Optymalna wentylacja łazienki dla wysokiego komfortu życia

Zamów konsultację z ekspertem
Foto: © yu_photo / Shutterstock.com

Nadmierna wilgoć i nieprzyjemne zapachy - dzięki odpowiedniej koncepcji wentylacji łazienki można uniknąć obu tych zjawisk. Okna nie są do tego koniecznie potrzebne. Dostępne są różne rozwiązania techniczne zapewniające wentylację w łazience bez okien, które często występują w starszych budynkach. Ale nawet w nowych budynkach z oknami łazienkowymi system wentylacyjny może być opłacalny. Zapewnia on przyjemny klimat w pomieszczeniu i może jednocześnie zmniejszyć zużycie energii. Dowiedz się więcej o znaczeniu wentylacji, różnych rozwiązaniach i o tym, co należy wziąć pod uwagę podczas naprawy i konserwacji.

Wymiana powietrza w łazience jest szczególnie ważna

Z reguły wilgotność w łazienkach jest wyższa niż w innych pomieszczeniach. Dzieje się tak dlatego, że podczas brania prysznica, kąpieli, prania ubrań i suszenia mokrych ręczników powstaje dużo wilgoci. Problem w tym przypadku: Jeśli temperatura spadnie poniżej punktu rosy, wilgoć skrapla się na zimnych powierzchniach, np. na ścianach zewnętrznych i w szczelinach. Sprzyja to powstawaniu pleśni. Dokładny punkt rosy zależy między innymi od temperatury i wilgotności powietrza. Na przykład przy temperaturze w pomieszczeniu 24 stopni Celsjusza i wilgotności 70 procent wynosi on 18,2 stopnia Celsjusza. Wentylacja w łazience lub otwarte okno usuwa wilgoć, zanim temperatura spadnie poniżej punktu rosy i dojdzie do kondensacji. Wentylacja w łazience to nie tylko sposób na zapobieganie pleśni. Wymiana powietrza zapewnia również rozproszenie zapachów i utrzymanie komfortu życia.

Wilgotność i temperatura w różnych pomieszczeniach w skrócie

Poniższa tabela przedstawia zakresy optymalnej wilgotności i temperatury w różnych pomieszczeniach mieszkalnych. Obie wartości są nieco wyższe w łazience niż w innych pomieszczeniach. Wyższe temperatury sprzyjają komfortowi w łazience, ale jak wyjaśniono powyżej, przyczyniają się również do tego, że powietrze wiąże więcej wilgoci. Aby zapobiec skraplaniu się wilgoci, zaleca się zatem zapewnienie równomiernego rozkładu temperatury w łazience.

Wilgotność w łazience

PomieszczenieOptymalna wilgotność (%)Optymalna temperatura (°C)
Łazienka50 - 7021 - 23
Pokój dzienny i gabinet40 - 6020 - 23
Sypialnia40 - 6016 - 18
Sypialnia dziecka40 - 6020 - 23
Kuchnia50 - 6018 - 20
Przedpokój40 - 6015 - 18
Piwnica50 - 6510 - 15

Uwaga: Za wszelką cenę należy unikać wilgotności poniżej 30 procent. Poziom poniżej tego jest niezdrowy i powoduje uszkodzenia materiałów takich jak drewno.

Kontrolowana wentylacja mechaniczna w łazience

Foto: © Image Flow / Shutterstock.com

Sterowana wentylacja mechaniczna (CMV) umożliwia optymalne wietrzenie łazienki bez okien. Ale ich zastosowanie jest również korzystne w łazience z oknem. Przy tej wentylacji mechanicznej rozróżnia się zasadniczo dwie wersje:

  • Wentylacja centralna
  • Wentylacja zdecentralizowana

W łazience bez okien wentylacja jest właściwie obowiązkowa. Zgodnie z normą DIN 18017 i wytycznymi wielu krajów związkowych pomieszczenia bez okien muszą być wentylowane przez system mechaniczny.

Ponieważ konieczna jest ingerencja w strukturę budynku, centralne systemy wentylacyjne instalowane są głównie w nowych budynkach. Składają się one z jednostki wentylacyjnej i systemu dystrybucji powietrza, które mogą być wbudowane w podłogę, ścianę lub sufit. Wentylacja w łazience i innych pomieszczeniach jest sterowana przez centralną jednostkę wentylacyjną. Systemy z wbudowanymi wymiennikami ciepła mają jeszcze jedną, sprytną zaletę: mogą wykorzystywać energię cieplną powietrza wywiewanego do ogrzewania napływającego powietrza świeżego. W ten sposób odciąża się instalację grzewczą i wyraźnie oszczędza koszty. W taki sposób odzyskuje się ciepło w centralnych systemach wentylacji mechanicznej firmy Viessmann. Na przykład systemy Vitovent 200-C i Vitovent 300-C nadają się do pomieszczeń mieszkalnych o powierzchni od 60 do 120 metrów kwadratowych (m²). W przypadku większej powierzchni mieszkalnej system Vitovent 300-W zapewnia niezawodną wentylację wszystkich pomieszczeń, w tym łazienki.

Wentylacja zdecentralizowana w łazience jest częściej spotykana, zwłaszcza w starszych i istniejących budynkach. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia wentylacyjne mogą być zainstalowane w poszczególnych pomieszczeniach. Nie są do tego potrzebne kanały wentylacyjne. Łazienka musi być zlokalizowana na ścianie zewnętrznej. W tym przypadku do instalacji wymagany jest jedynie otwór w ścianie i przyłącze elektryczne. Ze względu na prostą instalację, rozwiązania decentralne są również idealne dla projektów modernizacyjnych. Aby zagwarantować dobrą wentylację w łazience, istnieją różne opcje.

