System zmiękczania wody - ochrona przed osadzaniem się kamienia

Poproś o bezpłatną konsultację
Systemy zmiękczania Viessmann, typ VS 19D i VS 42D

Twarda woda może prowadzić do powstania trwałych osadów. Wpływają one nie tylko na wysiłek potrzebny do czyszczenia, ale mogą również uszkodzić rury wodne, podłączone elementy i urządzenia gospodarstwa domowego, które zawierają lub wykorzystują wodę. System zmiękczania wody redukuje twardość wody pitnej, co chroni przed powstawaniem osadów. W ten sposób przyczynia się do przedłużenia niezawodności działania i żywotności, a jednocześnie zwiększa komfort użytkowania - i to nie tylko podczas regularnego czyszczenia. Viessmann  obejmuje innowacyjne systemy zmiękczania wody pitnej do zastosowania w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych, małych przedsiębiorstwach handlowych i gastronomii.

Czym jest twarda woda?

Twardość wody pitnej jest spowodowana zawartym w niej wapnem oraz rozpuszczonymi w nim jonami wapnia i magnezu. Im wyższy jest ich udział, tym twardsza jest woda. Duży wpływ na twardość wody ma skład gleby w wodzie gruntowej lub źródlanej, z której pozyskiwana jest woda pitna. Woda staje się twarda w kontakcie z wapieniem, takim jak kreda czy marmur. Więcej informacji na temat twardości wody pitnej można uzyskać w lokalnym zakładzie wodociągowym.

Istnieją trzy różne zakresy twardości

Twardość wody jest wyrażana jako zawartość węglanu wapnia w milimolach na litr (mmol/l). Wartość ta pozwala na rozróżnienie trzech zakresów twardości, jak pokazuje poniższa tabela:

Zakres twardości

Stężenie węglanu wapnia (mmol/l)


Niemieckie stopnie twardości (°dH)


Woda twarda

≥2,5 mmol/l

≥14 °dH

Woda średnio twarda

≥1,5 < 2,5 mmol/l

≥8,4 < 14 °dH

Woda miękka

<1,5 mmol/l

<8,4 °dH

Jakie są korzyści z zastosowania systemu zmiękczania?

Twarda woda ma swoje zalety. Jedną z nich jest to, że zawiera więcej minerałów niż woda miękka. Jednak w dłuższej perspektywie powoduje ona powstawanie osadów wapiennych w elementach zawierających lub wykorzystujących wodę oraz w urządzeniach domowych. Oprócz skrócenia żywotności, osady te zmniejszają również wymianę ciepła przez pręty grzewcze i wężownice np. w pralkach i czajnikach, co prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na energię. Zmiękczanie wody zdecydowanie przyczynia się do większej efektywności energetycznej. Ponadto woda z bardzo wysoką zawartością wapna utrudnia czyszczenie kranów i armatury oraz zwiększa zużycie detergentów i środków czyszczących, jednocześnie zmniejszając ich skuteczność czyszczenia. Negatywnie wpływa również na smak gorących napojów. W przypadku zbyt wysokiej zawartości wapna zdecydowanie wskazane jest zmiękczanie wody.

Wykorzystaj zalety systemu zmiękczania wody

  • Skuteczna ochrona przed osadzaniem się kamienia w podgrzewaczach c.w.u. i rurociągach
  • Oszczędność energii i wydłużenie żywotności urządzeń domowych
  • Maksymalny połysk w łazience dzięki znacznej redukcji osadów wapiennych
  • Gładka skóra i jedwabiste włosy dzięki miękkiej wodzie
  • Miękkie pranie, delikatne dla tkanin
  • Zmniejszone zużycie środków piorących i czyszczących

Jak działa system zmiękczania?

System zmiękczania wody firmy Viessmann pracuje według niezawodnego procesu wymiany jonowej. W tej metodzie woda przepływa przez żywicę naładowaną jonami sodu. W procesie wymiany uwalnia ona jony wapnia i magnezu oraz absorbuje jony sodu. W ten sposób system produkuje w pełni zmiękczoną wodę pitną. Zawór mieszający zawarty w standardowej dostawie służy do łatwego ustawienia wymaganej twardości miękkiej wody. Gdy żywica jonowymienna nasyci się, trzeba ją doładować jonami sodu. Innowacyjny system sterowania systemów zmiękczania Viessmann VS 19D i VS 42D zapewnia jednak, że regenerowana jest tylko zużyta żywica. Prowadzi to do oszczędności soli i wody regeneracyjnej.

Łazienka z czyszczeniem ułatwionym przez system zmiękczania wody pitnej.

Znalezienie właściwego systemu zmiękczania

Jeśli chcą Państwo zmiękczyć wodę, ważne jest, aby wybrać odpowiedni system. Poniższa tabela pokazuje, który system zmiękczania firmy Viessmann jest odpowiedni w zależności od twardości wody i liczby osób w gospodarstwie domowym (przy zalecanym zmiękczaniu do 6°dH):

12 °dH

15 °dH

18 °dH

21 °dH

24 °dH

27 °dH

30 °dH

33 °dH

36 °dH

1 do 3 osób

VS 19D

VS 19D

VS 19D

VS 19D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

4 do 6 osób

VS 19D

VS 19D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

7 do 9 osób

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D