje, że pellet automatycznie zsuwa się w kierunku środka. Zapewnia to niezawodną dostawę peletu.

Aby zapobiec zanieczyszczeniu paliwa, tynk na ścianach musi być stabilny i nie może się łuszczyć. Najlepsza jest specjalna warstwa farby lub powierzchnia ścian pokryta płytkami. Aby zapewnić, że ani pomieszczenie do przechowywania peletu, ani sam pelet nie zostaną uszkodzone podczas wdmuchiwania, w pomieszczeniu zamontowana jest mata odchylająca.

Zbiorniki i silosy workowe do przechowywania peletów

Zbiorniki i silosy workowe do przechowywania pelletu

Jeśli w domu nie ma odpowiednich pomieszczeń do przechowywania pelletu, można zamiast tego zastosować silosy lub zbiorniki na pellet. Są one wykonane z blachy stalowej lub tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych rozmiarach.

W przypadku elastycznej, szybkiej instalacji w budynku, silosy workowe często stanowią najlepsze rozwiązanie. Stałe i elastyczne pojemniki do przechowywania peletów mogą być ustawione wewnątrz lub na zewnątrz. W przypadku instalacji na zewnątrz, zadaszona obudowa będzie chronić pojemnik przed wiatrem i pogodą.

Zbiorniki do podziemnego magazynowania peletów

Tam, gdzie przestrzeń do przechowywania paliwa jest ograniczona, właściciele domów mogą również przechowywać pelety pod ziemią w zbiorniku. Wymagane zbiorniki są wykonane z betonu lub tworzywa sztucznego i są dostępne w różnych rozmiarach. Ze względu na niezbędne prace ziemne i zwiększone wymagania dotyczące szczelności, koszty zbiornika podziemnego są zwykle wyższe niż w przypadku innych systemów magazynowania peletów.

Wilgoć, bezpieczeństwo pożarowe i dostępność

Aby zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie magazynu peletu, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ważna jest na przykład odpowiednia ochrona przed wilgocią. Woda zmniejsza bowiem wartość opałową peletów i zwiększa koszty ogrzewania. Powoduje ona również sklejanie się peletu. Zakłóca to zarówno zasilanie, jak i automatyczną pracę systemu grzewczego.

Rozporządzenie w sprawie urządzeń spalania [lub lokalny odpowiednik] reguluje ogólne wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Na przykład, specjalne pomieszczenie magazynowe jest wymagane tylko wtedy, gdy planowana pojemność magazynowa pelletu przekracza 10.000 litrów. Ponieważ przepisy przeciwpożarowe różnią się w zależności od lokalizacji, wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej również mogą się różnić.

Pelet drzewny jest zwykle dostarczany przez ciężarówkę z cysterną. W ten sposób pelety są wdmuchiwane do systemu magazynowania przez wąż o maksymalnej długości 30 metrów. Aby wykluczyć problemy z dostawą, zbiornik powinien być umieszczony w odległości 30 metrów od najbliższego punktu dostępu ciężarówki.

Dostarczanie peletu za pomocą przenośników ślimakowych i systemów próżniowych

Aby w pełni automatyczny system ogrzewania na pelet działał prawidłowo, pelet musi być podawany z magazynu peletu do kotła w miarę potrzeb. Odbywa się to za pomocą systemów dostarczania peletu, dostępnych w różnych wersjach. Możliwe opcje to przenośniki ślimakowe lub systemy zasysania próżniowego.

Przenośniki śrubowe pracują z obracającą się śrubą. Zazwyczaj spoczywa on na podłodze i obraca się, aby podać pelet z obszaru przechowywania do kotła. Chociaż niezawodna, ta metoda dostarczania peletu nie jest najbardziej elastyczna. Obszar magazynowania i kocioł na pelet muszą znajdować się jak najbliżej siebie i być prawidłowo ustawione.

Przenośniki ślimakowe do peletu są zwykle używane z magazynami peletu lub zbiornikami na pelety. Mogą być również połączone z systemami próżniowymi. Przenośnik ślimakowy dostarcza pelet z pomieszczenia magazynowego, natomiast system próżniowy dostarcza go do kotła.

Dla właścicieli domów poszukujących elastycznego rozwiązania w zakresie dostaw peletu, ciekawą alternatywą są systemy podciśnieniowe. Zasysają one pelet z magazynu za pomocą podciśnienia i przenoszą go na odległość do 20 metrów. Węże zasilające mogą być po prostu ułożone pod sufitem i w niewielkim stopniu wpływają na przestrzeń w domu.

W systemie podciśnieniowym pelet jest wyprowadzany z pomieszczenia magazynowego za pomocą przenośnika ślimakowego, sondy lub kreta. Podczas gdy sonda wciąga pellet do węża doprowadzającego od dołu, kret wyposażony jest w silnik doprowadzający pellet. Spoczywa on na górze peletek i obraca się, aby podać je do systemu próżniowego.