Pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej spełniające wszelkie wymagania

Poproś o bezpłatną konsultację

Czy to poranny prysznic, czy relaksująca kąpiel w weekend: dla większości ludzi stały dostęp do ciepłej wody użytkowej jest podstawą komfortu domowego. Może być ona wytwarzana i przechowywana w różny sposób. Zasadniczo rozróżnia się centralne i zdecentralizowane podgrzewanie wody użytkowej. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej Viessmann Vitocell magazynują centralnie przygotowaną ciepłą wodę użytkową przez dłuższy czas i udostępniają ją w razie potrzeby.

Centralne i zdecentralizowane podgrzewanie wody użytkowej: porównanie

Do centralnego ogrzewania c.w.u. niezbędny jest istniejący kocioł grzewczy. Dostarcza on ciepło nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również do podgrzewania wymaganej ciepłej wody użytkowej. Aby w każdej chwili zapewnić wymagany przepływ ciepłej wody użytkowej z kranu, instalacje grzewcze tego typu wyposażone są w zasobnik c.w.u.

Niezależne od kotła ogrzewanie c.w.u.

W przeciwieństwie do centralnego ogrzewania c.w.u., w wersji zdecentralizowanej nie trzeba podłączać kotła. W podgrzewaczu przepływowym c.w.u. jest podgrzewana do wymaganej temperatury tylko w momencie zapotrzebowania. W małych podgrzewaczach akumulacyjnych lub podumywalkowych podgrzewaczach magazynowana jest natomiast ciepła woda użytkowa. Oba te urządzenia są z reguły zasilane energią elektryczną, co umożliwia bardzo elastyczną instalację.

Inną możliwością zdecentralizowanego podgrzewania ciepłej wody użytkowej jest podgrzewacz pojemnościowy. Jest to zasobnik z niewielką lub żadną izolacją cieplną, który zarówno podgrzewa, jak i przechowuje ciepłą wodę użytkową. Jednak ze względu na słabą lub w niektórych przypadkach nieistniejącą izolację termiczną, woda szybko się ochładza. Oznacza to, że podgrzewacz wody musi ją wielokrotnie podgrzewać. Tego typu podgrzewacze wody są rzadko dostępne, ponieważ technologia ta jest uważana za przestarzałą.

Zakup właściwego podgrzewacza c.w.u.

Vitoladens 300-C z pojemnościowym podgrzewaczem wody użytkowej Viessmann

Przed zakupem pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej firmy Viessmann warto zapoznać się z różnymi wersjami. W zależności od charakterystyki budynku i zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, oprócz wielkości zasobnika, znaczenie mają również inne czynniki. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej wymagają również miejsca. W związku z tym Viessmann oferuje poziome pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej oraz pojemnościowe podgrzewacze montowane obok lub pod kotłem. Ponadto do wyboru są różne materiały, jak np. stal szlachetna lub stal z powłoką emaliowaną Ceraprotect. W kolejnych rozdziałach dowiedzą się Państwo więcej o ważnych kryteriach, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej.

Wymiarowanie jest decydującym czynnikiem przy doborze odpowiedniego zasobnika. Wybór dokładnej wielkości zależy nie tylko od liczby mieszkańców, ich indywidualnych nawyków konsumpcyjnych i rzeczywistego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Oprócz ogólnej mocy grzewczej instalacji ważnym czynnikiem jest to, czy ma być dostarczana tylko woda grzewcza, czy również ciepła woda użytkowa. Jeśli ogólna moc grzewcza jest raczej niska, zaleca się zakup nieco większego zasobnika. W tym zakresie należy zawsze zasięgnąć porady u partnera firmy Viessmann. Nasi partnerzy znają szeroki asortyment różnych podgrzewaczy c.w.u. W programie produktów Vitocell dostępne są pojemności od 130 do 1000 litrów. Oznacza to, że produkty te są opłacalnym zakupem do zastosowania nie tylko w domach jednorodzinnych, ale także w apartamentowcach lub innych budynkach, w których zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest duże. Dotyczy to również budynków komercyjnych czy komunalnych.

Aby uniknąć niepotrzebnie długich przebiegów rur, podgrzewacze c.w.u. instaluje się w bezpośrednim sąsiedztwie kotła. Różne możliwości, jak już wspomniano, są następujące: poziomo, przy kotle i pod kotłem. Pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej musi być dobrany do dostępnej przestrzeni, zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i indywidualnych wymagań. Przykładowo Vitocell 100-W stanowi idealne rozwiązanie dla stosunkowo niskiego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przy niewielkiej powierzchni zabudowy, ponieważ model ten może być montowany pod kotłem wiszącym (np. pod gazowym kotłem kondensacyjnym Vitodens 300-W) dla zaoszczędzenia miejsca i może pomieścić do 150 litrów wody. Całościowa izolacja cieplna zapewnia wygodne i ekonomiczne ogrzewanie ciepłej wody użytkowej w całym domu jednorodzinnym.

Przylegające do siebie modele podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej to Vitocell 100-L, Vitocell 100-V i Vitocell 300-V. Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się one bezpośrednio obok kotła. Są to cylindryczne, stojące na podłodze pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej wyposażone w wężownicę pośrednią. Sięga ona aż do podłogi zasobnika, co umożliwia ogrzanie całej zawartości wody.

W ofercie firmy Viessmann znajdują się również poziome pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej: Vitocell 100-H i Vitocell 300-H. Są one zbudowane szczególnie solidnie, aby można było na nich postawić odpowiedni kocioł grzewczy. Nad nimi jest dużo miejsca, na przykład na gazowy kocioł kondensacyjny lub olejowy.

