Wentylacja mieszkań - centralna czy zdecentralizowana?

Zdjęcie kibica: © nikkytok / Shutterstock.com

Zarówno systemy centralne jak i zdecentralizowane zapewniają niezmiennie dobre warunki w pomieszczeniach. Ponadto zapobiegają powstawaniu pleśni i uszkodzeń spowodowanych wilgocią. Systemy z odzyskiem ciepła umożliwiają również efektywne wykorzystanie ciepła. Z jednej strony zapewnia to oszczędności właścicielom domów na kosztach ogrzewania, a z drugiej zmniejsza obciążenie środowiska. Istnieją jednak pewne różnice pomiędzy centralnymi i zdecentralizowanymi systemami wentylacyjnymi.

Konstrukcja i funkcja jako ważne cechy wyróżniające

Przy porównywaniu centralnych i zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych należy najpierw rozróżnić wzornictwo i funkcję. Obie cechy wpływają bowiem na obszar zastosowania i dlatego są również ważnymi kryteriami dla właścicieli domów.

Wentylacja budynku poprzez system dystrybucji powietrza

Centralna instalacja wentylacyjna składa się z urządzenia wentylacyjnego z wentylatorami i wymiennikiem ciepła oraz z przynależnego systemu dystrybucji powietrza. W ten sposób wentylowany jest cały budynek. Urządzenie wentylacyjne zasysa świeże powietrze zewnętrzne i przekazuje je do stref nawiewu (salon, sypialnie lub pokoje dziecięce) poprzez wbudowany wymiennik ciepła i kanały nawiewne. Jednocześnie ciepłe powietrze wywiewane z pomieszczeń wywiewnych (łazienka, kuchnia lub WC) jest zasysane do urządzenia wentylacyjnego przez kanały wywiewne i również przechodzi przez wymiennik ciepła. Ciepło z powietrza wywiewanego jest przekazywane do powietrza nawiewanego i w ten sposób odzyskiwane. Zimne powietrze wywiewane jest przez kanały wywiewne na zewnątrz.

Zdecentralizowany system wentylacji mechanicznej Vitovent 100-D

Wentylacja poszczególnych pomieszczeń

Zasadniczą różnicą pomiędzy centralnymi i zdecentralizowanymi systemami wentylacji jest to, że te drugie zazwyczaj nie posiadają systemu kanałów powietrznych. Urządzenia montowane są bezpośrednio w ścianie zewnętrznej poszczególnych pomieszczeń. Podobnie jak systemy centralne, również systemy wentylacji zdecentralizowanej firmy Viessmann wyposażone są w wymiennik ciepła i mogą pobierać ciepło z powietrza wywiewanego. Istnieją dwa rodzaje urządzeń.

Stały wentylator: urządzenia z wbudowanym krzyżowym wymiennikiem ciepła. Dwa wentylatory pracują w sposób ciągły. Jeden wentylator zawsze dostarcza świeże powietrze zewnętrzne do pomieszczenia, drugi usuwa powietrze wywiewane.

Wentylator  wahadłowy: systemy wykorzystują tylko jeden wentylator i jeden magazyn ciepła. Dwie jednostki komunikują się ze sobą w celu określenia wielkości wymiany powietrza. Jedna jednostka zasysa ciepłe powietrze wewnętrzne przez rdzeń akumulacyjny i wydmuchuje je na zewnątrz. Druga jednostka zasysa świeże powietrze zewnętrzne i wprowadza je do pomieszczenia przez uprzednio ogrzany rdzeń akumulacyjny. Po około 70 sekundach proces ten ulega odwróceniu.

W rozdziale o zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej wyjaśniono, co jest ważne przy stosowaniu takiego systemu.

Opcja ogrzewania umiarkowanego jako cecha wyróżniająca

W przeciwieństwie do zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej, wersja centralna oferuje również opcję umiarkowanego ogrzewania pomieszczeń. Wszystkie centralne urządzenia wentylacyjne firmy Viessmann posiadają automatyczny bypass letni. Służy on do obejścia wymiennika ciepła podczas ciepłych letnich nocy. Dzięki temu do pomieszczeń dostaje się świeże nocne powietrze, które w pewnym stopniu je temperuje.

Charakterystyka budynku wymaga różnych obszarów zastosowania

To, czy system wentylacyjny zostanie zainstalowany centralnie czy decentralnie, zależy w dużej mierze od charakterystyki budynku. Ze względu na prawie niewidoczną instalację i związane z nią wysokie nakłady na planowanie, wersja centralna stosowana jest najczęściej w nowych, energooszczędnych budynkach. Pomieszczenie gospodarcze, pomieszczenie piwniczne lub dobrze izolowane poddasza są odpowiednimi pomieszczeniami instalacyjnymi.

Ponieważ nie jest konieczny żaden system dystrybucji powietrza, systemy zdecentralizowane z drugiej strony mogą być również dość łatwo doposażone. W zależności od rodzaju systemu wymagany jest jedynie wywiercony otwór przez ścianę zewnętrzną. Ta cecha czyni zdecentralizowany system wentylacyjny bardzo atrakcyjnym w przypadku modernizacji starszych i istniejących budynków. Ponadto urządzenia mogą być instalowane specjalnie w poszczególnych pomieszczeniach, w których wystąpił np. problem z wilgocią. Jednakże całe jednostki mieszkalne mogą być również wentylowane za pomocą jednostek zdecentralizowanych. Szeroki zakres możliwych zastosowań i stosunkowo prosta instalacja są więc dwiema decydującymi zaletami zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej.

