Jak działa ogrzewanie na pelet: w skrócie

Płonący pellet (fot. © tchara / Shutterstock.com)
Foto: © tchara / Shutterstock.com

Sposób działania systemu grzewczego na pelet różni się znacząco od systemu grzewczego na polana. Różni się zarówno podawanie paliwa, jak i proces spalania.

System zasilania automatycznie zaopatruje kocioł na pelet w paliwo

Zanim paliwo zostanie spalone musi dostać się do komory spalania. Półautomatyczne kotły na pelet posiadają lej na pelet, który użytkownik napełnia ręcznie. W pełni automatyczne nagrzewnice na peletki są połączone z magazynem poprzez system zasilania.

Urządzenie transportowe może być systemem mechanicznym, pneumatycznym lub kombinacją obu. W systemach grzewczych na pelet, mechaniczne systemy zasilania często przyjmują formę przenośnika ślimakowego. Obracający się ślimak stabilnie podaje pelet z magazynu do miejsca, w którym jest potrzebny. Inną opcją jest podciśnieniowy system zasilania. Tutaj turbina ssąca wytwarza ciśnienie podciśnienia, które poprzez węże zasysa pellet z pomieszczenia magazynowego w kierunku kotła.

Idealne urządzenie transportowe zależy przede wszystkim od charakteru i ilości dostępnej przestrzeni. Próżniowe systemy zasilania mogą pokonywać odległości do 25 metrów. Przenośniki ślimakowe lepiej nadają się do systemów grzewczych na peletki umieszczonych w pobliżu pomieszczenia magazynowego. Ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest to, że odległość pomiędzy magazynem a drogą nie może przekraczać 30 metrów. W przeciwnym razie pojazdy dostawcze nie będą mogły pokonać tego dystansu. Więcej informacji i wskazówek można znaleźć w dziale dotyczącym ogrzewania na pelet.

Zabezpieczenie przed cofnięciem się płomienia zapobiega bezpośredniemu kontaktowi ognia z zapasem paliwa.

Automatyczne urządzenia zapłonowe i zabezpieczające są integralnymi elementami systemu ogrzewania na pelet. Zapłon następuje w momencie dotarcia pelet z magazynu do komory spalania. Wbudowane sondy lambda i czujniki temperatury spalin stale monitorują proces spalania. Ciepło z komory spalania podgrzewa wymiennik ciepła, wokół którego przepływa woda. Woda ta przekazuje następnie ciepło do obiegu grzewczego. Jeśli temperatura spadnie poniżej wymaganego poziomu, kocioł zostaje automatycznie ponownie rozpalony. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie systemu grzewczego na drewno z zasobnikiem buforowym. Magazynuje on ciepłą wodę i udostępnia ją w razie potrzeby.

Ważną cechą systemu grzewczego na drewno jest zabezpieczenie przed cofnięciem się ognia. Podczas procesu spalania ogień z reguły pali się w sposób kontrolowany. Jednak w rzadkich przypadkach płomień może wystrzelić w przeciwnym kierunku i uszkodzić system odprowadzania spalin. W najgorszym przypadku dochodzi do kontaktu z paliwem, które znajduje się jeszcze poza komorą spalania. Aby temu zapobiec, montuje się urządzenia zabezpieczające przed cofaniem się płomienia. Do najbardziej znanych technik należą zsypy i zawory obrotowe.

Dwie ręce sięgające do sterty peletów
Zdjęcie: © Mr_Mrs_Marcha/ Shutterstock.com

Wentylatory, jednostki sterujące i czujniki zapewniają wydajną pracę

Dopływ powietrza jest niezbędny do spalania peletu. Wszystkie systemy grzewcze na pellet firmy Viessmann są wyposażone w regulację powietrza pierwotnego i wtórnego z sondami lambda, aby umożliwić etapowe spalanie. Zapewnia to efektywną pracę przy niskiej emisji. Pelet jest spalany prawie całkowicie, co znajduje odzwierciedlenie w wysokiej sprawności wynoszącej ponad 90 procent. Czyszczenie wymiennika ciepła odbywa się automatycznie, co zapobiega utracie zdolności przekazywania ciepła.

Ruszt żebrowany również czyści się sam, obracając się o 360 stopni, co dodatkowo przyczynia się do niezawodności systemu. Popiół spada na znajdujący się poniżej przenośnik ślimakowy do usuwania popiołu, który podaje go do pojemnika na popiół. Ponieważ pelet spala się prawie całkowicie, powstaje bardzo mało popiołu. Pojemnik trzeba opróżniać ręcznie tylko raz lub dwa razy w roku. Wszystkie kotły są również izolowane termicznie i obudowane. Sterowanie systemem odbywa się za pomocą regulatora systemowego Ecotronic.