W zależności od posiadanego systemu grzewczego, można zakupić zasobnik c.w.u., który będzie odpowiadał indywidualnym warunkom. Zasadniczo istnieją dwa rodzaje: jednofunkcyjne i biwalentne  podgrzewacze ciepłej wody użytkowej. Te pierwsze wyposażone są w jedną wężownicę pośrednią, natomiast modele dwufunkcyjne posiadają dwie wężownice. Umożliwia to szybką i łatwą integrację z instalacją solarną do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Kolektory słoneczne ogrzewają zasobnik c.w.u. poprzez dolną wężownicę pośrednią. Jeśli dostępna energia słoneczna nie wystarcza do pokrycia zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową, górna wężownica pośrednia zapewnia dodatkowe ogrzewanie. Przez tę wężownicę przepływa woda grzewcza, podgrzana wcześniej przez dodatkowy kocioł. Rozwiązanie dwufunkcyjne jest szczególnie ekonomiczne i przyjazne dla środowiska, ponieważ większość ciepłej wody użytkowej jest wytwarzana przy użyciu darmowej energii słonecznej.

W zasobnikach c.w.u. firmy Viessmann woda użytkowa podgrzewana jest pośrednio przez wężownicę pośrednią. Istnieją również małe pojemnościowe podgrzewacze wody lub podgrzewacze przepływowe, które ogrzewają wodę bezpośrednio. Jeśli chcieliby Państwo nabyć taki mały pojemnościowy podgrzewacz wody, firma Viessmann oferuje elektryczny podgrzewacz Vitotherm, który ogrzewa wodę za pomocą prądu. Podgrzewają Państwo tylko tyle ciepłej wody użytkowej, ile jest potrzebne - bezpośrednio tam, gdzie aktualnie jest ona potrzebna. Zakup małego pojemnościowego podgrzewacza wody jest szczególnie opłacalny tam, gdzie centralne zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową nie jest możliwe lub nie jest konieczne ze względu na niskie zapotrzebowanie.

W przypadku szczególnie dużego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową idealnym rozwiązaniem jest stojący pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej Vitocell 100-V. Emaliowany pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej firmy Viessmann dostępny jest w dwóch kolorach i pojemności od 160 do 950 litrów. W razie potrzeby można połączyć kilka pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej w grupę. W zależności od modelu, Vitocell 100-V nadaje się szczególnie do podgrzewu ciepłej wody użytkowej w połączeniu z pompami ciepła lub kotłami kondensacyjnymi. Dzięki temu ma on niemal uniwersalne zastosowanie.

Zasobniki ciepłej wody użytkowej firmy Viessmann dla instalacji grzewczych można również rozbudować o oddzielny zestaw wymienników ciepła (Vitotrans 222). W tej kombinacji tworzą one system ładowania zasobnika do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jest to szczególnie przydatne w okresie szczytowego zapotrzebowania, np. gdy trzeba czasowo pokryć wysokie współczynniki poboru (jak często pobierana jest woda) i różne czasy dogrzewania. Systemy ładowania zasobników preferowane są także w przypadku eksploatacji instalacji grzewczych wymagających niskich temperatur powrotu, jak np. kotły kondensacyjne. Vitocell 100-L firmy Viessmann jest odpowiednim zasobnikiem ciepłej wody użytkowej do tych i innych zastosowań. Charakteryzuje się on imponującą wydajnością, dokładnym ogrzewaniem zasobnika do odpowiedniego stopnia nawet przy regulowanej temperaturze zasilania, a także łatwym montażem dzięki zdejmowanej izolacji cieplnej (od 500 litrów).

Postaw na najwyższą jakość wody i najlepszą ochronę przed korozją

Pompa ciepła solanka/woda Viessmann Vitocal 200-G i zasobnik c.w.u.

Szczególnie przy przechowywaniu ciepłej wody użytkowej ważne jest zachowanie standardów higieny. Pojemnościowe podgrzewacze ciepłej wody użytkowej firmy Viessmann są produkowane odpowiednio do tego celu ze stali emaliowanej lub stali szlachetnej według normy EN 12897. W przypadku emaliowanych pojemnościowych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej najlepsze efekty daje emaliowanie Ceraprotect. Vitocell 300-H i Vitocell 300-V oferują dodatkowo zalety stali szlachetnej i spełniają najwyższe wymagania. Nie wymagają one powlekania i dzięki swoim właściwościom chemicznym gwarantują wieloletnią ochronę przed korozją. Zasobniki te dostępne są w wersji przylegającej i poziomej. Przy zakupie tych nierdzewnych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej otrzymują Państwo dziesięcioletnią gwarancję na nieszczelności spowodowane korozją.

Wskazówki dotyczące zakupu

Aby zapewnić długotrwałą, komfortową, bezpieczną i ekonomiczną eksploatację, instalacja grzewcza i podgrzewacz ciepłej wody użytkowej muszą być od początku perfekcyjnie dopasowane. Niezależnie od tego, czy chcą Państwo połączyć pompę ciepła, kocioł na paliwo stałe, ogrzewanie olejowe lub gazowe z podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej, czy też szukają innego rozwiązania dwufunkcyjnego, nieodzowna jest konsultacja z partnerem firmy Viessmann. Nasi partnerzy pomagają nie tylko w wyborze urządzeń, ale także zajmują się doborem, podłączeniem i opcjonalnie konserwacją pojemnościowego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Dzięki naszej wyszukiwarce lokalnych partnerów handlowych w kilku krokach znajdą Państwo właściwą osobę kontaktową w swojej okolicy.