Systemy centralne mogą być również modernizowane

W zależności od charakterystyki budynku, centralny system wentylacji mechanicznej może być również doposażony. Wymaga to zazwyczaj obniżenia sufitu. Sufitowe lub ścienne płaskie urządzenia wentylacyjne, takie jak Vitovent 200-C lub Vitovent 300-C, są więc zaprojektowane tak, aby miały niewielką wysokość całkowitą.

Porównanie wydajności: centralny vs. zdecentralizowany system wentylacyjny

Z porównania centralnego i zdecentralizowanego systemu wentylacji wynika, że ten pierwszy przekazuje większy strumień powietrza. Dzieje się tak dlatego, że cały przepływ powietrza w systemie jest zapewniany przez jedno urządzenie. Systemy centralne są przeznaczone do wentylacji całego domu. Wymagane ilości powietrza dla poszczególnych pomieszczeń są wcześniej obliczane i regulowane na zaworach. Całkowita ilość powietrza ustawiana jest na samym urządzeniu wentylacyjnym. Za pomocą urządzenia sterującego użytkownik ma również możliwość dostosowania poszczególnych poziomów wentylacji w zależności od potrzeb. Wymagane są tylko dwa zewnętrzne nawiewniki ścienne dla powietrza świeżego i wywiewanego. Jak już wspomniano, decentralne urządzenia wentylacyjne wentylują tylko pojedyncze pomieszczenia. Przepływ powietrza jest więc mniejszy. W systemie należy uwzględnić kilka jednostek zdecentralizowanych. Każda jednostka zdecentralizowana wymaga zewnętrznego nawiewnika ściennego.

Wentylatory o stałym przepływie powietrza jako zaleta systemów centralnych

Wszystkie centralne urządzenia wentylacyjne firmy Viessmann posiadają wentylatory o stałym natężeniu przepływu. Dzięki temu regulacja urządzeń wentylacyjnych jest bardzo prosta. Podczas uruchamiania wymagane natężenie przepływu ustawiane jest bezpośrednio na urządzeniu wentylacyjnym. Dzięki utrzymywaniu stałego natężenia przepływu urządzenie wentylacyjne może skompensować ewentualne zanieczyszczenia filtrów i zawsze zapewnić wymagany przepływ do poszczególnych pomieszczeń. W rozdziale dotyczącym systemów wentylacyjnych  pokazano, na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego systemu.

Centralne i zdecentralizowane systemy wentylacyjne mają różne poziomy hałasu

W zależności od projektu istnieje jeszcze jedna dość istotna różnica pomiędzy centralnymi i zdecentralizowanymi systemami wentylacyjnymi: poziom hałasu. Dzięki umieszczeniu elementów systemu poza pomieszczeniami mieszkalnymi i zainstalowaniu tłumików, poziom hałasu centralnego systemu wentylacji jest zazwyczaj niższy niż systemu zdecentralizowanego. Jednak to, jak wysoki, zależy również od konstrukcji, regulacji i rozmieszczenia nawiewników. Jeśli poszczególne elementy są dobrze do siebie dopasowane, nie występuje hałas powietrza.

Wszystkie urządzenia wentylacyjne firmy Viessmann pracują fabrycznie bardzo cicho. W razie potrzeby można zastosować dodatkowe środki wygłuszające.

Koszty zależą od różnych czynników

Na koszty wpływa również to, czy zainstalowano centralny czy zdecentralizowany system wentylacyjny. Nie jest jednak możliwe sformułowanie ogólnego stwierdzenia. Konieczne jest dokładne rozważenie wszystkich czynników. Zdecentralizowane systemy wentylacyjne są bardziej opłacalne w przypadku modernizacji, ponieważ nie jest wymagany system dystrybucji. W nowym budownictwie system centralny jest często bardziej opłacalnym wyborem, ponieważ system dystrybucji powietrza jest instalowany bezpośrednio podczas budowy.

Właściwa konserwacja zapewnia higieniczną pracę

To, czy system wentylacyjny jest eksploatowany centralnie czy decentralnie, ma również wpływ na jego konserwację. Konserwacja jest absolutnie niezbędna dla higienicznej pracy. Wszystkie systemy wentylacyjne posiadają filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Należy je regularnie czyścić lub wymieniać. W przypadku systemu centralnego dotyczy to filtrów w urządzeniu wentylacyjnym oraz w zaworach powietrza wywiewanego. Filtr powietrza zewnętrznego zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń z powietrza zewnętrznego. Dla alergików można tu zastosować również filtry pyłkowe. Filtr powietrza wywiewanego chroni urządzenie wentylacyjne przed zanieczyszczeniami z pomieszczeń, a także zapewnia stale wysoki poziom odzysku ciepła. W przeciwieństwie do tego filtry w systemach zdecentralizowanych znajdują się w poszczególnych urządzeniach wentylacyjnych.

Wszystkie urządzenia wentylacyjne firmy Viessmann są tak skonstruowane, że konserwacja filtrów może być przeprowadzona bez użycia narzędzi i przez samego użytkownika systemu.