Prawidłowe ustawienie termostatu

Poproś o bezpłatną konsultację

Jeśli w pomieszczeniu jest za zimno, większość osób sięga po białą głowicę termostatyczną na grzejniku i przekręca ją w górę, a dokładniej w lewo. Jeśli temperatura odczuwalna jest powyżej wymaganej granicy, ta sama głowica termostatyczna przekręcana jest w prawo. Dla większości jest to klasyczny sposób na prawidłową regulację termostatu. Ale co dokładnie dzieje się po przekręceniu głowicy termostatycznej? I czy istnieje inny sposób na osiągnięcie komfortowej temperatury?

Funkcja termostatu w szczegółach

Mówiąc o termostacie, większość ludzi ma na myśli analogowy, mechaniczny model. Ten zasadniczo składa się z trzech części:

  • Głowica termostatyczna: widoczna obudowa, na której znajdują się cyfry oznaczające nastawę termostatu.
  • Czujnik temperatury: zazwyczaj ciecz, która zmienia swoją objętość w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
  • Zawór termostatyczny: trzpień regulacyjny umieszczony pomiędzy grzejnikiem a termostatem.

Gdy termostat jest otwarty, trzpień sterujący jest cofany. Dzięki temu z rury grzewczej do grzejnika wpływa więcej wody grzewczej. Temperatura wzrasta. I odwrotnie, gdy do grzejnika wpływa mniej wody grzewczej, ogrzewanie pomieszczenia stopniowo ustaje.

Czujnik termostatu i jego zadanie

Zadanie zaworu termostatycznego lub trzpienia regulacyjnego jest więc jasne: reguluje on przepustowość wody grzewczej z rury grzewczej do grzejnika. Czym jednak zajmuje się czujnik temperatury?

Jak sama nazwa wskazuje, czujnik temperatury mierzy temperaturę w pomieszczeniu i reaguje na nią. W związku z tym po otwarciu termostatu pomieszczenie nie jest ogrzewane w sposób ciągły, lecz jest podgrzewane do określonej wartości, na przykład 20 stopni Celsjusza. O tym, jak gorąco powinno być w pomieszczeniu, decydują mieszkańcy, regulując głowicę termostatyczną. Ta ostatnia jest tradycyjnie oznaczona cyframi od jednego do pięciu.

Liczby na głowicy termostatycznej

Nawet jeśli na głowicy termostatycznej nie ma dokładnych liczb stopni, można łatwo regulować temperaturę w pomieszczeniu. Ponieważ znajdujące się na niej liczby odpowiadają określonej temperaturze. Ilustruje to infografika po lewej stronie. Pokazuje ona również zalecane temperatury dla różnych pomieszczeń mieszkalnych oraz informuje o znaczeniu typowych symboli: słońce (ustawienie standardowe), księżyc (ustawienie nocne) i płatek śniegu (ochrona przed zamarzaniem). Ustawienie ochrony przed mrozem nie służy do podwyższania temperatury w pomieszczeniu. Zapobiega ono jedynie zamarzaniu wody w rurach grzewczych, a tym samym powstawaniu szkód, podczas zimnej pogody.

Temperatura pomieszczenia przy ustawianiu termostatu

Prawidłowe ustawienie termostatu oznacza również inne ogrzewanie każdego pomieszczenia. W końcu nie wszędzie musi być tak samo ciepło. Istnieją standardowe wartości, które mieszkańcy i właściciele domów mogą wykorzystać jako wskazówki podczas regulacji ogrzewania pomieszczeń. Są to:

  • Pokój dzienny: 20 do 22 stopni Celsjusza
  • Sypialnia: 16 do 18 stopni Celsjusza
  • Przedpokój i kuchnia: 18 stopni Celsjusza
  • Pokój dziecięcy: 22 stopnie Celsjusza
  • Łazienka: 23 do 24 stopni Celsjusza

Ponieważ odczuwanie ciepła jest subiektywne, każdy może oczywiście sam zdecydować, jak bardzo chce mieć ciepło. Ze względów ekonomicznych i ekologicznych warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednią temperaturę. Bo obniżenie temperatury o zaledwie jeden stopień Celsjusza we wszystkich pomieszczeniach może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o sześć procent - przynajmniej w starszym budynku.

Porady: Na co zwrócić uwagę

Z reguły temperatura w pomieszczeniu może być łatwo regulowana poprzez termostat na grzejniku. Istnieją jednak środki, które pomagają zapewnić, że regulacja temperatury jest płynnym procesem, który również oszczędza energię.

Termostat jest ustawiony prawidłowo, ale w pomieszczeniu nie jest osiągana preferowana temperatura. Jedną z możliwych przyczyn jest to, że jest ono zasłonięte przez zasłony lub meble. Jeśli ciepło nie może się wydostać, gromadzi się. W rezultacie element czujnika przyjmuje wyższą temperaturę i zmniejsza przepływ wody grzewczej, zanim faktycznie zostanie osiągnięta wymagana temperatura. Wnęki grzejnikowe i niewystarczająca odległość między parapetem a termostatem mogą również wpływać na proces regulacji. To samo dotyczy stałych przeciągów. W przypadku tych ostatnich następuje jednak zwiększenie przepływu wody grzewczej.