  • Wentylatory wyciągowe: Wentylator łazienkowy ze zintegrowanym wentylatorem wyciągowym jest najprostszym rozwiązaniem mechanicznej wentylacji łazienki. Tworzy on podciśnienie i transportuje wilgotne powietrze na zewnątrz. Aby regulować pracę wentylatora, należy go połączyć z wyłącznikiem czasowym i/lub włącznikiem światła. Dobrą alternatywą są urządzenia z czujnikiem wilgotności. W przypadku przekroczenia wcześniej ustawionej wartości wilgotności, wentylator wyciągowy włącza się automatycznie. Należy pamiętać, że powietrze, które jest odprowadzane na zewnątrz przez wentylator łazienkowy, musi być wymieniane. W starszych budynkach odbywa się to poprzez nieszczelności w przegrodach budowlanych. W nowszych budynkach należy w tym celu wbudować w ścianę zewnętrzną nawiewniki powietrza lub otwory przelewowe, np. w drzwiach. Skrócenie panelu drzwiowego również zapewnia dopływ wystarczającej ilości powietrza.
  • Wentylatory powietrza wywiewanego i nawiewanego: Wentylatory powietrza wywiewanego usuwają na zewnątrz wraz z powietrzem nie tylko wilgoć, ale również ciepło. Z energetycznego punktu widzenia jest to nieefektywne. Lepsze są zdecentralizowane urządzenia wentylacyjne z wentylatorami wyciągowymi i nawiewnymi, które pracują z odzyskiem ciepła. Zapewniają one dobrą wentylację w łazience bez niepotrzebnego zużycia energii i zwiększania kosztów ogrzewania. Jeśli chcemy doposażyć łazienkę w system wentylacyjny, to np. za pomocą Vitovent 200-D można wentylować powierzchnię do 25 m².

Można połączyć wentylację mechaniczną zdecentralizowaną i centralną. O tym, które rozwiązanie jest najlepsze dla danego projektu, można dowiedzieć się od wykonawcy. Poznają oni warunki panujące na budowie i doradzą Państwu indywidualnie.

Pomoc w naprawie i konserwacji systemu wentylacyjnego w łazience

W przypadku zdecentralizowanej wentylacji wiele środków można wdrożyć samodzielnie. Jeśli na przykład system emituje nieprzyjemny zapach, prawdopodobnie odpowiedzialne są osady i zanieczyszczone filtry. Aby je usunąć lub wymienić, należy najpierw zdjąć pokrywę. Następnie wentylator i pokrywę wystarczy wyczyścić wilgotną szmatką. Nowe filtry od producenta są dostępne w specjalistycznych punktach sprzedaży.

Jeśli system wentylacyjny w łazience działa nieprzerwanie, mieszkańcy mogą również początkowo próbować samodzielnie zidentyfikować przyczynę. W przypadku zdecentralizowanego urządzenia wentylacyjnego odpowiedzialny może być wadliwy lub nieprawidłowo wyregulowany przekaźnik najazdowy. Powinien on zapewnić, że wentylator łazienkowy wyłączy się po określonym czasie. W pewnych okolicznościach może wystarczyć jego ponowne wyregulowanie. Jeśli przekaźnik wymaga wymiany lub występuje inna usterka, zaleca się kontakt z instalatorem. Wymieni on profesjonalnie element i przeprowadzi regulację. W przypadku systemów centralnej wentylacji zawsze należy sprowadzić wykonawcę - zarówno do naprawy, jak i czyszczenia. Konieczny jest bowiem przegląd całego systemu kanałów wentylacyjnych

Odpowiednia wentylacja łazienki

Korzystnie jest, jeśli łazienki mogą być wentylowane przez okna i system wentylacyjny. Przez otwarte okno wilgoć może szybko uciec. Najpóźniej po wzięciu prysznica lub kąpieli należy je całkowicie otworzyć na pięć do dziesięciu minut. Aby wilgotne powietrze nie rozchodziło się po całym pomieszczeniu mieszkalnym, warto jednocześnie zamknąć drzwi do łazienki. Szczególnie w zimie nie należy jednak pozostawiać okna otwartego zbyt długo. Ponieważ im więcej ciepła ucieka przez okno, tym ciężej musi pracować ogrzewanie. Aby temu zapobiec, lepiej jest zmniejszyć ogrzewanie podczas wietrzenia. Ponadto wilgoć skrapla się szczególnie na zimnych powierzchniach i może tam średnio- i długoterminowo powodować powstawanie pleśni. Z tego powodu ważne jest, aby przez cały rok zapewnić w łazience temperaturę pomiędzy 21 a 23 stopniami Celsjusza.

System wentylacyjny z odzyskiem ciepła pomaga uczynić wentylację w łazience jeszcze bardziej efektywną. Zapewnia bowiem regularną wymianę powietrza nawet bez otwartych okien i związanych z tym strat ciepła. Jednocześnie zużyte powietrze jest zastępowane świeżym, bogatym w tlen. Zintegrowane filtry zatrzymują również cząsteczki zanieczyszczeń. Oszczędza się energię, tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu i zapobiega powstawaniu pleśni.

Więcej wskazówek przeciwko pleśni

Oprócz prawidłowej wentylacji i równomiernie wysokiej temperatury w pomieszczeniu istnieją inne środki zaradcze przeciwko pleśni. Należy do nich wycieranie do sucha płytek, kranów i kabiny prysznicowej po prysznicu i kąpieli. Zasłony prysznicowe powinny być zaciągnięte, aby mogły lepiej wyschnąć. Warto również zadbać o to, aby meble łazienkowe nie były ustawione zbyt ciasno przy ścianie, aby nie gromadziła się za nimi wilgoć.