Biwalentne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej zapewniają komfort i bezpieczeństwo

Poproś o bezpłatną konsultację
Na rysunku przedstawiono widok przekroju dwufunkcyjnego podgrzewacza ciepłej wody użytkowej Vitocell 300-B.

Zasadniczo biwalentny zasobnik c.w.u. ma do dyspozycji dwa źródła do pokrycia zapotrzebowania na ciepło lub ciepłą wodę użytkową. Oznacza to, że istnieją dwa źródła ciepła do wytwarzania ciepłej wody. Systemy biwalentne są również wyposażone w dwie wężownice pośrednie (wymienniki ciepła). Umożliwia to łatwe podłączenie instalacji solarnej do wspomagania podgrzewu c.w.u. Drugim źródłem, czyli drugim generatorem ciepła, jest zazwyczaj kocioł gazowy lub olejowy. Oczywiście można zastosować również inne generatory ciepła, jak np. kocioł na paliwo stałe lub pompę ciepła.

Na zdjęciu widać Vitodens 200-W w połączeniu z dwufunkcyjnym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej Vitocell w nowoczesnym pomieszczeniu instalacyjnym budynku mieszkalnego.
Vitodens 200-W z dwufunkcyjnym podgrzewaczem Vitocell 300-W

Zasobniki ciepłej wody użytkowej w wersji dwufunkcyjnej i ich działanie

Jak już wspomniano, zasobnik c.w.u. w wersji biwalentnej wykorzystuje dwie wężownice pośrednie i dlatego idealnie nadaje się do integracji solarnej techniki grzewczej z systemem grzewczym. W korpusie zasobnika znajduje się dolny i górny wymiennik ciepła (wężownica pośrednia). Oba są zasilane w energię cieplną niezależnie od generatorów ciepła.

Solarny podgrzewacz c.w.u.

Jak działa biwalentny zasobnik c.w.u. po podłączeniu do instalacji solarnej? Podgrzany w kolektorach słonecznych czynnik grzewczy przepływa z kolektorów do dolnego wymiennika ciepła, czyli dolnej wężownicy pośredniej. Następuje to w momencie, gdy temperatura w kolektorach jest wyższa niż w zasobniku c.w.u. Czynnik technologiczny przepływa przez dolną wężownicę pośrednią i ogrzewa wodę w zasobniku. Zimny już czynnik solarny płynie z powrotem do kolektorów, gdzie może zostać ponownie podgrzany.

Podgrzana pośrednio przez czynnik solarny ciepła woda unosi się w zasobniku. Stamtąd można pobrać odpowiednią ilość ciepłej wody użytkowej.

Zastosowanie górnej wężownicy pośredniej: dodatkowe ogrzewanie

Górna wężownica pośrednia jest wykorzystywana w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie ma uzysku solarnego - tzn. gdy nie można ogrzać zasobnika c.w.u. za pomocą instalacji solarnej. Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dostaw, włącza się druga wężownica pośrednia, która jest zaopatrywana w ciepło przez centralny generator ciepła, np. kocioł olejowy lub gazowy. Gorąca woda grzewcza przepływa z kotła do wężownicy pośredniej. Ta z kolei przekazuje energię cieplną do dwufunkcyjnego zasobnika c.w.u..

Ciepła woda może być teraz wygodnie pobierana z góry przez rury i transportowana do punktów poboru, takich jak grzejniki lub krany. Gdy tylko w ciągu dnia możliwe jest ponowne wykorzystanie energii słonecznej, zasobnik c.w.u. z przyłączem solarnym jest podgrzewany od dołu do góry.

Zasobnik kombi i zasobnik buforowy do pracy w trybie solarnym

Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową, zasobniki kombi i buforowe mogą być zasilane również przez instalację solarną. Dwufunkcyjny zasobnik buforowy wody grzewczej firmy Viessmann łączy te dwa źródła ciepła i wykorzystuje je do ogrzewania. W ten sposób energia z generatorów ciepła, która może być czasami nadmiernie potrzebna, jest tymczasowo magazynowana i utrzymywana w gotowości do późniejszego wykorzystania.

Zasobnik typu kombi jest zasobnikiem buforowym z wbudowanym podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej. Z kolei biwalentny zasobnik buforowy wyposażony jest w zamontowany na zewnątrz moduł świeżej wody. Przykładowo, zasobnik Vitocell 100-E do magazynowania wody grzewczej można rozbudować o moduł wody świeżej Vitotrans 353. Moduł ten służy do higienicznego podgrzewu ciepłej wody użytkowej i działa na zasadzie przepływowego podgrzewacza wody. Taka kombinacja zajmuje szczególnie mało miejsca. Ponadto moduł świeżej wody umożliwia wysoki stopień poboru. Ze względu na zasadę działania przepływowego podgrzewacza wody nie jest wymagane magazynowanie ciepłej wody użytkowej.

Firma Viessmann oferuje również zasobniki wody grzewczej i pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej, które są wyposażone w dwie oddzielne strefy grzewcze, jak np. Vitocell 120-E.

Na zdjęciu widoczny jest pojemnościowy podgrzewacz wody użytkowej Viessmann Vitocell 100-U/W.
Viessmann Vitocell 100-W-CVUD, 300 litrów

Vitocell: biwalentne pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej na każde zapotrzebowanie

Viessmann oferuje do każdego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową odpowiedni dwufunkcyjny pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej o pojemności od 300 do 900 litrów. Wężownice pośrednie, sięgające aż do podłogi zasobnika, zapewniają ogrzanie całej zawartości wody. W ten sposób dwufunkcyjne podgrzewacze ciepłej wody użytkowej z wkładem solarnym oferują wysoki komfort ciepłej wody użytkowej. Zwiększają go duże wężownice pośrednie. Umożliwiają one równomierne ogrzanie całego zasobnika.

Jednak w przypadku c.w.u. komfort nie jest jedynym decydującym czynnikiem. Dwufunkcyjne zasobniki c.w.u. charakteryzują się również bardzo dobrą efektywnością energetyczną przy minimalnych stratach ciepła. Ponadto wymagają one niewiele miejsca na podłodze, a dzięki nowoczesnemu wzornictwu mogą być umieszczane także w pomieszczeniach wielofunkcyjnych.

Jakość wody pitnej dla najwyższych wymagań

Zapewniona jest również jakość wody pitnej. Modele Vitocell 100-W, Vitocell 100-B i Vitocell 100-U/W są wyposażone w stal emaliowaną Ceraprotect i spełniają wymagania normy EN 12897. Należą one do czołówki emaliowanych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej. Również w przypadku tych biwalentnych podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej (Vitocell 300-B) firma Viessmann stosuje wysokiej jakości stal szlachetną. Dzięki wysokiej jakości powierzchni jest to nie tylko higieniczne, ale także bezpieczne dla żywności.