Aby pompa obiegu grzewczego pracowała wydajnie i równomiernie rozprowadzała ciepło w całym domu, cała instalacja grzewcza musi być prawidłowo ustawiona. Podstawę stanowi tu równoważenie hydrauliczne. Na tej podstawie poszczególne grzejniki są regulowane tak, aby otrzymywały niezbędną ilość wody grzewczej. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku wstępnie ustawionych termostatów grzewczych. Jeśli stare modele nie posiadają tej funkcji, ich wymiana może pomóc w oszczędzaniu energii grzewczej i obniżeniu kosztów.

Najlepiej jest ustawić termostaty grzejnikowe lub indywidualne termostaty pokojowe na żądaną temperaturę. Jak opisano powyżej, czujniki temperatury wykrywają temperaturę w pomieszczeniu i po osiągnięciu żądanej temperatury następuje zmniejszenie natężenia przepływu wody grzewczej. Jeśli wybierzemy zbyt wysoki poziom i temperaturę, system będzie nadal grzać, a pomieszczenie będzie się przegrzewać. Często popełniany jest wtedy błąd polegający na otwarciu drzwi lub okna. Z powodu takiego zachowania ogrzewania tracona jest cenna energia grzewcza.

Ustawienie termostatu pokojowego

Przy ogrzewaniu podłogowym lub inteligentnym rozwiązaniu można bezpośrednio i precyzyjnie ustawić temperaturę. Tutaj obowiązują już wspomniane wskazówki, a dodatkowo należy wziąć pod uwagę poniższe wskazówki. To znaczy, że prawidłowe ustawienie zależy od pomieszczenia i sposobu jego użytkowania. W przypadku krótszych okresów nieobecności, dnia roboczego lub weekendowego wypadu, można obniżyć temperaturę. Najlepiej zdecydować się w zależności od temperatury zewnętrznej. Wartość orientacyjna to 16 stopni Celsjusza. W przypadku dłuższych nieobecności lub ustawień ogólnych najlepiej zajrzeć do naszego artykułu "Prawidłowe ustawienie krzywej grzewczej - oto jak"

Rodzaje termostatów

Jak już wspomniano, większość osób słysząc termin głowica termostatyczna myśli o klasycznym, białym termostacie. Od kilku lat istnieją nowoczesne warianty, które różnią się przede wszystkim zakresem funkcji. Należą do nich elektryczne termostaty bezprzewodowe oraz termostaty cyfrowe, programowalne. Dają one lokatorom możliwość ustawienia żądanej temperatury z wygodnej kanapy. Cyfrowo programowalne termostaty grzewcze mogą być nawet sterowane ze smartfona lub tabletu za pomocą aplikacji. W ten sposób można regulować temperaturę w pomieszczeniu nawet wtedy, gdy mieszkańcy są nieobecni. Większość z tych zaawansowanych termostatów można zainstalować bez specjalistycznej wiedzy. Każdy, kto chce zastąpić swoje przestarzałe lub nawet uszkodzone termostaty analogowe, powinien rozważyć te nowe urządzenia.

Ważne: jeśli mieszkasz w wynajmowanym domu i wymieniasz termostaty, powinieneś zachować stare, ponieważ nadal należą do właściciela.

Termostat pokojowy do indywidualnej regulacji pomieszczeń

Oprócz termostatycznego zaworu grzejnikowego istnieje również termostat pokojowy. Umożliwia on indywidualne ustawienia dla oddzielnych pomieszczeń. Indywidualna regulacja pomieszczeń, jak to się nazywa, ma sens nie tylko ekonomiczny, ale jest również wymogiem Gebäudeenergiegesetz (GEG). Ważne jest, aby przy montażu termostatu pokojowego uwzględnić jego umiejscowienie. Nie powinien on być narażony na działanie promieni słonecznych lub intensywnego ciepła z grzejnika. Jeśli tak będzie, temperatura w pomieszczeniu, którą zarejestruje, będzie zbyt wysoka. Podobnie należy unikać lokalizacji, która jest zbyt chłodna. W przeciwnym razie system będzie próbował osiągnąć zbyt wysoką temperaturę.

Regulator ogrzewania zamiast termostatu

W przeciwieństwie do mieszkańców, właściciele systemu mają inne możliwości ustawienia wymaganej temperatury. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne generatory ciepła posiadają inteligentne systemy sterowania, które umożliwiają wszechstronne zdalne sterowanie. Na przykład moc grzewcza może być w kilku prostych krokach indywidualnie dopasowana do zapotrzebowania na ciepło. Opcjonalnie system może być nawet włączony dla zaufanego wykonawcy ogrzewania. Dzięki temu może on rozpoznać usterki w generatorze ciepła i szybko je usunąć - bez udziału właściciela instalacji. Jest to możliwe dzięki innowacyjnej aplikacji firmy Viessmann.