Elektryczny podgrzewacz wody: zdecentralizowany, elastyczny i wydajny

Poproś o bezpłatną konsultację
Elektryczny podgrzewacz wody Viessmann Vitotherm

Doświadczenie zdobyte przez ponad 100 lat w produkcji ciepła jest dla firmy Viessmann podstawą każdej oferowanej formy pozyskiwania energii. W tym czasie coraz większego znaczenia nabierały źródła odnawialne: czy to w przypadku odzysku ciepła ze środowiska, czy też wytwarzania prądu z energii słonecznej.

W związku z tym firma Viessmann rozszerzyła swoją bogatą ofertę generatorów ciepła o elektryczne podgrzewacze wody i elektryczne systemy grzewcze. W ten sposób możemy zaoferować użytkownikowi wszystko z jednej ręki: efektywne systemy energetyczne do wytwarzania i magazynowania prądu na miejscu oraz inteligentne wykorzystanie tego prądu do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Nowe systemy elektryczne mogą być również łączone z istniejącymi generatorami ciepła. Można je stosować w najróżniejszych projektach modernizacyjnych i nowobudowanych.

Elektryczne podgrzewanie wody użytkowej dla indywidualnych potrzeb

Ciepła woda użytkowa to podstawowa potrzeba, dla której każde gospodarstwo domowe ma inne rozwiązanie. Przykładem może być ogrzewanie za pomocą kotła, systemu solarnego lub elektrycznego podgrzewacza wody. Elektryczny podgrzewacz wody oferuje wiele korzyści: woda jest podgrzewana tylko wtedy, gdy jest potrzebna. Zmniejsza to koszty energii elektrycznej bez rezygnacji z wygody, ponieważ woda jest dostępna natychmiast. Ponieważ odległości pomiędzy instalacją ciepłej wody użytkowej a punktem poboru są zazwyczaj bardzo krótkie, straty ciepła są znikome. Inne zalety elektrycznych podgrzewaczy wody to praktycznie bezobsługowa praca i stosunkowo niskie koszty zakupu. Wreszcie, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej jest niezwykle wygodne, a do wyboru jest wiele różnych modeli. Systemy ciepłej wody użytkowej są dostępne w wielu stopniach wyjściowych, rozmiarach i kolorach. W wielu przypadkach można precyzyjnie ustawić temperaturę wody na wybrany stopień. Do najczęściej spotykanych elektrycznych systemów c.w.u. należą przepływowe podgrzewacze wody i podgrzewacze pojemnościowe.

Przepływowe podgrzewacze wody

Elektryczny podgrzewacz wody Vitotherm

W podgrzewaczu przepływowym chłodna woda z kranu jest podgrzewana w trakcie przepływu przez urządzenie. Niektóre elektryczne podgrzewacze przepływowe firmy Viessmann posiadają cztery funkcje. Oprócz czujników temperatury dopływu i odpływu kolejny czujnik przepływu i zawór z napędem silnikowym dbają o to, aby ciepła woda użytkowa wypływała z rury w ściśle określonej temperaturze. W zależności od modelu dostępne są różne tryby, takie jak funkcja Eco lub elektroniczna funkcja wykrywania pęcherzyków powietrza, zwiększające łatwość obsługi.

Pojemnościowe podgrzewacze wody użytkowej

Viessmann Vitotherm ścienny pojemnościowy podgrzewacz wody

W odróżnieniu od przepływowego podgrzewacza wody, ciepła woda użytkowa jest tymczasowo przechowywana w zasobniku c.w.u.. W zależności od pojemności zasobnika, urządzenia te określane są jako małe podgrzewacze wody lub wiszące podgrzewacze wody. Małe i ścienne pojemnościowe podgrzewacze wody Vitotherm firmy Viessmann mają pojemność od 5 do 150 litrów, co czyni je bardzo uniwersalnymi. Małe pojemnościowe podgrzewacze wody o pojemności pięciu litrów służą głównie do zaopatrywania w ciepłą wodę użytkową małych kuchni lub biur. Do podłączenia potrzebne jest jedynie gniazdko 230 V. Z kolei ścienne podgrzewacze pojemnościowe o pojemności do 150 litrów są przeznaczone do elektrycznego podgrzewania ciepłej wody użytkowej w zwykłej łazience lub pomieszczeniu gospodarczym. Są one w stanie zaopatrzyć nawet kilka kranów w ciepłą wodę użytkową w dokładnym stopniu. Więcej o tym, czym wyróżniają się te urządzenia, można przeczytać na stronie zatytułowanej Naścienne i małe elektryczne podgrzewacze wody.

Jakie są korzyści z wytwarzania ciepłej wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej?

Na efektywność zasadniczo wpływają różne czynniki. Należą do nich warunki konstrukcyjne. Jeśli punkty poboru w domu są oddalone od siebie, zdecentralizowane ogrzewanie ciepłej wody użytkowej za pomocą energii elektrycznej może zapobiec stratom ciepła. Należy je uwzględnić, gdy ciepła woda jest transportowana na większe odległości. Nawet jeśli woda jest potrzebna rzadko lub w niewielkich ilościach w poszczególnych punktach poboru, przepływowy podgrzewacz wody może być opłacalny.

Zużycie prądu jest ważnym kryterium

W czasach rosnących kosztów energii elektrycznej coraz większą uwagę zwraca się na zużycie prądu przez urządzenia. W przypadku nowoczesnych elektrycznych podgrzewaczy wody jest ono znacznie niższe niż w przypadku starszych modeli. Jeśli zapotrzebowanie na energię elektryczną jest dodatkowo pokrywane przez system fotowoltaiczny na dachu, potencjał oszczędności jest jeszcze większy. Dzięki temu elektryczne podgrzewacze wody są wydajnym i świadomym klimatu rozwiązaniem dla właścicieli domów.

Warto wymienić stare podgrzewacze przepływowe

Podobnie jak w przypadku przestarzałych systemów grzewczych, wiele wciąż działających podgrzewaczy przepływowych nie pracuje wydajnie. Podgrzewają one wpływającą zimną wodę ze stałą mocą, która często jest zbyt wysoka. Ponadto nie można bezpośrednio ustawić temperatury wyjściowej ciepłej wody użytkowej. Aby uzyskać wymaganą temperaturę, należy zmieszać ciepłą wodę użytkową z zimną. Nowoczesne, elektryczne podgrzewacze wody z całkowicie elektronicznym sterowaniem, takie jak Vitotherm EI2, działają zupełnie inaczej. Wydajność regulowana jest w zależności od wybranej temperatury c.w.u. i natężenia przepływu. Dzięki temu przepływowe podgrzewacze wody rzadko muszą wykorzystywać pełną moc i pracują bardziej efektywnie. Wyrażając to w liczbach, urządzenia te zużywają do 20 procent mniej prądu i zmniejszają zużycie wody.

Asortyment produktów

Komfortowe ogrzewanie ciepłej wody użytkowej i wytwarzanie ciepła za pomocą energii elektrycznej. Wybierzcie Państwo elektryczny system podgrzewania wody użytkowej firmy Viessmann i zwiększcie komfort obsługi.